Huszonhat ország több mint kétszáz hallgatója vesz részt a július 25-ig tartó Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján, melynek programját esténként az egész világon ismert és elismert művészek fellépései színesítik. "A kurzust tartó művésztanárok és osztályaik növendékei szívesen és nagy kedvvel koncerteznek, így már nulladik napot is be kellett vezetnünk a koncertnaptárba, sőt idén olyan esténk is lesz, amikor két hangversenyt kínálunk a közönségnek" - fogalmazott Váradi Judit művészeti igazgató a július 15-én rendezett koncert megnyitásakor.
A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara által rendezett nyári akadémia idei újdonsága, hogy ének mesterkurzusra is jelentkezhettek a fiatal zenészek, akik Bátori Éva énekművésztől tanulhatnak, összesen tizenhatan. "A kurzus hiánypótló, ugyanis egy énekestől ma már elvárt, hogy a klasszikusok mellett 20. századi és kortárs muzsikát is énekeljen, de csak kevesen vagyunk, akik ezt a legnagyobb mesterektől tanulhattuk és át is tudjuk adni a fiatalabb generációnak. A kortárs zenét énektechnikailag segítjük a hallgatóknak elsajátítani a nyári akadémián" - mutatott rá a kurzus különlegességére Bátori Éva, aki a kortárs zene légzéstechnikájáról is tart előadást, nem csak énekeseknek.
A július 15-i koncert hárfa gálával kezdődött, Vigh Andrea hárfaművésznek, a Zeneakadémia rektorának tanítványai léptek fel egy varázslatos, 1778-ban Párizsban megrendelésre készített Mozart-darabbal. Az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiáján Vigh Andrea vezetésével két évvel ezelőtt indult hárfa mesterkurzus, idén öt hallgató tanul a művésznőtől. A nulladik este Bátori Éva énekművész gálaműsorával folytatódott, aki a világ legcsodálatosabb dalciklusát, Bartók Béla Öt dal op. 15 című művét is énekelte, valamint a Csemiczky Miklós által kifejezetten Bátori Éva számára szerzett, Így írtok ti - Három dal Karinthy verseire című dalcsokorral is megajándékozta a közönséget, melyet tavaly mutattak be Párizsban. "Azért választottam ezeket a műveket, mert szeretném, ha megjönne a fiatalok és a közönség kedve a 20. századi muzsika hallgatásához" - ajánlotta előadását a publikumnak Bátori Éva.