Klasszikus

„Úgy érezte, minden egyes hanggal szemben morális kötelességei vannak” – Interjú Kovács Gézával

2023.04.03. 09:05
Ajánlom
Fennállásának százéves évfordulóját ünnepli a Nemzeti Filharmonikus Zenekar. Az együttes történetében ezúttal a Kocsis Zoltán munkája által fémjelzett két évtizedre (1997–2016) összpontosítunk. Beszélgetőpartnerünk Kovács Géza, a zenekar egykori főigazgatója.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Hogyan lett Kocsis Zoltán a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója?

Kocsis Zoltán szorgalmazta, hogy az ő vezényletével az Állami Hangversenyzenekar és a Magyar Állami Énekkar adja elő Schönberg alkotását, a Gurre-Liedert. (Ez a terv később, az 1998-as Tavaszi Fesztiválon meg is valósult.) Ez a kapcsolatfelvétel volt felkérésének közvetlen előzménye. Akkoriban már jó ideje Kobayashi Ken-Ichiro állt az ÁHZ élén, ő azonban nem tudott elég időt tölteni az együttessel. Varga Gilberttel tárgyaltunk: szerettük volna, ha vállalja a zenekar vezetését, igent is mondott, ám látva a Filharmónia átalakítása körüli bonyodalmakat, visszalépett. Ekkor felhívtam Kocsist. Gondolkodási időt kért, de estére megvolt a válasza.

D__KB20130411043-171001.jpg

Kovács Géza és Kocsis Zoltán (Fotó/Forrás: Nemzeti Filharmonikusok)

Kocsis érkezését a zenekar megújulása, minden addiginál jelentősebb színvonalemelkedés követte. Hogyan történt mindez?

A zenekar nagyszerű produkciókra volt képes, de akkoriban az együttes nem minden tagja nyújtotta az elvárható színvonalat. Ezért 1998 decemberében Zoli egyéni meghallgatást rendelt el. A zenekar tagjainak zenekari állásokat kellett eljátszaniuk. Zoli mindenkivel átvette a műveket, javaslatokat tett, és ezzel türelmet tanúsított, amely végül 2000-re fogyott el.

Akkor került sor arra a nemzetközi összehasonlításban is szokatlan eljárásra, amelynek értelmében minden zenekari tag egyéni meghallgatáson adott számot tudásáról,

előbb függöny mögött, nemzetközi zsűri jelenlétében, majd függöny nélkül. Huszonhat muzsikustól kellett elbúcsúznunk.

Mi következett ezután?

A zenekar jelentős költségvetési támogatásban részesült, új, jó minőségű hangszereket vásárolhattunk, legfőképpen pedig próbajátékokat hirdethettünk úgyszólván minden hangszercsoportban, olyan versenyképes fizetést ajánlva fel, amelynek hírére a legkiválóbbak érkeztek a zenekarhoz.

Hogyan változott meg a zenekari munka, mialatt Kocsis Zoltán vezette az együttest?

A legnagyobb igényességgel dolgozott, a legapróbb részletek kidolgozására is elegendő próbaciklusokat kérve és kapva.

Csalhatatlan volt a hallása, és a próbák során a zenészekkel minden egyes hangot megértetett – mert úgy érezte, minden egyes hanggal szemben morális kötelességei vannak.

Sok alkotást porolt le, neki köszönhetően sok interpretáció született újjá a zenekar alaprepertoárjában, és maga a repertoár is elképesztő módon újult meg a Gurre-daloktól a Mózes és Áron kiegészítésén át a Richard Strauss-operákig.

MNFFejerGabor_718-171131.jpg

Kovács Géza és Kocsis Zoltán (Fotó/Forrás: Fejér Gábor / Nemzeti Filharmonikusok)

A zenekar eredményeinek fontos fejezete volt a Bartók Új Sorozat.

Nádori Péter, a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat korábbi szerkesztője felvetette, hogy érdemes volna megvizsgálni: a Hungaroton korábbi Bartók-hanglemez-összkiadása mennyire felel meg a jelen követelményeinek. Kiderült, hogy a felvételek nagy részét meghaladta az idő. Körvonalazódni kezdett a Bartók Új Sorozat. Magától értődött, hogy az új felvételek művészeti vezetője csak Kocsis Zoltán lehet. Megállapodtunk a Hungarotonnal, hogy kiadja a CD-ket, s elkezdődtek a munkálatok.

A sorozat sajnos torzó maradt, de befejezetlenül is tükrözi azt az engedményt nem ismerő igényességet, amely Kocsis személetét jellemezte. 

Változott-e a zenekar és a közönség kapcsolata a Kocsis-korszak két évtizede alatt?

Kocsis Zoltán színrelépésével kialakult egy új közönség, kialakultak új formák, elég, ha a Próbatermi vendégség című, ma is sikeres kamarazenei sorozatra utalok – és persze jártuk a vidéket és a külföldet is, ahol rendkívüli sikerek élményével gazdagodtunk. A New York-i Avery Fisher Hall közönsége állva tapsolt a zenekarnak, egy kritikus az év koncertjének nevezte a fellépésünket. Hasonló lelkesedés fogadta a tokiói Suntory Hallban A kékszakállú herceg várát Kocsis Zoltánnal – és büszkén mondhatom, az általam előadott Prológgal, mert bizony csőbe húztak, és nekem kellett a zene előtt elmondanom Balázs Béla veretes szövegét…

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Kovács Géza (forrás: Nemzeti Filharmonikusok)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Még háromszor látható A vágy villamosa Budaörsön

Blanche DuBois még három alkalommal kér bebocsátást a húga, Stella otthonába és életébe a Budaörsi Latinovits Színházban. Tennessee Williams klasszikusa, az Ördög Tamás által rendezett A vágy villamosa – amit a 2024. februári bemutató óta közel háromezren láttak – május 30-án búcsúzik Budaörstől.
Plusz

Elhunyt Ferenc pápa

A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetőjét 88 éves korában, húsvéthétfőn, április 21-én reggel 7 óra 35 perckor érte a halál.
Könyv

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Vizuál

David Lynch, Stanley Kubrick és Mijazaki Hajao filmjei is szerepelnek az Artmozik éjszakáján

Mindössze két mozijegy áráért hetven film közül válogathatunk az egész éjszakán át tartó Artmozik éjszakáján, amely során az elmúlt év legkiválóbb darabjait láthatja a közönség a fővárosi művészmozikban. A programban klasszikus alkotások is szerepelnek. 
Vizuál

15 sor film: Csongor és Tünde

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a Csongor és Tünde animációs filmről szól. 15 sor film.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.