Néhány napja megírtuk, hogy az új francia elnök képzett zongorista. A vele készült friss interjút nem szeretném szemlézni és felelőtlenül kultúrpolitikai kérdésekbe bonyolódni (főleg nem a franciákéba), csupán két mondatot emelnék ki belőle, melyeket aztán lehet ízlelgetni, értelmezni, sőt, vitatkozni velük akár:

Kapcsolódó
Egy zongorista lett Franciaország új elnöke?
Emmanuel Macron 39 éves, korábban befektetési bankárként dolgozott, mesterdiplomája van filozófiából és – díjnyertes zongorista. Micsoda?
A kultúra nem jobb- vagy baloldali. A kultúra a múlt, a jelen és a jövő.
A magasművészetről pedig ezt mondta:
Nem a klasszikus zene vagy a lírai művészet elitista, hanem az a mód, ahogy ezeket használni kezdtük.
Nem azért írom mindezt, hogy Macront népszerűsítsem. Csupán az lep meg, hogy egy elnök hajlandó válaszolni egy sor olyan kérdésre, mely a kultúrát érinti, felismerve, hogy ez egyáltalán nem elhanyagolható kérdés.
Az újságíró megkérdezte Macront, kiket hallgat és játszik szívesen. A válaszát teljes terjedelmében közöljük:
"Csodálom Rossinit. Szerintem ő nagyon lényeges helyet foglal ez a zenetörténetben, szabadsága, életfilozófiája és zsenije mindig nagy hatással volt rám. Megszabadította az operát a bilincseitől, teljesen újragondolta a lírai éneklést. A sevillai borbélytól a Hamupipőkén át A reimsi utazásig mindegyik művében jelen van ez az ellenállhatatlan stílus. Szeretem a komoly operáit is, a Mózest és a II. Mohamedet, melyeket olyan ritkán játszanak.
Ott van Bach. Sokat jelent számomra. Olyan precízió van a műveiben, mely nem áll a lélek felemelkedésének útjába, hogy úgy mondjam, segíti azt. Nem matematikus tárgyilagosság van benne, hanem rengeteg érzelem. Bach különböző világokat köt össze, meghatározhatatlan és briliáns.
És persze különösen fogékony vagyok a zongorazenére. Sok művét magam is játszottam, illetve próbálok játszani ma is, ha van időm. Schumann különösen fontos: olyan képeket és érzéseket hordoz, mint semmi más. Lisztet is nagyon szeretem, ezt a nagy európait, aki modern volt, de a hagyományokba ágyazottan. A Vándorévek ciklus izzása ma is olyan erős, mint volt." (via)
A lenti felvételen Claudio Arrau játszik részleteket a Vándorévekből.