Klasszikus

Új pályázatot írnak ki a Zeneakadémia rektori posztjára

2023.07.19. 10:20
Ajánlom
Csák János kulturális és innovációs miniszter bejelentette, visszavonják a Zeneakadémia vezetői posztjára kiírt, többek szerint a jelentkezők körét túlságosan leszűkítő pályázatot, és hamarosan újat tesznek közzé, amelyen már alkotóművészek, jazz- és népzenészek is indulhatnak.

Mint arról beszámoltunk, a Kulturális és Innovációs Minisztérium a közelmúltban kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, ugyanis október 31-én lejár dr. Vigh Andrea megbízatása. A kiírás hangos tiltakozást váltott ki az egyetem szenátusa, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, a zeneszerzők, valamint a jazzszakma részéről, akik

diszkriminatívnak minősítették azt, mivel a jelentkezőnek mindenképpen előadóművésznek kell lennie, és lemezfelvételekkel, valamint nemzetközi klasszikus zenei versenyeredményekkel kell rendelkeznie.

A tiltakozókhoz az egyetem 171 majd további 35 oktatója, valamint Hallgatói Önkormányzata is csatlakozott.

Csák János miniszter július 18-án az ATV Egyenes Beszéd című műsorában jelentette be,

a héten visszavonják a pályázatot, az új kiírást, meghosszabbított határidővel, kiterjesztik az alkotóművészekre, illetve a jazz- és népzenészekre,

ám továbbra sem szeretné, ha zenetudós foglalná el a rektori széket: előadó- és alkotóművészek pályázhatnak. A miniszter megosztotta a nyilvánossággal, milyen vezetőt tartana ideálisnak a Zeneakadémia számára. „Egy dologban nem tudunk engedni: ez az intézmény kerüljön föl abba a pozícióba, ahol nemzetközileg lennie kell. Ehhez

kell egy karizmatikus vezető, olyan, aki állt már a világ nagy színpadjain, aki tudja, hogy milyen zsűriben lenni,

[...] aki világtótoronyként vonzani fogja a nemzetközi hallgatókat, oktatókat.” A miniszter Liszt Ferencre hivatkozva hozzátette, olyan emberre van szükség, aki járja és ismeri a világot „nem egy hivatalban üldögél. [...] Nekem olyan kell, aki állt már a világ színpadjain, aki érezte azt a rivaldafényt, aki a példaképe lehet a jövendő hallgatóknak. [...] Sztárok kellenek.”

A beszélgetést az Index részletesen szemlézte. A lap ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a miniszter a Magyar Muzsikusok Szövetségének vezetőségével tárgyalt, amelynek elnöke épp Keller András, aki a lap forrásai szerint a minisztérium által támogatott rektorjelölt.

Fejléckép: Liszt Ferenc szobra a Zeneakadémia homlokzatán (fotó: Darabos György)

A Zeneakadémia 171 oktatója is tiltakozik a diszkriminatív rektori pályázat ellen

Kapcsolódó

A Zeneakadémia 171 oktatója is tiltakozik a diszkriminatív rektori pályázat ellen

Az aláírók nyilatkozatot juttattak el a minisztériumba és a sajtóhoz, amelyben kifogásolták, hogy a kiírás „elzárja a pályázás lehetőségétől az Egyetem oktatóinak jelentős részét”.

Bővült a Zeneakadémia tiltakozó oktatóinak listája

Bővült a Zeneakadémia tiltakozó oktatóinak listája

A korábbi 171 munkatárs mellett még harmincöten fejezték ki tiltakozásukat a Zeneakadémia rektori pályázata miatt, amely jelentősen szűkre szabja a lehetséges jelentkezők körét.

Nyílt levelet írt a Zeneakadémia Hallgatói Önkormányzata a rektori pályázat kapcsán

Nyílt levelet írt a Zeneakadémia Hallgatói Önkormányzata a rektori pályázat kapcsán

A szervezet szerint a kiírás a klasszikus zene alá rendeli a jazzt és a népzenét, az alkotói és kutatói munkával foglalkozó oktatók kizárásával pedig megalázó helyzetbe hozza az egyetem tanári karát.

Konkrét személyre írták ki a Zeneakadémia rektori pályázatát? – Az intézmény szenátusa levelet küldött a miniszternek

Konkrét személyre írták ki a Zeneakadémia rektori pályázatát? – Az intézmény szenátusa levelet küldött a miniszternek

A Zeneakadémia rektori posztjára frissen kiírt pályázat szerint a jelöltnek előadóművésznek kell lennie, aki lemezfelvételekkel és versenyeredményekkel rendelkezik – ezt a kikötést kifogásolták a dokumentumban.

Sorozatunk előző részei

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.