A Liszt Ferenc Kamarazenekar élén új művészeti igazgató áll Várdai István személyében. A világhírű csellóművész érkezéséről a kamarazenekar alapítványának kuratóriumi elnöke, Körmendy-Ékes Judit elmondta: „A Liszt Ferenc Kamarazenekar életében új fejezet kezdődött. Az, hogy a nemzetközi zenei elitben évtizedeken át biztosította helyét, nem tekinhető állandónak, ezért folyamatosan tennünk kell” – mondta. A zenekar 1963-ban alakult Sándor Frigyes keze alatt, és Rolla János koncertmesterrel vált világhírűvé. „Óriási lehetőségnek tekintjük, hogy a komolyzenei ipar prominens képviselőjével, a HarrisonParrott nemzetközi művész- és projektmenedzsment ügynökséggel az idei évtől partneri együttműködésbe kezdünk.”
A kuratórium elnöke szerint Várdai István személye garancia a minőségi munkára.
A londoni HarrisonParrott képviseletében Tugce Tez elmondta: „Nagy örömmel köteleződünk el a Liszt Ferenc Kamarazenekar hazai jó hírének erősítése, értékteremtő külföldi vendégszereplései, turnéi és nemzetközi média megjelenései érdekében.”
A zenekar koncertmestere, Tfirst Péter is jelen volt a keddi sajtótájékoztatón, a Müpában. A hegedűművész régóta ismeri Várdai Istvánt, a csellóművész és a zenekar számos közös koncerten van túl.
István összetett zeneisége, holisztikus látásmódja, világviszonylatban jegyzett munkássága is inspirálja a kamarazenekarunk művészeit
- mondta.
A zenekar olyan művészekkel koncertezett, mint Szvjatoszlav Richter, Isaac Stern, Emmanuel Pahud és Martha Argerich (erről a koncertről itt írtunk). Tfirst szerint az, hogy egy ilyen rangos művész igazgatja a zenekart, mint Várdai, „egyedülálló kezdeményezés”.
Kapcsolódó
Martha Argerich nem mondta le, hálistennek
A Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertjén az argentin zongoraművésznő ragyogó Beethoven-zongoraversennyel mutatta meg, hogy nem lehet megunni egy darabot akkor sem, ha 70 éve játssza.
Várdai István a művészeti vezetés feladatát izgalmas, új perspektívának nevezte, ez egy olyan nagy múltú együttes, amelynek „a művészeivel mindig örömmel zenéltem együtt.” A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a zenekar olyan szólistákkal szeretne együtt játszani, akik „kiváló zenészek”, és nem elsősorban „kiváló szólisták”, tehát a közös, organikus munka érdekli őket. A zenekar számára fontos a tehetségkutatás is, így várható, hogy a jövőben fiatalok jelennek meg az együttes nyugdíjba menő tagjai helyett.
A Liszt Ferenc Kamarazenekar következő koncertje január 15-én lesz az Óbudai Társaskörben.
Várdaival épp a hétvégén közöltünk interjút, ezt is olvassa el!
Kapcsolódó
Mindenki azt játssza, ami önmaga – interjú Várdai Istvánnal
Miután lenyűgözött Bach hat csellószvitjével, úgy éreztem, érdemes lenne beszélgetni Várdai Istvánnal, aki harmincnégy évével megkérdőjelezhetetlen tekintély a szakmában. Tehetséggondozásról, játéktechnikáról, fegyelemről és bohémságról is szó esett.