Klasszikus

„Úgy érzem, az életemben most egy kiteljesedés vette kezdetét"

2018.11.23. 16:40
Ajánlom
Rost Andrea Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész az MMA levelező tagja és a Pető András Kar jószolgálati nagykövete jótékonysági gálakoncertet ad 2018. december 19-én a Pető András Konduktív Gyakorló Általános Iskola tehetséggondozási programja javára.

Közel egy éve, 2017. november 30-a óta a Pető András Kar jószolgálati nagykövete. Hogyan jött létre a kapcsolat?

Évekkel ezelőtt kaptam már megkeresést az intézet részéről, így már nem az első találkozásunk volt, amikor megkerestem őket azzal az ötlettel, hogy melléjük állnék. Engem ugyanis mindig érdekelt a konduktív módszer, mindig volt bennem kíváncsiság, hogy hogyan lehetne ezt a fantasztikusan eredményes, egyedülálló és magyar eljárást még ismertebbé tenni. Egy művész nagyon sok megkeresést kap különböző jótékonysági programok kapcsán. Arra gondoltam mindre nem lesz időm, kell egy, ami mellé teljes vállszélességgel oda tudok állni, és nagyon komolyan tudok érte tenni, s úgy döntöttem a Pető András Kar és ez a gyógymód lesz az, ami mellé leteszem a voksomat.

Mi az Ön vállalt feladata, és hogyan tudja segíteni az intézményt?

A Karnak különböző tehetséggondozási programjai vannak. Abban állapodtunk meg, hogy én, mint a zenei tehetséggondozási program támogatója veszek részt intézmény életében. Célom, hogy a gyerekek a zene élményét lehetőleg nap, mint nap megkapják. Ennek gyógyító erejéhez nem fér kétség. Ha én, mint ismert ember felhívhatom a figyelmet a Pető-módszerre, akkor a jelenlegi ismertségénél még erőteljesebben lehet jelen a nyilvánosságban. Új feladata az életemnek, hogy ezek a gyerekek valóban a tehetségükhöz mérten nyilvánulhassanak meg a zenében.

Nagyon komolyan és elhivatottan szeretnék emellé az ügy mellé odaállni, felhívni rá a figyelmet, és partnereket találni. Azt gondolom, hogy egy ilyen helyzetben – ahol a fiatalok lelki erejéhez is szükség van ahhoz, hogy ezeket a gyakorlatokat nap, mint nap csinálják – a zene segítséget nyújthat a kitartásban. Ez egy lelki erőt igénylő gyógyulási folyamat, ami lehetővé teszi számukra, hogy végül teljes emberként legyenek közöttünk. Mivel pedig ez egy lelki folyamat is, a zenének tökéletesen helye van benne. Örülök a jószolgálati nagykövetségnek és borzasztóan fontosnak érzem, hogy a Kodály-módszer alap tézisével, a zene élményével tudjak segíteni. Ha a jótékonysági gálakoncerttel pedig materiálisan is tudok segíteni, még boldogabb leszek.

DSC_3596_interjuhoz-160822.jpg

Rost Andrea a Pető Intézetben (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó)

PROGRAMAJÁNLÓ

SZTÁROK A TEHETSÉGEKÉRT  

2018.12.19. 19:00   Pesti Vigadó, Díszterem 

Jegyvásárlás

Az elmúlt egy év eredményeiről mit lehet tudni? Milyen programokat hoztak eddig létre?

Volt egy rendkívül szép és megható énekversenyünk, ahol népdalokat énekeltek a nyolc és tizenöt év közötti résztvevők. Mint mindig, egy-két előadó kiemelkedő volt, ők kapták a nagyobb díjakat. Ezt követően jutalomként azonban valamennyien elmentünk a MÜPÁ-ba egy koncertre, hiszen a kiemelkedő tehetségek támogatása a feladatom, ugyanakkor célom, hogy az összes Petős gyerek magas színvonalú zenei élményben részesüljön. A tehetséggondozási programban a zene mellett a képzőművészet is szerepet kap: tavasszal a gyerekek alkotásaiból nagy sikerű aukcióra került sor a Pintér Galériában. Csodálatos alkotások születtek, az egyik zenei ihletésű képet, amelynek a Carmina Burana című Orff darab megismerése volt az alapinspirációja, meg is vásároltam. Tetszett, hogy zenei művel közelített a gyerekekhez a képzőművésznő, s elragadóak lettek a festménynek a színei és az alkalmazott ecsetkezelés.

