A világhírű hegedűművész, a Keller Kvartett alapítója, a Concerto Budapest zeneigazgatója lapunkhoz eljuttatott közleményében jelentette be a hírt, hogy a legendás, 1935-ben Végh Sándor által alapított, később Székely Zoltán által vezetett Hungarian Quartet (Magyar Kvartett) 1972-ben félbeszakadt munkáját kívánja folytatni. Az új Hungarian Quartet három hazai zenészgeneráció tudását, tehetségét integrálva lép a nemzetközi színre.
Az eredeti Hungarian Quartet 1935-ben állt fel, és 1972-ig működött. A háború idejét a nemzetközi helyzet miatt Hollandiában töltötték, és Beethoven vonósnégyeseinek szentelték, amelyekkel nagy sikert arattak 1945 után. Alapító tagjai Végh mellett Szerványszky Péter, Dénes Koromzay és Hermann Pál voltak, de fennállásuk alatt több tagcserére sort került, így játszott az együttesben Székely Zoltán is.
Keller András elmondta: „Ahogy egykori mesterem, Végh Sándor, majd 1937-től Székely Zoltán vezetésével a Magyar Kvartett tagjai a magyar zene elsődleges hírvivői voltak a világban a háború utáni évtizedekben, ezt a tisztán zenei értelemben vett nemzeti üzenetet kívánjuk továbbvinni. Ahogyan a spontaneitásnak óriási, a véletlennek elenyésző szerepe van a művészetben: hosszan érlelődött bennem, de hirtelen vált elhatározássá a Hungarian Quartet újjáalakítása. Nem véletlen, hogy éppen Pilz Jánossal, Keller Kvartett-alapító társammal, jelenleg a Budapesti Fesztiválzenekar szólamvezetőjével és a Budapesti Vonósok vezetőjével alkotjuk most az új vonósnégyes alapját. Az sem véletlen, hogy két fiatalabb nemzedék két rendkívül tehetséges tagjának tudását, tehetségét, integráljuk a négyesbe. Fenyő László szólista sztár, az egyik legkitűnőbb csellista ma a világon, a Karlsruhe-i Zeneakadémia professzora, Homoki Gábor kiemelkedő tehetségű, univerzális muzsikus, az elmúlt években a Kelemen Kvartett tagja volt.”
„Végh Sándor szoros baráti kapcsolatot ápolt Bartók Bélával, a Magyar Kvartett mutatta be Bartók V. vonósnégyesét 1935-ben; az 1937-ben az első hegedűsi poszton Végh Sándort váltó Székely Zoltán számára komponálta Bartók a nagy (II.) Hegedűversenyét.
Az általuk képviselt, külsőségektől mentes, de nagyon is személyes zenélés hagyományát szeretnénk megújítani.
Hubay Jenő, Zathureczky Ede, Kovács Dénes a magyar hegedűművészet meghatározó mesterei magyarul beszéltek a hangszerükön és univerzálissá lett a művészetük üzenete. Mi ehhez a zenéléshez szeretnénk visszatérni, ami kiveszőben van. Ma globális nyelven szólnak a muzsikusok, de általában nincs üzenetük. Reméljük a Hungarian Quartet hangja messzire szól majd.”
A Hungarian Quartet bemutatkozó hangversenyére 2019. január 4-én kerül sor a Zeneakadémián.
Keller András – névjegy
Keller András 1987-ben alapította a Keller Kvartettet, a világhírt az 1990-es év hozta meg az együttesnek, amikor egyszerre nyerték meg az Evian String Quartet Competition I. díját és a Borciani String Quartet Competition I. díját. A Keller Kvartett legjelentősebb nemzetközi díjainak nagy részét a magyar zeneművészet tolmácsolójaként kapta: Bartók összes vonósnégyesével nyerték el a Deutsche Schallplattenpreis Nagydíját és a MIDEM - Cannes Classical Awardot 1994-ben, Kurtág György összes vonósnégyesével a Deutsche Schallplattenpreis Nagydíját 1995-ben, Kurtág György Kafka - Fragmente c. művének felvételével 2007-ben a MIDEM - Cannes Classical Awardot, a Caecilia Prix-t (B) az év legjobb kamarazene felvételéért, valamint az Edison Awardot, Caecilia Prix-t és New York Times Best Recordings of the Year díját Ligeti két vonósnégyesének and Barber Adagiójának felvételéért 2013-ban és 2014-ben. Számos felvételük közül az Eratónál felvett Bartók vonósnégyes-összkiadás hozta meg az első átütő sikert – amelyet a kritikusok szavazatai alapján beválasztottak a XX. század 50 legjobb kamarazenei felvétele közé.
Keller András jelentős szakmai megbecsülését jelzi, hogy 2018-ban a nemzetközi zenei életben meghatározó súlyú londoni Guildhall School of Music and Drama az International Bartók Chair egyetemi széket adományozta neki.