Klasszikus

Újabb különös albummal jelentkezik a pionír zeneszerző, Max Richter

2020.06.27. 08:35
Ajánlom
Tíz éven át készült Max Richter új albuma, amelyen több száz énekhang szólal meg több mint hetven nyelven. A szimfonikus zenekar összetétele is más a megszokottól.

A német származású brit zeneszerző, Max Richter különös ötleteiről ismert. Az 1966-os születésű művész Luciano Berio tanítványa volt Olaszországban, a brit Királyi Zeneakadémián is tanult, zenei karrierjét Arvo Pärt, Brian Eno, Philip Glass, Julia Wolfe és Steve Reich zenéjének bűvöletében kezdte. A kétezres években egyre nagyobb sikereket ért el zongoristaként, producerként és zeneszerzőként. Nagy sikerű lemeze volt a Memoryhouse (2002) és a The Blue Notebooks (2004), amelyeket a mérföldkőnek nevezett a kritika a kortárs klasszikus zene történetében. 2015-ben jelent meg SLEEP című 8 és fél órás kompozíciója, amelyen a hallgatónak a szerző akarata szerint el kell aludnia.

Max Richter megint kitalált valamit: július 30-án jelenik meg új albuma a Deccánál, a VOICES, amelyen az Emberi Jogok Egyetem Nyilatkozatát több mint 70 nyelven szavalja és énekli egy több száz fős kórus. Az első kiadott single-n Eleanor Roosevelt 1949-ben felvett beszédét halljuk, az „All Human Beings” alább hallgatható meg.

A VOICES című albumon közreműködő zenekar összetétele sem szokványos. Richter „fejjel lefelé zenekar”-nak nevezi a 12 nagybőgőből, 24 csellóból, 6 brácsából és 8 hegedűből és egy hárfából álló együttest.

Max Richter nevével egy mobilapplikáció is megjelent a SLEEP című kompozíció hallgatásához – természetesen alvás közben. A „Sleep by Max Richter” már elérhető a Google és az Apple alkalmazás-áruházaiban.

5 zene, amivel elkezdhetsz klasszikus műfajt hallgatni – Max Richter ajánlása

Kapcsolódó

5 zene, amivel elkezdhetsz klasszikus műfajt hallgatni – Max Richter ajánlása

A Tabu, a Vivaldi Recomposed és a Sleep zeneszerzője összeszedett egy lejátszási listát azoknak, akik még újak a műfajban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.