Tavaly októberben Rost Andrea Művészeti Alapítvány néven életre hívott egy szervezetet is a kultúra, művészet és zene területén hazai, illetve nemzetközi programok támogatása céljából. Mi indokolta az intézményesülést?

Nem csak időpontjában függ össze a jószolgálati nagykövetséggel. Úgy érzem, az életemben most egy kiteljesedés vette a kezdetét. Amit nagyon sokáig nem tudtam megtenni, – mert mint egy kis robot, mentem énekeltem, aztán hazajöttem egy hétre, majd újra indultam énekelni, – arra most van időm. Kitárulkozhatok új irányba, hisz nincs annyi külföldi elfoglaltságom, nincs már annyi elmenetelem itthonról, és ez nagyon jó így. Fantasztikus és felemelő érzés a pályámat csinálni, de az alapvető természetemmel ellentétes az, hogy állandóan úton voltam, s most többet lehetek itthon, így nyitottá váltam azokra a dolgokra, amikre eddig nem volt idő. Most megadatott, hogy amiket eddig dédelgettem magamban, amikhez megvolt bennem a kívánság, az elgondolás, a terv, azok most elkezdhetnek megvalósulni. A nagy álmom az éneklés, de egy alkotó embernek egyéb vágyai is vannak, például az alapítvánnyal már filmet is forgathatok, ami mindig is érdekelt. Eddig csak egyetlen filmet forgathattam, a Bánk bánt. Ki tudja? Mindenre nyitott vagyok.

DSC_6483-160821.jpg

Rost Andrea a Pető Intézetben (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó)

Év végén, december 19-én jótékonysági gálakoncertre kerül sor a Pesti Vigadóban. Mivel készülnek, mit láthatnak, hallhatnak a nézők?

Első alapítványi koncertünk arra hivatott, hogy egy szép, nagy felkiáltójelként itt álljon Karácsony előtt, hogy igen, itt mi még többet akarunk tenni ezekért a gyerekekért. A Magyar Rádió Zenei Együtteseiből alakuló Kamarazenekar, illetve a Magyar Rádió Gyermekkórusa fog közreműködni több, neves művésszel közösen. Én pedig kedvenc Mozart-áriáimat fogom előadni, kamarazenekari kísérettel.

Az említett aukcióval és a további programokkal, beleértve a gálakoncertet is, milyen kézzelfogható cél érdekében dolgoznak? Mire gyűjtenek?

A tehetséggondozó programon belül célom egy zeneszoba, zeneterem létrehozása, ahol nap, mint nap pedagógia neveléssel valamilyen zenei élményben lehet része a gyermekeknek. Következő álmom, hogy számukra kifejlesztett és elkészített hangszereken is zenélhessenek. Fantasztikus lenne, ha kortárs fiatal zeneszerzők az ő adottságaikra megkomponált zenét írnának! Ez a következő cél és álom!

A decemberi fellépés helyszíne a Pesti Vigadó lesz. Mit jelent Önnek az épület? Mik az első emlékei az épület kapcsán?

Elég régiek az első emlékeim a Pesti Vigadóról, még a 2004-es bezárása és felújítása előtt léptem itt fel, de nem olyan sokszor. Sajnos azt tapasztaltam, hogy nem volt túl jó az akusztika. Fantasztikus, hogy ez mostanra az előnyére megváltozott. Már ezért érdemes volt felújítani az épületet, hisz lett egy olyan koncertterem, ahol élmény énekelni, zenélni, emellett gyönyörű, szép, impozáns, aminek imádom a színeit és a tereit. Bármikor szívesen betérek ide, és úgy érzem, ezzel nagyon sokan vannak így.

Pesti Vigadó

A Pesti Vigadó minden korban a társasági élet központi helyszíneként működött.

Otthonául szolgált Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók, Dohnányi koncertjeinek, a Pesti Műegylet által szervezett első hazai kiállításnak, az első népképviseleti országgyűlésnek ugyanúgy, mint Bleriot XI-es repülőgépe bemutatásának vagy az aktuális korszak legnépszerűbb báljainak.

