Az Asperger-szindrómát ugyan fejlődési zavarként kezeli az orvostudomány, sokak szerint ez a szemlélet meghaladott. Az előfordulások mintegy felét nem diagnosztizálják, ennek oka éppenséggel abban keresendő, hogy nem akasztja meg a nyelvi fejlődést, sőt, gyakran az átlagosnál magasabb intelligenciával együtt jelenik meg. A legújabb álláspontok szerint az Asperger-szindróma nem minden esetben betegség, hiszen azok, akiknél ez felfedezhető, gyakran nagyon jól beilleszkednek a társadalomba. Az aspergeresek ugyan rosszabbak a társas interakciókban és mániákus szokások jellemzik őket, de ezek az adottságok előnyükre válhatnak a tudományok, a művészetek területén.
David Cooper kiváló Bartók-életrajza volt az első jelentős munka, amely hangot adott a felvetésnek, hogy Bartók Bélánál az autizmushoz tartozó pszichiátriai kórkép, az Asperger-szindróma számos jegye kimutatható. Michael Fitzgerald, a dublini Trinity College pszichiáter professzora szerint Jonathan Swiftnél, Spinozánál, Mozartnál, Glenn Gouldnál és Andy Warholnál hasonlóképpen felfedezhetők azok a jellegzetességek, amelyekből Asperger-szindróma különböző fokozataira következtethetünk.
Bartók egész életét szenvedélyes mániák kísérték, életmódjában szigorú aszkéta, társas kapcsolataiban pedig gyakran szúrós volt. Egész életében kételkedett a társadalmi hierarchiákban, és ellenségesség jellemezte a politikával szemben. Gyerekkorától kezdve mániákusan katalogizált – népdalokat, rovarokat, állatokat. Máshogy azonban soha nem épített volna ilyen páratlan életművet: tanított, komponált, előadott, tudósként pedig tanulmányt írt, gyűjtőmunkát végzett.
Három életre is elegendő lenne, ami 64 évébe belefért.

Greta Thunberg megpillantja New York partjait. Hajóval utazott az Egyesült Államokba, mert a repülőzés túl sok szennyezőanyaggal jár (Fotó/Forrás: Facebook)
A napokban sok támadás érte Greta Thunberg svéd klímaaktivistát, aki frissen megjelent, Ég a házunk című könyvében nyíltan beszél Asperger-szindrómájáról is, amelyet sok tekintetben áldásnak – sőt, szupererőnek – tekint az életében. A 16 éves lány, aki meglepő magabiztossággal beszél angolul élő adásban, bátran kiáll a világ vezető politikusai elé, kétségkívül átlagon felüli intelligenciát mutat a korához képest is. A rendellenességről ezt mondta:
Más vagy általa, és máshogy gondolkodsz, mint mások. Egy ilyen krízisben sokat jelenthet, ha a meglévő kereteken kívül gondolkodsz
– nyilatkozta egy tévéműsorban.
Hoppál Péter egyházzenész, fideszes politikus, volt kultúráért felelős államtitkár a napokban a facebookon „beteg kislányként” írt Greta Thunbergről, akit szerinte a balliberálisok bábként rángatnak. (A posztot azóta módosította, de a szerkesztési előzmények láthatók.) Nem csak a poszt tárgyi tévedésére fontos rámutatni – Greta saját elhatározásából kezdett sztrájkba, és saját elhatározásából vesz részt jelentős fórumokon, ahol változásra buzdítja a felelős vezetőket. Hanem arra is, hogy az Asperger-szindrómával támadni, hasonlóan ízléstelen módon, ahogy a Fox News és más alt-right felületek, tudományosan is meghaladott pozíciót jelent.
Kíváncsiak vagyunk, hogy aki ilyet ír, vajon Bartók Bélát vagy Albert Einsteint is betegnek, üzenetüket pedig ezáltal hiteltelennek tartja-e.
Gondolom, ilyet mégsem merészelne.