Klasszikus

Új koncertterem Luxemburgban

2005.07.01. 00:00
Ajánlom
Egy ilyen kis ország számára, mint az alig négyszézezer lakosú Luxemburg, hatalmas kulturális és turisztikai lehetőség ez a koncertterem Krzysztof Penderecki 8. szimfóniájának ősbemutatójával megnyílt a Joséphine-Charlotte nagyhercegnőről elnevezett, ezerötszáz nézőt befogadó koncertterem Luxemburgban. A Művészetek Palotájához hasonlóan ez a beruházás is PPP (Public Private Partnership) konstrukcióban valósult meg, s a finanszírozásról ugyanolyan éles, gyakran politikai színezetű viták zajlanak, mint Magyarországon.

Tíz perccel az első hivatalos hangverseny kezdete előtt még kilométeres kocsisor várakozott a Luxemburgi Filharmónia épületéhez vezető úton. Felszíni parkolás a koncertteremnél egyáltalán nincs, a 750 férőhelyes mélygarázsba egyetlen sávon lehet lejutni. Az eredmény: stresszes autósok százai, kocsiból kiugráló nagyestélyis hölgyek és szmokingos urak. Ráadásul borítékolható volt, hogy a zenei élmény után is legalább félórát kell várni, amíg feljutunk a föld alól. A hangversenyterem elhelyezkedése meglehetősen szerencsétlen: közvetlenül a repülőtérre vezető gyorsforgalmi út mellett van, az Európai Unió jellegtelen hivatali épületei – szocreál típusú tízemeletesek – szomszédságában. Az épület viszont gondosan tervezett és hipermodern, noha koránt sincs kész: hátra van még rengeteg belsőépítészeti munka, valamint a háromszáz fős kamaraterem, a kísérleti programoknak (és társművészeti rendezvényeknek) otthont adó, százhúsz férőhelyes Discovery Room, illetve az orgona üzembe helyezése (igaz, utóbbi még a Művészetek Palotájában sem történt meg).

"Egy ilyen kis ország számára, mint az alig négyszézezer lakosú Luxemburg, hatalmas kulturális és turisztikai lehetőség ez a koncertterem, amelynek programjaira minden este várunk vendégeket a három szomszédos országból, Belgiumból, Franciaországból és Németországból is" – mondta kérdésünkre Matthias Naske, a Luxemburgi Filharmónia intendánsa. A negyvenkét éves osztrák kulturális menedzsert – aki korábban a Jeunesse Musicale nevű ifjúsági zenei szervezet főtitkára volt – nemzetközi pályázaton választották ki a szaktudás mellett diplomáciai érzéket is igénylő feladatra. A biztonság kedvéért egy tanácsadó testületet is mellé helyeztek, amelyben nagy európai koncerttermek (így a bécsi Musikvereinsaal és az amszterdami Concertgebouw) korábbi vagy jelenlegi igazgatói vesznek részt. A luxemburgi koncertterem – a budapesti Művészetek Palotájához hasonlóan – magántőkéből, de állami szerepvállalással, úgynevezett PPP konstrukcióban épült. A koncertteremnek összesen 26 alkalmazottja van, de sok alvállalkozóval dolgoznak.

Adatok és programok

A Luxemburgi Filharmónia építésze: Christian de Portzamparc
Akusztikus: Albert Yaying Xu/Xu Acoustique (Párizs)
Az épület teljes terjedelme:
192 883 köbméter
Befogadóképessége: nagyterem – 1500 fő, kamaraterem – 302 fő, Discovery Room – 120 fő
Orgonaépítő: Karl Schuke/Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH

Következő programok

július 1. Luxemburgi Európai Szólisták
július 2. Mísia (portugál fado)
július 3. Elisabeth Leonskaja és a Luxemburgi Kamarazenekar
július 3. késő este: Tánc a jövő felé – DJ-k és VJ-k (video jockeyk) partija

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.