Klasszikus

Várdai István az Évad Művésze a Müpában

2020.03.11. 12:20
Ajánlom
A 2020/21-es évadban is kivételes együttesekkel, legendás karmesterekkel és világklasszis szólistákkal, 14 különböző bérlettel, és a sokak által szeretett sorozatok folytatásával várja a közönséget a 2020. március 14-én megnyitásának 15. évfordulóját ünneplő Müpa.

Sir Antonio Pappano és a római Santa Cecilia Akadémia Zenekara, a Philharmonia Orchestra és Esa-Pekka Salonen, a Mahler Chamber Orchestra és Daniele Gatti, a Bécsi Filharmonikusok és Daniel Harding, a Győri Balett, Fischer Ádám, Víkingur Ólafsson, Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar, Elīna Garanča – velük és sok más neves művésszel vár a Müpa 2020/21-es évada.

„Mi itt a Müpában hisszük, hogy egy XXI. századi kulturális intézmény feladata, hogy mindig a kor érzékeny és pontos lenyomata legyen, aktuális és időtálló egyszerre. Egy előadóművészeti központ, a Müpa pedig különösen: művészek, nézők, szakemberek megbonthatatlan egysége” – mondja Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója. A Müpa elkötelezett és hűséges közönsége és ezzel együtt a Müpa+ hűségprogram tagjainak száma évről évre rekordot dönt; utóbbi idén már több mint 22 ezer tagot számlál.

Büszkék vagyunk rá, hogy évről évre felhívhatjuk a közönség és a szakma figyelmét arra, milyen fantasztikus művészek alkotnak körülöttünk. Minden műfajban

– hangsúlyozza a vezérigazgató.

Az évad művésze 2020/21-ben a kiváló csellista, Várdai István, az évad együttese pedig a hazai táncművészeti szcéna legendás társulata, a 40 éves Győri Balett.

Mindenki azt játssza, ami önmaga – interjú Várdai Istvánnal

Kapcsolódó

Mindenki azt játssza, ami önmaga – interjú Várdai Istvánnal

Miután lenyűgözött Bach hat csellószvitjével, úgy éreztem, érdemes lenne beszélgetni Várdai Istvánnal, aki harmincnégy évével megkérdőjelezhetetlen tekintély a szakmában. Tehetséggondozásról, játéktechnikáról, fegyelemről és bohémságról is szó esett.

Elina Garanča

Elina Garanča

Bérletek

A Zenekari páholy bérletsorozat részeként ismét világhírű zenekarok és korunk legizgalmasabb dirigensei követik egymást: Sir Antonio Pappano a római Santa Cecilia Akadémia Zenekarát vezényli, a Philharmonia Orchestra élén Esa-Pekka Salonen áll majd, a Mahler Chamber Orchestra Daniele Gattival érkezik, a Bécsi Filharmonikusok pedig a kiváló Daniel Harding vezényletével lép színpadra. A Hang-szálak bérlet is csupa világsztárt tartogat: Ann Hallenberg, Roberta Invernizzi, Sophie Karthäuser, Anders Dahlin és Christian Immler a régizene nemzetközi hírű specialistái, és ugyanez mondható el a Philippe Herreweghe vezényelte Orchestre des Champs-Élysées és a Collegium Vocale Gent együtteséhez csatlakozó énekesgárdáról is. Itt lesz a káprázatos Elína Garanča, Ludovic Tézier estjén pedig még a vendég is olyan híresség, mint a mexikói Ramón Vargas.

Ki ne akarná hallani a nyolcvanöt évesen is örökifjú Frankl Pétert szólistaként és kamaramuzsikusként Chopin, Beethoven, Schumann és Mozart műveiben?

Ki ne volna kíváncsi arra, milyen Várdai István és „Izland Glenn Gouldja”, Víkingur Ólafsson, vagy épp Baráti Kristóf és Várjon Dénes kettőse?

A kamarazene a találkozások műfaja: egyszer a meglepetés, máskor a régi ismeretség harmóniája jellemzi – a Kamarakincsek bérlet ezekből a tökéletes találkozásokból gyűjtött egy évadra valót.  A zenei élet leendő világsztárjait sorakoztatja fel az Európai Hangversenytermek Szövetségével (ECHO) közösen megálmodott, fiatal tehetségeket bemutató sorozat, a Rising Stars, a Felfedezések bérlet részeként pedig megtalálhatjuk a legújabb hazai kedvenceinket.

