A nagy hagyományokkal rendelkező Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyt szeptember 12-19. között rendezi meg a Zeneakadémián. A versenyzők idén is rangos zsűri előtt bizonyíthatják tehetségüket. Olyan világsztárokat köszönthetünk a zsűritagok között, mint Olga Kern (Oroszország), Wu Ying (Kína), Boaz Sharon (USA), Olli Mustonen (Finnország), Cyprien Katsaris (Franciaország), Balázs János, Farkas Gábor és Vásáry Tamás, aki az augusztus 24-én megtartott sajtóeseményen arról beszélt, hogy sokáig nem fogadott el ilyen meghívásokat, de az utóbbi években több mint egy tucatnyi zongoraverseny zsűrijében vett részt.
Tapasztalatai szerint ma már rengeteg a tehetséges zongorista, és hihetetlenül magas a versenyeken a technikai színvonal.
Ez persze nem jelenti azt, hogy mindegyikükből valódi művész válik majd – figyelmeztetett. A mostani zsűri azonban olyan tagokból áll, akik várhatóan „jobban törődnek majd a szívvel, mint az ujjakkal” – jegyezte meg Vásáry Tamás.
Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora a sajtóeseményen felidézte, hogy a zongoraverseny 1933-ban indult el a Zeneakadémián Dohnányi Ernő kezdeményezésére, első nyertese Fischer Annie volt.

Szamosi Szabolcs, Fekete Péter, Vigh Andrea és Vásáry Tamás a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny sajtóeseményén (Fotó/Forrás: Filharmónia Magyarország)
2021-ben több évforduló is köthető a zenei megmérettetéshez.
Nemcsak az 50. Budapesti Nemzetközi Zenei Verseny, de Liszt Ferenc születésének 210. évfordulója mellett a világhírű Liszt-interpretátor, Cziffra György 100. évfordulójáról is megemlékeznek. A versenyanyagban több Liszt-műre reflektáló Cziffra-átirat is helyet kapott, így lehetővé válik, hogy a világ legtehetségesebb ifjú zongoraművészei megismerkedjenek a Cziffra György-féle zongoratechnikával, amely szorosan kötődik ahhoz a Liszt és Dohnányi által világhírűvé vált improvizatív jellegű romantikus gondolkodásmódhoz, amely a magyar zongoraiskola aranykorát hivatott tovább éltetni.
Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója elmondta, a megmérettetés első díja 30 ezer, a második 20 ezer, a harmadik díj 10 ezer euróval, a közönségdíj pedig 5 ezer euróval jár, de számos különdíjat is odaítélnek majd.
A versenyzők a négy vezető zongoragyártó – a Bösendorfer, a Fazioli, a Steinway & Sons és a Yamaha – hangszerei közül választhatnak, a négy vállalat a zongorák mellett saját technikusait is elküldi Budapestre – emelte ki Szamosi Szabolcs.
Az előválogató már lezárult, a világ minden részéből érkezett 72 jelentkezőből 32-en jutottak be a szeptember 13-14-én megrendezendő első fordulóba. A verseny nyitókoncertjét szeptember 12-én tartják. A Szent István Filharmonikusok, Balázs János zongoraművésszel és Kovács János vezényletével Liszt-műveket szólaltatnak meg.
Ezt követően, szeptember 16-án, a verseny második fordulója után a Concerto Budapest és Olga Kern világszerte ismert zongoraművésznő közös hangversenyén hallhatják Liszt Mephisto-keringőjét, Rachmaninov 2. zongoraversenyét és Csajkovszkij 6. („Patetikus”) szimfóniáját, Keller András vezényletével. Másnap, szeptember 17-én, az elődöntőben a zsűri és az érdeklődők a továbbjutott 6 versenyzőt hallhatják.
A mindent eldöntő végső fordulóra szeptember 18-án 19 órakor kerül sor. A döntőben a Nemzeti Filharmonikus Zenekart Vajda Gergely vezényli. Végül szeptember 19-én egy gálakoncerttel és díjátadóval ér véget a 15. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny.
A zongoraverseny részletes programja ide kattintva érhető el.
Fejléckép: Vásáry Tamás (fotó: Cseke Csilla / MTI)