2014 óta az épület fenntartását és üzemeltetését a Magyar Művészeti Akadémia, mint tulajdonos megbízásából a Pesti Vigadó Nonprofit Kft. biztosítja, amelynek célja továbbra is fenntartani, és megőrizni a közönség számára e kulturális sokféleséget és a magas művészeti színvonalat.

Az elmúlt években megvalósult rendezvények minősége és a látogatottsági adatok azt bizonyítják, hogy sikerült ismét a magyarországi kulturális és turisztikai életben korábban méltán elfoglalt pozíciójába visszahelyezni a Főváros szívében található Pesti Vigadót!

Legolvasottabb

Színház

Mégsem mutatja be a Pesti Színház Székely Csaba társadalmi megosztottságról szóló darabját

Sokan várták már nagy izgalommal a Pesti Színház őszre meghirdetett premierjét, amiben Székely Csaba legújabb darabját, a Kalandfilmet mutatták volna be, Kincses Réka rendezésében. CIKKÜNK FRISSÜLT!
Zenés színház

VeszprémFest 2023: jön Alvaro Soler, Mariza, Anna Netrebko, Joss Stone, Norah Jones és Rost Andrea

2023-ban 20 éves a VeszprémFest. A kétévtizedes prémium zenei fesztivál július 12. és 16. között a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt zenei rendezvényeként fennállásának egyik legváltozatosabb programjával ünnepel.
Tánc

„Könnyeken átívelő nevetés” – interjú Boris Eifmannal

Ritka és egyedülálló balett érkezik Budapestre június 10-től: a világhírű koreográfus, Boris Eifman 2019-es premierje, A Pygmalion-hatás. A művészt arról kérdeztük, mi a kötődése a komikumhoz, a groteszkhez, és milyen lesz a 21. század táncnyelve.
Színház

Jelentős színházi társulatok szűnhetnek meg

A kulturális kormányzat nyilvánosságra hozta az előadó-művészeti szervezetek támogatására vonatkozó döntését. Több, a működési támogatások csökkentése miatt eleve nehéz helyzetbe került, akár évtizedes sikeres múlttal és figyelemre méltó jelennel rendelkező, közfeladatot ellátó társulat egyáltalán nem kap támogatást.
Zenés színház

Fiatal tehetségek gálakoncertjével köszöntik a nyolcvanéves Marton Évát

Egykori és jelenlegi növendékei, valamint a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny díjazottjainak fellépésével köszönti születésnapja alkalmából az énekesnőt a Magyar Állami Operaház.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus beszámoló

Száz év hét napban – a BMC Ligeti Fesztiválján jártunk

A Ligeti György születésének századik évfordulója alkalmából rendezett eseménysorozat csúcspontja a Budapest Music Centerben rendezett egyhetes fesztivál volt. Négy, igencsak különböző típusú koncerten jártunk
Klasszikus ajánló

Pénteken indul a Haydneum – Magyar Régizenei Központ nyár eleji fesztiválja a budapesti Egyetemi templomban

2023. június 9. és 17. között rendezi meg második Egyházzenei Fesztiválját a Haydneum – Magyar Régizenei Központ Budapesten, az Egyetemi templomban.
Klasszikus hír

Vajda Gergely zeneszerzőként és karmesterként is bemutatkozik Párizsban

A nemzetközileg keresett karmester-zeneszerző ismét együtt dolgozik a francia Ars Novával, illetve egy hárfafesztivál műsorán is szerepel egy alkotása.
Klasszikus gyász

Elhunyt Kaija Saariaho

A világhírű finn zeneszerzőt, akinek a Metropolitan Opera is játszotta darabját, hetvenéves korában érte a halál – tette közzé családja a közösségi médiában.
Klasszikus ajánló

Július 14. és 23. között ismét várja a zenerajongókat a Fesztivál Akadémia Budapest

Idén is érdemes lesz tíz napon át Budapesten nyaralni, akár az itt lakóknak is – mondta el Kokas Katalin hegedűművész. Egész napos programok, különleges helyszínek és persze sztárfellépők koncertjei várják a közönséget.