A Fesztivál Akadémia Budapestet (FAB) tíz éve hívta életre a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás hegedűművész-házaspár Batta András felkérésére, Kocsis Zoltán szárnyai alatt. Kocsis Zoltán az első fesztiválon, mint kamarapartner és mint mentor is fellépett, előadást tartott, hogy elindítsa pályáján a nemzetközi rangú sorozatot, amit azóta is a világ legjelentősebb zenei eseményei (Luzern-, Verbier, Salzburg) között jegyez a szakma – idézi fel a kezdeteket a fesztivál közleménye.
A Fesztivál Akadémia Budapest a kezdetektől az oktatást és a színpadot egységben kezeli,
az Alma Materben, a Zeneakadémián a nyári fesztivál tíz napja alatt minden évben 150 egyetemistát és 60 művészt fogad Budapesten 65 országból. Erre az időszakra Budapestre figyel a nemzetközi zenei élet, az eseményeket több nemzetközi csatorna élőben közvetíti. A fesztiválprogramok belakják a város jellegzetes tereit és megmutatják a résztvevőknek kultúránk gazdagságát.
A nyári fesztivál mellett tavaly jelentkezett először a Winterfest, amelynek a Lillafüredi Palotaszálló ad otthont, ezzel egy egészen új minőség lépett be a hazai fesztiválok sorába: igazi szalonkoncertek, kamarazene történelmi terekben. Idén csatlakozik a FAB-fesztiválok sorába a Springfest is, amelyet Magyarország hetedik legkisebb településén, a csodálatos Őrség ölelésében rendeznek meg májusban, folytatva a Sülyi Péter alapította Virágzás Napjai legendás, huszonhat éves hagyományát. 2026-ban a FAB és Kelemen Barnabás Kossuth-díjas hegedűművész egyedülálló vállalásával a nagy magyar hegedűiskolának állít emléket megszólaltatva azt a 9+1 hegedűversenyt hazai zenekarokkal, amelyet hét magyar hegedűművésznek dedikáltak egykor a szerzők. A FAB számos világhírű szólistával, művésszel és intézménnyel működik együtt, így a Teodor Currentzis vezette világhírű Utópia zenekarral. A Fesztivál Akadémia Budapest támogatója a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
Országjáró Mesterkurzus
A FAB életében a látványos események a fesztiválok, de a munka az egész év során, folyamatosan és intenzíven zajlik, hiszen országszerte több száz mesterkurzust tartanak a FAB művészei évközben zeneiskolákban és konzervatóriumokban az oktatás minden szintjén. A mesterkurzusok egyéniek, és hozzájuk koncertek, beszélgetések társulnak.
A FAB művészei az országot és a Kárpát-medence magyarlakta területeit járva egyedülálló tudásra és rálátásra tettek szert a zeneoktatás helyzetéről,
és nemcsak a FAB rendszerével, hanem személyesen is támogatni tudják a tehetséges diákokat és tanáraikat. Fontos, hogy az országjáró mesterkurzusok segítő kezet nyújtanak az alapfokú oktatásban dolgozó zenetanár kollegáknak, és velük partnerségben, együttműködésben tudják támogatni a tehetséges diákokat a megfelelő szinteken. „Hisszük, hogy ezzel a példátlan összefogással az alapfokú oktatás és a diákok körében sorsfordító változásokat tudunk generálni” – mondta el a kurzusok kapcsán Kokas Katalin.
Versenyek
A tehetségápolással és -gondozással szorosan összefügg a FAB-versenyek háromlépcsős, átgondolt rendszere, amely szintről-szintre vonja be a hazai tehetségeket a nemzetközi zenei életbe, és kínál lehetőséget arra, hogy megfelelő szinten megmérettessék magukat korosztályukban. A Halász Ferenc Tehetségkutató egy országos verseny, amely az országjáró mesterkurzusokat egészíti ki. A Hubay Jenő Nemzetközi Hegedűversenyen már kilenc ország versenyzői mérik össze tudásukat egy nemzetközi szakmai zsűri előtt, míg a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny világverseny, neves zsűritagokkal és összetett versenyanyaggal.
2024-ben az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny eseményeit a Violin Channel élőben közvetítette,
és több szakmai felület cikkekben számolt be a fordulók eredményeiről és mutatta be a nyerteseket.
Kokas Katalin és Kelemen Barnabás a Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea / Fesztivál Akadémia Budapest)
Vállalások: 9+1 hegedűverseny
A FAB keretében Kelemen Barnabás egészen egyedülálló vállalással fejet hajt a magyar hegedűiskola előtt az Alma Materben, a Zeneakadémia Nagytermében 2026. május 1-3. között. A Kossuth-díjas művész megszólaltatja azt a 9+1 versenyművet, amelynek bemutatása a magyar hegedűiskolai neves képviselőihez fűződik. A háromnapos eseménysorozaton több magyar zenekar lép színpadra Kelemen Barnabással együtt, így a Concerto Budapest, a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara, a Pannon Filharmonikusok, a Győri Filharmonikus Zenekar, a Kodály Filharmonikusok és a Szent István Filharmonikusok, olyan karmesterek vezényletével, mint Keller András, Madaras Gergely, Andreas Ottensamer, Michael Stern és Gilbert Varga.
