Klasszikus

Ukrán együttes nyerte a Kórusmuzsika Európa Nagydíját Debrecenben

2023.05.02. 15:15
Ajánlom
Debrecenben versengett a hétvégén a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny keretében a „Kórusmuzsika Európa Nagydíjáért” három kiemelkedő európai kórus. A megmérettetés szoros küzdelemben az ukrán Sophia Kamarakórus győzelmével zárult.

Az idén először – korábbi versenygyőzelmeiknek köszönhetően – három kórus indulhatott a Kodály Filharmónia Debrecen által megrendezett, hat illusztris nemzetközi kórusverseny által alapított Kórusmuzsika Európa Nagydíja (European Grand Prix for Choral Singing, EGP) elnevezésű megmérettetésen: a svéd En Kör, a Baszk Ifjúsági Vegyeskar, valamint az ukrán Sophia Kamarakórus. Az Európa egyik legrangosabb énekkari versenyének számító seregszemlén kizárólag olyan kórusok vehetnek részt, melyek az elmúlt évben – jelen esetben a pandémia miatt 2021-ben – nagydíjat nyertek Arezzo (Olaszország), Debrecen, Maribor (Szlovénia), Tolosa (Baszkföld, Spanyolország), Tours (Franciaország) vagy Várna (Bulgária) neves versenyein, azaz a legjobbak legjobbját kereste az öt tagú nemzetközi zsűri.

A Grand Prix győztese az ukrán Sophia Kamarakórus lett Olekszandr Samritszkij vezényletével, akik öröménekléssel hálálták meg a Peter Broadbent (Nagy-Britannia) vezette zsűri ítéletét és a közönség tapsát.

Korusverseny2-151244.jpg

Baszk Ifjúsági Vegyeskar (Fotó/Forrás: Trilite Studió)

Daróczi Katalin versenyigazgató elmondta: a járvány után lassan tért vissza az élet a kórusmozgalomba, de a már megrendezett fesztiválok, versenyek nyomán egyértelműen kijelenthető, hogy idén már újult erővel és megújult repertoárral vágnak neki világnak az együttesek. „Célunk, hogy a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny jövő évi újbóli megrendezésével

Debrecen ismét otthonává válhasson a művészi szempontból egyik legszínvonalasabb, ugyanakkor igazán közösségteremtő eseménynek.

A művészeti bizottság részéről Kocsis-Holper Zoltán, a Kodály Kórus Debrecen vezető karnagya kiemelte: a mostani EGP is rávilágított arra, hogy milyen hatalmas kincs egy ilyen nemzetközi verseny, amikor Európa legnívósabb együttesei látogatnak el Debrecenbe, és mutatják be lenyűgöző tudásukat, zeneiségüket, kiemelt szerephez juttatva a magyar kortárs szerzőket. „Ez minket is inspirál, frissít és új célokat ad a mindennapok munkájához. Ráadásul

ilyenkor fokozott figyelem irányul Debrecenre, a magyar kóruszenék gazdagságára és kulturális kincseinkre. Hatalmas érték ez

– fogalmazott Kocsis-Holper Zoltán.

Korusverseny3-151246.jpg

A svéd En Kör (Fotó/Forrás: Trilite Studió)

Amint Somogyi-Tóth Dániel, Debrecen város főzeneigazgatója elmondta, a cívisváros több mint fél évszázados múltú kulturális rendezvénye, a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny 2024-es újbóli megrendezésének előhangjaként is tekintenek a mostani megmérettetésre, mely a terveik szerint a jövő évtől biennálé rendszerben váltja egymást Debrecen hangszeres versenyével, a Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Versennyel. Utóbbi az idén 100 éves születésnapját ünneplő Kodály Filharmonikusok és a szintén centenáriumos Psalmus Hungaricus köré épülő oratóriumvezénylési karmesterverseny lesz ez év augusztus végén, melyre több mint 300 jelentkező nevezett a világ minden tájáról. A főzeneigazgató a hétvégi verseny színvonala kapcsán hangsúlyozta:

Debrecen legendás múltú és világszínvonalat jelentő versenye bizonyítja, hogy nemcsak a fővárosi művészeti élet képvisel értéket és élvonalat hazánk kulturális életében,

valamint reményét fejezte ki, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium többszöri szándékkifejezésének megfelelően valóban megnyílik egy professzionális munkafolyamat lehetősége a vidéki Magyarország magaskultúrájának megtartása és fejlesztése érdekében is.

Fejléckép: Az ukrán Sophia Kamarakórus (fotó/forrás: Trilite Studió)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.