Klasszikus

Varga Judit és Takács-Nagy Gábor kapták idén a Bartók Béla–Pásztory Ditta díjakat

2017.03.25. 13:17
Ajánlom
Az elismeréseket 2017. március 25-én, Bartók Béla születésének 136. évfordulóján adták át a Zeneakadémián.

A Bartók Béla–Pásztory Ditta díjat a zeneszerző második felesége, Pásztory Ditta zongoraművész végrendelete alapján 1983-ban alapították, az elismerés forrásául pedig a Bartók-életműből befolyó jogdíjak egy része szolgál. A kitüntetést – Pásztory Ditta akaratának megfelelően – azoknak az alkotó- és előadóművészeknek, együtteseknek adományozza a komponista születésnapján a Zeneakadémia neves professzorokból álló szakmai grémiuma, akik munkásságukkal jelentősen hozzájárultak a hazai zenei élet fejlődéséhez és Bartók Béla szellemiségének megőrzéséhez.

A 2017-es díjak átadására 2017. március 25-én, szombaton került sor a Zeneakadémián. A jelenlévőket dr. Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora köszöntötte, majd ismertette Bartókné Pásztory Ditta végrendeletének azon passzusait, melyek a díjak odaítélésére vonatkoznak. Felkérésére ezt követően Devich János professor emeritus, a kuratórium tagja, és Fekete Gyula, szintén kuratóriumi tag, a Zeneakadémia tudományos és nemzetközi rektorhelyettese méltatta a díjazottakat.

Takács-Nagy Gábor

Takács-Nagy Gábor

Takács-Nagy Gábor hegedűművész és karmester páratlan életútját összefoglalva Devich János felidézte a Takács Kvartett primáriusaként szédületesen gyors karriert befutó muzsikus arcélét, zeneakadémiai mestereihez és Bartók vonósnégyeseihez fűződő szoros kapcsolatát, majd a „négy húr helyett immár egy egész zenekar valamennyi hangszerén játszó” karmester alakját, aki számos alkalommal állt a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara élére is. Takács-Nagy Gábor emberi és művészi kvalitásait méltatva Devich János úgy fogalmazott:

„Felszínre hozza a karaktereket, kiélezi a feszültségeket, megbékél a feloldásban. [...] Szuggesztív mint művész és szuggesztív mint ember.”

Varga Judit zeneszerző és zongoraművész pályafutását ismertetve Fekete Gyula kiemelte: „Szólózongoristaként és kamarazenészként is rendszeresen koncertezik világszerte, gyakran dolgozik a világ vezető együtteseivel, zenekaraival. Műveit olyan rangos fesztiválokon és koncerttermekben játsszák sikerrel, mint a Wien Modern, a bécsi Konzerthaus és Musikverein, a müncheni Muffathalle, a párizsi Cité de la Musique, a New York-i Juilliard School, a Varsói Ősz, a Budapesti Őszi Fesztivál, a Mini Fesztivál és a Magyar Állami Operaház.” A 2013 óta a bécsi Zeneművészeti Egyetemen és a budapesti Zeneakadémián is tanító Varga Judit művészetéről szólva Fekete Gyula laudációjában úgy fogalmazott:

„zenéjét a hangzások iránti rendkívüli érzékenység jellemzi [...] képzettsége, előadóművészi tapasztalata, műveltsége, bölcsessége, a zeneirodalomról szerzett fölényes ismerete alapozza meg műveinek kiemelkedő értékét”.

Varga Judit

Varga Judit (Fotó/Forrás: Felvégi Andrea)

A díjátadó ünnepség keretében monte-carlói hangversenye miatt távolmaradó Takács-Nagy Gábor videóüzenetben fordult az egybegyűltekhez, kifejezve meghatódottságát és köszönetét, felidézve a Zeneakadémiához fűződő emlékeit. Takács-Nagy elmondása szerint 1978 óta foglalkozik intenzívebben Bartókkal, de mindig új arcukat mutatják a művek, mindig új összefüggéseket lehet bennük felfedezni. Korábbi Bartók-interpretációiról szólva összegezte: a szívünk ott volt minden hangban. Varga Judit a díj átvételekor megemlítette, hogy mennyire hálás azoknak a pedagógusoknak, akik őt támogatták és hogy tulajdonképpen ez is Bartóknak, az ő szellemiségének köszönhető. Kiemelte az alázat fontosságát, továbbá megfogalmazta, hogy nem elégedhetünk meg a középszerűséggel. Az a legfontosabb, hogy sok-sok jó zenével legyünk körülvéve – mondta mintegy összegezve saját tanári ars poeticáját is. A zeneszerző két saját zongoraművét szólaltatta meg, így köszönve meg a komoly szakmai elismerést.

A rangos elismerést az előző években többek között Fischer Annie és Cziffra György zongoraművészek, Solti György karmester, Marton Éva operaénekesnő, Kocsis Zoltán zongoraművész-karmester, Schiff András zongoraművész, Pauk György hegedűművész, Vásáry Tamás zongoraművész-karmester, Erdei Péter karnagy, Prunyi Ilona zongoraművész, Fekete Gyula zeneszerző, Hőna Gusztáv harsonaművész, Tallér Zsófia zeneszerző és Várjon Dénes zongoraművész kapta meg. A díjátadót megelőzően a hagyományokhoz híven Bartók Béla síremlékénél helyezték el a megemlékezés virágait a Farkasréti temetőben.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.
Könyv

Fiatalok hangok, megdöbbentő írások – kihirdették az első élet.történet. pályázat győzteseit

Kihirdették a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány által indított első élet.történet pályázat díjnyertes írásait. Volt, aki novellában, más esszében vagy versben írta meg fiatal életének tapasztalatait. A nyertes írásokból részlet is olvasható cikkünkben.
Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Klasszikus ajánló

A kilencvenéves Sári Józsefet köszöntik a BMC-ben

Június 14-én szombaton különleges koncerttel tisztelegnek Sári József zeneszerző előtt a Budapest Music Centerben, aki idén tölti be 90. életévét. Az est műsorát a komponista sokszínű életművéből válogatott kamarazenei és szólókompozíciók alkotják.
Klasszikus ajánló

Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál a Fesztivál Akadémia vendégei között

Világsztárokat, pezsgő fesztiváléletet hoz július 18-27. között a fővárosba a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás nevével fémjelzett 10. Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek olyan nagyságok lesznek idén a vendégei, mint Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál. A gyerekeknek Molnár Piroska és Csákányi Eszter mesél majd.
Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.