Winterfest
A tavaly útjára indított hagyományt folytatja a II. Winterfest 2025. január 24-26. között. Hamisítatlan békebeli hangulatban, a Lillafüredi Palotaszállóban klasszikus kamarazene szólal meg az épület csodálatos tereiben, esténként pedig cigányzene szól a vacsoránál. A programban megannyi kerekasztal-beszélgetés szerepel, igazi szalonhangulatot teremtve. Az esemény házigazdája Mácsai János zenetörténész. A résztvevő művészek: Bezerédi Zoltán, Eredics Dávid és Salamon, José Gallardo, Keller András, Kelemen Barnabás, Gáspár és Hanna, Kokas Katalin és Dóra, Lukács Miklós, Nora Romanoff-Schwarzberg, Szabó Sebestyén László, Vigh Andrea, ifj. Sárközy Lajos és Zenekara.
Springfest – 26. Virágzás Napjai Lendvajakabfán
2025-ben először tavasszal is fesztivállal várja a közönséget a FAB, első ízben rendeznek Springfestet Magyarország hetedik legkisebb településén, az őrségi Lendvajakabfán. A Springfest a Sülyi Péter alapításában született Virágzás Napjai hagyományait folytatja:
alkotóműhelyek, mesterkurzusok, népzene, néptánc, klasszikus zene és mesék várják a gyerekeket és a felnőtteket 2025. május 30. és június 1. között.
„Csak tiszta forrásból” mottóval fellépnek ismert művészek, és érkeznek népi mesterek egyaránt.
Summerfest
„A résztvevők a szélrózsa minden irányába (harminc országba) viszik el hazánk jó hírét, ezzel a Fesztivál Akadémia Budapest a világ leghíresebb szólistái révén országunk kulturális nagykövete is egyben” – emelte ki a fesztivál nemzetközi jelentőségét Kelemen Barnabás. A 10. jubileumi nyári fesztiválon 2025. július 18–27. között tíz napon át a fellépő művészek és a közönség is Kocsis Zoltán emlékének adózik a már megszokott, nagyvonalú szólistaáradattal. A nyári fesztiválra érkező művészek mesterkurzust is tartanak a diákoknak, továbbadva tudásuk legjavát a következő generációknak. Az eseménysorozatra mintegy hatvanöt országból várnak résztvevőket. A FAB Summerfest belakja Budapest ismert koncerthelyszíneit, templomait, és különleges tereket von be a fesztiválprogramba ezzel a magyar fővárost teszi másfél hétre a nemzetközi kamarazene központjává.
A FAB10-ről Kokas Katalin és Kelemen Barnabás így nyilatkozik: „Országjáró mesterkurzusok, téli-tavaszi-nyári fesztiválok, szalonkoncertek, nemzetközi versenyek, mily sok történés, első ránézésre szinte szédül, aki belenéz. Tíz esztendő a FAB életében, de a gyökerek 1996-ra nyúlnak vissza, amikor ketten együtt kamarázni és álmokat szőni kezdtünk. A pályánkon megélt tapasztalatok, szüleink-nagyszüleink pedagógia iránti elkötelezettsége, a tanáraink példamutatása és Batta András mesterünk hívása indította el a FAB-ot. A kiindulópont az összetartó családunk, építő erő, a tűzhely. Azonban egy tágabb értelemben vett »család« a több mint háromszáz külföldi, hatvan magyar szólista és színész, akikhez évtizedes színpadi barátság fűz. Zeneszerzők, zenekarok, népzenei-jazz-világzenei együttesek, zenetudósok, zenetanár kollégák.
Úgy érezzük, a közönségünkkel is szimbiózisban élünk, már számíthatunk egymásra, egy nagy közösséggé értünk.
»A mindenségben minden mindennel összefügg« – ez a hitvallása a Fesztivál Akadémia Budapestnek: kötelességünknek érezzük óvni, inspirálni, formálni a magyar zenei életet! A tíz év során a holisztikus értékmentés rendszerét építettük ki negyven ország között, melynek bázisa Magyarország. Az alapfokú oktatást felkarolni fontosnak tartjuk, hiszen a fiatalok jelene mindannyiunk jövője. Ezért kiemelten tevékenykedünk az oktatásban is, és hosszú távú terveink útján rendíthetetlenül haladunk tovább.”
A fesztivál akadémia Budapest programjairól itt érhető el további információ. >>>
Fejléckép: Kelemen Barnabás és Kokas Katalin a FAB Summerfesten (fotó/forrás: Felvégi Andrea / Fesztivál Akadémia Budapest)