Klasszikus

Új "hangszerrel" Debrecenben

2015.07.17. 10:41
Ajánlom
Megkezdődött július 15-én a tizenötödik Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáját kísérő hangversenysorozat.

Huszonhat ország több mint kétszáz hallgatója vesz részt a július 25-ig tartó Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján, melynek programját esténként az egész világon ismert és elismert művészek fellépései színesítik. "A kurzust tartó művésztanárok és osztályaik növendékei szívesen és nagy kedvvel koncerteznek, így már nulladik napot is be kellett vezetnünk a koncertnaptárba, sőt idén olyan esténk is lesz, amikor két hangversenyt kínálunk a közönségnek" - fogalmazott Váradi Judit művészeti igazgató a július 15-én rendezett koncert megnyitásakor.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara által rendezett nyári akadémia idei újdonsága, hogy ének mesterkurzusra is jelentkezhettek a fiatal zenészek, akik Bátori Éva énekművésztől tanulhatnak, összesen tizenhatan. "A kurzus hiánypótló, ugyanis egy énekestől ma már elvárt, hogy a klasszikusok mellett 20. századi és kortárs muzsikát is énekeljen, de csak kevesen vagyunk, akik ezt a legnagyobb mesterektől tanulhattuk és át is tudjuk adni a fiatalabb generációnak. A kortárs zenét énektechnikailag segítjük a hallgatóknak elsajátítani a nyári akadémián" - mutatott rá a kurzus különlegességére Bátori Éva, aki a kortárs zene légzéstechnikájáról is tart előadást, nem csak énekeseknek.

A július 15-i koncert hárfa gálával kezdődött, Vigh Andrea hárfaművésznek, a Zeneakadémia rektorának tanítványai léptek fel egy varázslatos, 1778-ban Párizsban megrendelésre készített Mozart-darabbal. Az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján Vigh Andrea vezetésével két évvel ezelőtt indult hárfa mesterkurzus, idén öt hallgató tanul a művésznőtől. A nulladik este Bátori Éva énekművész gálaműsorával folytatódott, aki a világ legcsodálatosabb dalciklusát, Bartók Béla Öt dal op. 15 című művét is énekelte, valamint a Csemiczky Miklós által kifejezetten Bátori Éva számára szerzett, Így írtok ti - Három dal Karinthy verseire című dalcsokorral is megajándékozta a közönséget, melyet tavaly mutattak be Párizsban. "Azért választottam ezeket a műveket, mert szeretném, ha megjönne a fiatalok és a közönség kedve a 20. századi muzsika hallgatásához" - ajánlotta előadását a publikumnak Bátori Éva.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.