A 2017-es év nemcsak a Reformáció 500 grandiózus emlékévről lesz emlékezetes, hanem annak álomszerű hozadékáról is. A Budavári Evangélikus Templomban építette meg a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra Bán István orgonaművész koncepciója alapján hazánk legnagyobb barokk orgonáját, amelyhez
magának J. S. Bach-nak a feljegyzéseit vették alapul.
A historikus hangolású hangszer egy unikum az egész régióban, ez az egyetlen olyan orgona Magyarországon, amelyen Bach orgona- és zenekari művei egyaránt a legautentikusabban, valóban kompromisszumok nélkül adhatóak elő. A Lipcsei Bach-Archívum intendánsa, Alexander Steinhilber levelében személyesen méltatta a hangszert már építése alatt örömét kifejezve, miszerint
… a magyarországi régizenei élet milyen végtelenül gazdag perspektívát nyert a magyar orgonaépítésben mérföldkőszerű hangszer megvalósulásával.
És valóban, ez az egyetlen orgona a régióban, amely historikus régizenei együttesekkel közösen tud játszani mélyebb, barokk hangolása miatt (415 Hz), ezzel kiszolgálva az autentikus, korhű előadói gyakorlatot.
A Budavári Evangélikus Templom zenei tradíciója messzire nyúlik vissza, hisz Peskó György, a templom legendás orgonistája a ’70-es években hazánkban itt adta elő Bach összes orgonaművét először, a szekularizációra teljesen fittyet hányva. Orgonakoncertjei egyházzenei fellegvárrá emelték a hegyre épült templomot, amelyet utódja, Bán István is folytatott. Bő tíz éve minden hónap első vasárnapján csendül fel egy orgonakoncert neves vendégművészek tolmácsolásában. Később már szervezett fesztiválokat is: Orgonafesztivált, régizenei fesztivált, orgona-kamarazenei fesztivált.
A 2017-es orgonaszentelés köré szervezett első Bach-fesztivált óriási érdeklődés övezte, azt követte az őszi, második Budavári Bach-fesztivál. A következő években megrendezett események pedig csak növelték az érdeklődést a különleges hangszer és Bach lehengerlő zenéje iránt.
A tavaszi „páratlan” Bach-fesztiválokon kizárólag Bach zenéje csendül fel változatos előadási apparátusokkal (zenekar, kórus, szóló, kamara, orgona). Az őszi „páros” Bach-fesztivál pedig egy Nemzetközi Orgonafesztivál, ahol kizárólag az orgona van a középpontban.
A tradíciót folytatva a soron következő 7.és 8. Budavári Bach Fesztivált is megrendezik, amelyeken belépődíjat továbbra sem szednek, hogy a magas kultúrát mindenki számára elérhetővé tegyék. A sorozat adományokkal való támogatására viszont lesz lehetőség. Az előadásokon maszk viselése kötelező.