A Nagaszaki Egyetem két kutatója, Hirokazu Doi és Kazuyuki Shinohara azt találta, hogy a komolyzene, a jazz és az avantgarde zene kevésbé vonzó a magas tesztoszteronszintű férfiak számára. „Tudomásunk szerint ez az első bizonyított kapcsolat a zenei ízlés és a biológiai prediszpozíció között” – írják.
A kutatásban 37 férfi és 39 női (többnyire a húszas éveikben járó) alanyt vizsgáltak, akiknek 25 rövid zenei részletet mutattak. A zenehallgatás előtt mindegyiknek megnézték a tesztoszteronszintjét nyálminta alapján, illetve egy kérdőívet is kitöltettek velük.
A kutatás legfontosabb eredménye a tesztoszteronszint és a jazz, klasszikus és avantgarde zene közötti negatív korreláció, amely csak a férfiakat jellemezte. A kutatók szerint ezt az magyarázhatja, hogy a magas tesztoszteronszinttel rendelkező férfiak dominánsak kívánnak lenni, gyakran lázadók vagy erőszakosabbak a többieknél. A fiataloknál, akik közül az alanyok jórésze kikerült, a klasszikus zene szeretete a konformizmussal fonódik össze, ami pont a lázadás ellentéte. (Limelight Magazine)
Szerkesztőségi kommentár: Klasszikus zenét hallgatni fiatalként, főleg tizenévesen baromi nagy lázadás. Ezt a japán kutatók legfeljebb azért nem tudják, mert sosem hallgattak azt tinédzserként. Adieu, most megyek tesztoszteronszintet mérni.