Abozuahra Amira, Baráti Kristóf, Balog József, Berecz Mihály, Kelemen Barnabás, Kobayashi Ken-Ichiro, Alexander Malofeev, Medveczky Ádám, Perényi Miklós, Pusker Júlia, Sümegi Eszter, Takács-Nagy Gábor, Kirill Troussov... Csak néhány név a MÁV Szimfonikusok vendégművészei közül, akikkel olyan patinás koncerthelyszíneken találkozhat a közönség 2023 szeptemberétől, mint a Müpa, a Zeneakadémia, a Festetics Palota, továbbá új helyszínként az Eötvös10, és a MÁV Szimfonikusok próbaterme.
Farkas Róbert 2021-től tölti be a vezető karmesteri pozíciót a MÁV Szimfonikus Zenekarnál.
A szeptembertől induló új évadban az általa dirigált hangversenyek fókuszában a szerelem áll.
A zenetörténet nagy klasszikusainak műveiben olyan valóságos és képzeletbeli szerelmespárok történeteivel találkozhat a közönség, mint például Cosima Liszt és Richard Wagner szerelme, és az első gyermekük születése alkalmából komponált Siegfried-idill. Richard Strauss és felesége, Pauline kapcsolata ihlette a Négy utolsó éneket, amely hattyúdal, egyszerre búcsú a romantikus zenétől és magától a világtól is. Rómeó és Júlia ifjúkori szerelmi története az alapja Prokofjev forrongó balettzenéjének, míg a reménytelen szerelem, a vágy és az árulás jelenik meg Saint-Saëns Sámson és Delila című művében. Csajkovszkij Francesca da Rimini című szimfonikus költeményében a szerelemre árnyékként vetülnek a testi vágyak és az érzéki örömök, ahogy Dante Pokol című művében is a titkos és tragikus szerelem megélése köthető a címszereplőhöz. Strauss Rózsalovag-szvitjének melankolikus, finom és megindító zenéje az élet keserédességét, mulandóságát és a szerelem iránti nosztalgikus vágyat közvetíti.
Előfordul, hogy a féltékenység és a hatalomvágy tönkreteszi a szerelmet: Dvořák Othello, Janâcek Féltékenység és Sztravinszkij Petruska című műveiben is megjelenik a szerelem árnyoldala.
A haza iránt érzett olthatatlan érzelmek jelennek meg Liszt Funérailles című művében, amellyel a kivégzett aradi vértanúk és a száműzött barátok előtt tiszteleg. Elgar Sea Pictures (Tengeri képek) című dalciklusában és Rimszkij-Korszakov Seherezádé című művében egyaránt megjelenik a tenger és a szerelem. Debussy Egy faun délutánja című zenekari művében a nimfák üldözésében megfáradt faun vágya – a természet egészének teljes birtoklása - álmában végre beteljesedik.
Sümegi Eszter a MÁV Szimfonikus Zenekar sajtótájékoztatóján (Fotó/Forrás: Steirer Máté / MÁV Szimfonikus Zenekar)
Az érzelmekkel teli szenvedélyes évad első, Sírig tartó szerelem címet viselő hangversenyére 2023. szeptember 21-én kerül sor a Zeneakadémián, az est vendégszólistája Sümegi Eszter szoprán lesz, aki 30 évvel ezelőtt kezdte rendkívül sikeres operaénekesi pályafutását, és 20 éve annak, hogy első önálló hanglemeze a MÁV Szimfonikus Zenekar közreműködésével megjelent. A művésznő az évad során egy áriaesten is közreműködik majd.
Az új évadban magyarországi bemutatóra is készül a zenekar. A múlt év elején elhunyt cseh zeneszerző, Juraj Filas Requiem című művét Kesselyák Gergely vezényletével hallhatja a közönség
2023. november 3-án, a Zeneakadémián. A szólisták Cserna Ildikó, Fekete Attila és Filip Bondzak lesznek, közreműködik a Kodály Kórus, Debrecenből.
Az óvodások, kisiskolások (3-8 éves korcsoport) nagy kedvence a Zene-Tér-Kép elnevezésű interaktív, játékos hangszerbemutató foglalkozás az új évadban is folytatódik a Budapest Jazz Clubban. Továbbá újra bérletes sorozatként folytatódik a közel harminc éve sikeres Unokák és nagyszülők hangversenyei a terézvárosi Eötvös10 színháztermében. A hangverseny fő célja megismertetni a gyerekeket a szimfonikus zenekari hangzással és a zeneművek születésének történeteivel, szakértő műsorvezető segítségével. Dupla előadásokkal folytatódnak szeptembertől májusig a Búgócsiga koncertek a legkisebbeknek (1-3 éves korcsoport), a MÁV Szimfonikus Zenekar új székházában, a Péceli u. 2. szám alatt.
Az új épületet MÁV Zrt. ajánlott föl a zenekarnak állandó használatra. Korábban a Ferencvárosi Vasutas Művelődési Ház és Könyvtár működött itt, teljes felújítást követően modern próbateremmel és kiszolgálóhelyiségekkel rendelkezik. A felújítás egyik legfontosabb eleme
a próbaterem magas minőségű hangszigetelése, mely az úgynevezett „ház a házban” technológia alapján készült, így alkalmas professzionális hanglemezfelvételek készítésére is.
A tágas próbateremben egy mobilszínpad is helyet kapott, így kamarazenei koncertek rendezése esetében 250-300 fős közönség fogadására alkalmas. A kisebb termek workshopok, zenés gyermekfoglalkozások számára ideálisak.
A MÁV Szimfonikus Zenekar munkáját Farkas Róbert vezető karmester mellett olyan elismert művészek segítik hosszú évek óta, mint Kobayashi Ken-Ichiro tiszteletbeli vendégkarmester, Csaba Péter és Takács-Nagy Gábor állandó vendégkarmesterek, továbbá Kesselyák Gergely karmester. Az új évadban mindannyiukkal találkozhat a közönség a zenekar hangversenyein. A legendás Kobayashi Ken-Ichiro 2024. május 24-én vezényli Budapesten a Zeneakadémián a MÁV Szimfonikusokat, majd június 17-én, háromhetes Japán turnéra indul a zenekar a Maestróval.
Részletes információ itt érhető el. >>>
Fejléckép: Farkas Róbert és a MÁV Szimfonikus Zenekar (fotó/forrás: Steirer Máté / MÁV Szimfonikus Zenekar)