A 2020/21-es évadban sem csupán a bérletben elérhető komolyzenei csemegék várják a látogatókat, különleges könnyűzenei és világzenei koncertek, újcirkusz-produkciók és táncelőadások követik majd egymást:

visszatér Budapestre a jazzlegenda, Branford Marsalis, itt lesz a Clayton–Hamilton Jazz Orchestra,

a Müpához ezer szállal kötődő orosz zongoravirtuóz, Gyenyisz Macujev pedig igazi csemegével érkezik: jazzt játszik majd a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.

posztos-1-132258.jpg

Budapesti Wagner-napok, 2019 (Fotó/Forrás: Posztós János / Müpa)

Fesztiválok

Az augusztus 2020-ban is a swing bűvkörében telik majd, újra lesz Jazz Showcase, Jazztavasz, a hazai könnyűzenei élet megkerülhetetlen zenekarai és legizgalmasabb formációi pedig 2021-ben is a Hey, June! fesztiválon állnak színpadra. A Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar közös programsorozata, az Európai Hidak középpontjában 2020-ban az Egyesült Királyság áll, a sokak által rajongva várt egész napos zenei maraton pedig 2021-ben Liszt és Berlioz műveinek bűvkörében telik majd.

Ha június, akkor Budapesti Wagner-napok 2021-ben is, A nibelung gyűrűje a Müpa évadzárásának egyik koronaékszere, ez az új évadban sem lesz másként: a Fischer Ádám vezényelte Ring tetralógia mellett 2021-ben a Lohengrin bemutatója várja a közönséget.

New York 2020/21-ben is Budapestre költözik egy-egy estére a Metropolitan-közvetítéseknek köszönhetően, a Müpa három nagy sikerű irodalmi programsorozata – a Literárium, a Literárium Extra és a Vers-estek– pedig az új évadban olyan nagyszerű szerzők előtt tiszteleg, mint Térey János, Borbély Szilárd, Babits vagy Nemes Nagy Ágnes. Mácsai Pál Lukács Miklóssal idézi meg Örkényt, Grecsó Krisztián Hrutka Róberttel és Vecsei H. Miklóssal alkot majd felejthetetlent, de nagyszerű pillanatokat ígér Bán Zsófia, Szijj Ferenc, és Fehér Boldizsár estje is.

A Müpa két különböző, kimondottan a 10-14 éves korosztály igényeihez illeszkedő matinébérlettel lepi meg a kíváncsi kiskamaszokat, sőt a gyermekeknek szóló hangversenyek és programsorozatok mellett interaktív foglalkozások, fejlesztő, interakcióra épülő VR-játékok várják a kisebbeket és nagyobbakat a hét szinte minden napján.

Az intézmény 2020/21-ben is folytatja stratégiai együttműködését a világ egyik legkörnyezetbarátabb prémium autógyártójának tekintett Lexus márkával, valamint együttműködési megállapodást kötött a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) után a Budapesti Corvinus Egyetemmel, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel és a Semmelweis Egyetemmel is.

mupa_bartok2-140300.jpg

Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem - Müpa (Fotó/Forrás: Posztós János / Müpa)

A Müpa évekkel ezelőtt a hazai kulturális intézmények között elsőként vezetett be olyan ügyfélkapcsolati CRM rendszert, amely integrálja a jegyvásárlás, honlaplátogatás, tartalomfogyasztás és a hírlevélküldő rendszer adatait, most pedig újabb innovatív digitális megoldást választott: a Müpa közösségimédia-felületén a mesterséges intelligencia eszközeivel megvalósult chatprogram segíti a látogatókat. A hosszú kutatási és fejlesztési folyamat eredményeként bevezetett chatbot tesztelésében, tökéletesítésében a Müpa törzsközönsége is részt vett, a cél pedig az, hogy a látogatók az időről időre felmerülő Müpával kapcsolatos kérdésekre minél gyorsabban és hatékonyabban kapjanak választ. A Müpa chatbotja interaktív, játékos bérletválasztó kvízzel indul.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Klasszikus ajánló

Újra orgonaünnep Székesfehérváron

Október 19. és november 9. között három hangversennyel várja az érdeklődőket a II. Székesfehérvári Orgonaünnep. Az Evangélikus templom gyönyörű hangszerét három kiváló orgonaművész szólaltatja meg.
Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.