Klasszikus

Több mint félszáz alkotást díjaztak a Müpa Zeneműpályázatán

2020.12.17. 15:05
Ajánlom
A tizennégy zeneművészeti kategóriában kiírt pályázatra öt hónap alatt tekintélyes számú pályamunka érkezett be, amelyek közül 48 zeneszerző és alkotótársaik 54 művét díjazta a szakmai zsűri. A Müpa tervei között szerepel számos díjnyertes alkotás bemutatása.

A pályázat teljes időtartama alatt beérkezett 258 pályaműből 126 alkotást az egyfordulós műfaji kategóriákban, 132 zeneművet pedig a kétfordulós kategóriákban küldtek be. Eötvös Péter zeneszerző, a szakmai testület tagja a pályaművek értékelésével kapcsolatban kifejtette:

„A Müpa Zeneműpályázatát nemcsak rendkívül széles műfaji spektruma és tizennégy pályázati kategóriája miatt tekinthetjük egyedülállónak.

A műfaji és apparátusbeli szabadság mellett az is nagy segítséget jelentett a zeneszerzőknek, hogy a számos kategóriát érintő előzetes beadási fordulónak köszönhetően a pályázaton résztvevők javaslatokat kaphattak a zsűritől a folyamatban lévő munkájukkal kapcsolatban. Az előzetes visszajelzést is magában foglaló értékelési metódus hozzájárult a magasabb szakmai színvonalú művek létrejöttéhez.”

Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója és a pályázat szakmai testületének tagja hozzátette: „A pályázat valódi összefogás eredményeképp nyerte el formáját, és a Müpa tervei között szerepel számos díjnyertes alkotás bemutatása, támogatva ezzel az előadó-művészeti élet minden területét. Fontos célunk, hogy a közönség gyakrabban hallhasson kortárs magyar zenét, és a Müpa Zeneműpályázatának legjobb művei a koncertélet részévé váljanak.”

Mupa_Zenemupalyazat_4_c_Csibi_Szilvia_Mupa-150245.jpg

Müpa Zeneműpályázat (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

Díjazottak

A szóló- és kamarazenei művek kategóriában Antal Mihály, Magda Dávid, Mester Dávid, Molnár Viktor, Nagy Ákos, Thomas Kornél és Tornyai Péter alkotásai részesültek elismerésben. Az elektroakusztikus művek kategóriájában Baráth Bálint, Erdélyi Gábor, Janca Ákos, Kádár Mihály, Kováts Jázon Márk és Pintér Gyula darabjai nyertek díjat. A kamarazenekari és kamaraszimfonikus művek közül Györe Zoltán, Kalocsai Andrea, Molnár Viktor, Thomas Kornél és Virág Anna Virág munkái bizonyultak a legjobbnak. A szimfonikus zenekari művek kategóriában Antal Mária, Dragony Tímea és Leszkovszki Albin szerzeményeit jutalmazta a zsűri, míg a vokálszimfonikus művek közül Gyöngyösi Levente, Ott Rezső és Szentpáli Roland darabjai kaptak elismerést a szakmai grémiumtól.

A kamaraopera kategóriában Csengery Dániel és Mester Dávid munkáit díjazta a zsűri, a gyermek- és ifjúsági kamaraoperák sorában pedig Csengery Dániel alkotását ítélték a legjobbnak. A kis jazzformációra írt zeneművek kategóriájában Jónás Rezső, Kaltenecker Zsolt, Oláh Dezső, Oláh Krisztián, Szabó Dániel Ferenc és Tzumo Árpád darabjait, míg a nagy jazzformációra írt zeneművek közül Balázs Tamás, Bartokos Botond, Fekete-Kovács Kornél, Meggyes Ádám, Tzumo Árpád és Varga Balázs szerzeményeit díjazták. A kísérőzene némafilmhez kategóriában Farkas Bence és Lustyik Ákos alkotásainak, a kísérőzene táncelőadáshoz kategóriában Eredics Benjamin és Tóth Armand munkáinak, a táncetűd kísérőzene kategóriában pedig Lázár Dániel és Szentpáli Roland műveinek ítélte oda a legkiválóbb pályamunkáknak járó díjat a szakmai grémium.

A kórusművek kategóriájában dr. Balatoni Sándor Attila, Brandenburg Ádám Sándor, Dobos Dániel, Gölles Martin, Kovács Szilárd Ferenc, Medenczi Román és Solti Árpád szerzeményei részesültek elismerésben. Végül, de nem utolsósorban az új magyar musical és rockopera kategóriában Mátyássy Szabolcs és Medveczky Szabolcs – Pécsváradi Zoltán alkotásai kerültek ki legkiválóbbként a pályamunkák közül.

A pályázat díjnyertes műveinek listája, az elismerésben részesült zeneszerzők és alkotótársaik neve, valamit a pályázat szakmai testülete és a beadott pályamunkák értékelését elvégző zsűri kategóriánkénti névsora megtalálható a pályázat oldalán.

A pályázat díjátadó eseményét a Müpa a járványügyi korlátozások miatt várhatóan 2021-ben rendezi meg.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Üt, mint egy Pintér Béla-i óraszerkezet – kritika a Szutyok stuttgarti bemutatójáról

Pintér Béla színdarabjai között vannak olyanok, amelyek mindeddig „házon belül” maradtak. Másokat színre vittek határon innen és túl, magyarul és idegen nyelven. Bár a Szutyok annak idején talán „csak itt, csak most” jellegű drámaszövegnek tűnhetett, az élet nem ezt igazolta, hanem az ellenkezőjét.
Zenés színház

Alpaslan Ertüngealp zongoraművész-karmester is pályázik az Opera élére

A Magyarországon élő, törökországi görög származású művész a közösségi oldalán osztott meg egy fényképet a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára beadott pályázatáról.
Jazz/World

Török kori csaták népi dallamokkal – Eredics Benjamin tánczenéjét mutatják be a Bartók Tavaszon

A Müpa 2020-as Zeneműpályázatán az egyik győztes darab Eredics Benjamin Végvárak, vitézek című alkotása volt. A mű most koncertszerű előadásban hangzik el a Bartók Tavaszon.
Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Könyv

„Senki sem látja magát a mese végén” – Boldizsár Ildikó a Lírástudók vendége

Őt hallgatva úgy tűnhet, mindent tud a mesékről, de azt állítja, mindent a mesékből tanult. Akárhogy is, mindig talál újat az ősi és modern történetekben, munkája nyomán pedig a mese a terápia élvezetes és hasznos kellékévé – lényegévé – vált.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.