"A Budapesti Fesztiválzenekar azokba a községekbe és városokba látogat el, ahol a házak között egy elhagyatott zsinagóga áll. Egykor imádkoztak ezek között a falak között, ma már az üresen maradt épületek többnyire más célt szolgálnak. Akad köztük raktár, kiállító terem, néhányat szépen felújítottak, de van bizony romos is. A sok száz vidéki magyar zsinagógában csak elvétve, itt-ott tartanak istentiszteletet, a zsidó közösségek döntő többségét 1944-ben kiirtották. Pedig azelőtt békében éltek itt keresztények és zsidók. A gyerekek együtt játszottak, egy iskolába jártak. A szomszédok köszöntek egymásnak, elbeszélgettek, ismerték egymást, hiszen egy közösségben éltek. Ma az egykori zsidó polgárok emlékét a temető mellett csak a megmaradt zsinagóga őrzi. Ide, a zsinagógába hívjuk most egy ingyenes koncertre szeretettel az itt lakókat" - írja Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója, aki 2014-ben indította útjára a Közösségi Hetet, melynek egyik alappillére a Zsinagógakoncert.
A hangulatos, családias hangversenyek célja, hogy újra figyelem irányuljon a zsidó örökségre, és ahogy Fischer Iván hozzáteszi: "hogy hozzon a zene a szívekbe békét, megértést, toleranciát és megbecsülést". Június 2-4. között a Fesztiválzenekar Nagykanizsán, Mezőcsáton és Pápán koncertezik, és több olyan, a zsidó dallamvilágból építkező, autentikus művet is előad, amely ebben a formában Magyarországon még sosem hangzott el.
A koncerteken Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezetője mesél a helyi zsidóság és a zsinagógák történetéről, emberi sorsokról.