Klasszikus

Vengerov a Pannon Filharmonikusokkal lép színpadra

2006.03.22. 00:00
Ajánlom
A Pannon Filharmonikusok március 23-án este a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében adnak koncertet. Az est vendégszólistája a világhírű hegedűvirtuóz, korunk egyik legkeresettebb előadóművésze, Maxim Vengerov, az est karmestere Hamar Zsolt lesz.

A koncert programjába Sosztakovics Ünnepi nyitánya, Beethoven Hegedűversenye, valamint Schumann C-dúr szimfóniája (op. 61) szerepel. Maxim Vengerov a szibériai Novoszibirszkben született 1974-ben. Ötéves korában kezdett Galina Turcsanyinovához hegedűórára járni, később a legendás hegedűtanár, Zakhar Bron tanította a kiugró tehetségű fiút. Tíz esztendős volt, amikor megnyerte a Junior Wieniawski-versenyt Lengyelországban. Ezt követően több szólóestet adott Moszkvában és Leningrádban, s már egészen fiatalon olyan zenekarokkal játszott együtt, mint a Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, valamint a BBC Philharmonic Orchestra.

Vengerov 1990-ben megnyerte Londonban a nemzetközi Carl-Flesch Verseny első díját, s ez világszerte hírnevet hozott számára. Az 1990/91-es évadban a New York Philharmonic Orchestra együttesével debütált az Egyesült Államokban, majd először adott koncertet az Israel Philharmonic Orchestra kíséretében Tel Aviv-ban. A művész azóta a világ élvonalbeli zenekaraival és karmestereivel koncertezett, köztük volt például Daniel Barenboim (akit többször a „zenei atyjának” nevezett), Lorin Maazel, Zubin Mehta, de rendszeresen ad szólóesteket is a világ legjelentősebb koncerttermeiben. Maxim Vengerov korábban a Teldec, 2000 óta az EMI exkluzív művésze (a gazdag diszkográfia megtalálható az EMI honlapján).

2004. február 8-án Grammy-díjat kapott A legjobb hangszeres szólista (Best Instrumental Solist) kategóriában. Vengerov rendszeresen koncertezik Európában, az Egyesült Államokban, a Távol-Keleten és Ausztráliában. Egyébként tanárként, mesterkurzusok vezetőjeként ugyanolyan keresett, mint pódiumművészként: 2000 októberétől a saarbrückeni zeneakadémia professzora. A tavalyi esztendőt főként a tanulásnak szentelte: 2005-ben nem vállalt turnékat, mert dzsessz improvizációt és argentin tangót tanult, valamint új darabokat, köztük egy számára készült új kompozíciót, Benjamin Juszupov művét. Maxim Vengerov egy 1723-as cremonai Antonio Stradivari hegedűn játszik, amelyet a Stradivari Society, Inc. of Chicago bocsátott a rendelkezésére.

Az est karnagya, Hamar Zsolt március 15-én a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét vehette át nemzetközileg is elismert művészi munkásságáért Sólyom László köztársasági elnöktől, továbbá Gyermánné Vass Ágnes, a zenekar koncertmestere művészi munkájának elismerésért Liszt-díjat kapott.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Színház

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Vizuál

Fordított tárgyak – a kortárs művészet kontextusát vizsgáló kiállítás nyílt a Ludwig Múzeumban

Mintegy háromszáz műtárgyon keresztül a kortárs képzőművészetben egyre elterjedtebbé váló hagyományos kézművestechnikák jelenlétének okait és különféle jelentéseit vizsgálja a Fordított tárgyak című új időszaki kiállítás a Ludwig Múzeumban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus ajánló

Három felnőtteknek szóló és két ifjúsági bérletsorozattal várja a közönséget a Szegedi Szimfonikus Zenekar

Kiváló szólistákkal, öt bérleti sorozattal, különleges koncertprogramokkal várja a közönséget az ország egyik legnagyobb szimfonikus együttese, akik évente több mint harminc iskolába viszik el a zene szeretetét.
Klasszikus ajánló

Csabai Máté: „Túl kicsi ez az ország, hogy elviseljük egymástól a kritikát”

Gyávák-e a kritikusok? Mikor változott meg a zenetörténet? Mi a nagy siker és a nagy bukás Magyarországon? Ezekről a kérdésekről beszélgetett Csabai Máté kulturális újságíróval, a Fidelio korábbi rovatvezetőjével Szatmári Róbert a radiocafé Enyhe katarzis című műsorában.
Klasszikus hír

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Klasszikus ajánló

Szereti Ön Csajkovszkijt? – népszerű dallamokat visz Pécsre a Concerto Budapest

Idén is zenével tölti meg Pécset a Filharmónia Magyarország szeptember 2-8. között, a Zeneszüret Fesztivál keretében. Szeptember 7-én 19 órakor a Kodály Központban a Concerto Budapest és Balázs János ad koncertet.