Klasszikus

Versenyt és fesztivált szentelnek a magyar zenének Bukarestben

2024.05.09. 17:10
Ajánlom
Huszadik alkalommal rendezik meg a román fővárosban a Magyar Zene Fesztivált, amely az évek során csaknem ötszáz fiatal romániai előadóművészt bátorított arra, hogy repertoárjába magyar zeneszerzők műveit is felvegye.

A klasszikus és kortárs magyar zenei értékek megismertetését, a fiatal (18-35 éves) tehetségek felfedezését és támogatását célzó fesztivált május 12-16. között rendezik meg. A nyitókoncertet követő három versenynapon 16 egyéni, illetve duóban fellépő zenészt hallgat meg a zsűri és a közönség.

„Idén leggyakrabban Liszt művei csendülnek majd fel, ugyanakkor elmondható, hogy a húsz éve indult fesztiválunk immár bőven túllépte a Liszt–Bartók–Kodály »háromszöget«, s egyre gyakrabban szerepelnek kevésbé ismert magyar zeneszerzők is. Egyébként volt már példa, hogy kortárs zeneszerző kifejezetten a versenyen fellépő zenészek részére írt darabot.

Abszolút sikerként könyvelhető el, hogy nagyon sok olyan Magyar Zene Fesztivál-győztes volt az elmúlt években, akik immár jelentős nemzetközi karriert építettek,

éppen ezen a versenyfesztiválon elnyert díjjal indulva” – mutatott rá Kósa András László, a Liszt Intézet bukaresti központjának igazgatója.

A fesztivál versenyszekciójára benevezett fiatal szólistáknak, illetve duóknak 20-25 perces műsort kell előadniuk, amelynek legalább egyharmadában a magyar zeneirodalom művei szólalnak meg. Az első három helyezettnek a Liszt Intézet koncertlehetőséget biztosít Bécsben, Rómában, illetve Budapesten. A zsűri 2016-tól kezdődőn egy különdíjat, a Bács Lajos-emlékdíjat is odaítéli. A díj nyertesének jutalma és egyben megtisztelő feladata a következő év januárjában egész estés koncertet adni az intézetben, Bács Lajos zeneszerző, karmester, a Magyar Zene Fesztivál mentorának emlékére.

A Romániai Előadóművészek Szövetsége az idén ösztöndíjat ajánl fel a 2024 nyarán Erdélyben tartandó egyhetes IConArts nyári egyetemre két hegedű-, gitár-, gordonka-, fuvola-, kürt- vagy énekszakos, illetve ütőhangszeres fiatal tehetségnek. Várják a közönség szavazatait is, ugyanis a hallgatóság dönti el, kit láthat, hallgathat meg egész estés hangverseny keretében az intézet karácsonyi koncertjén.

A jubileumi kiadásához érkezett Magyar Zene Fesztivál „nulladik” napján, május 12-én, vasárnap délelőtt a Liszt Intézet bukaresti központjában megnyitják a Magyar zeneszerzők című kiállítást, amelynek

tíz tablóján – vallomásaik vagy kortársaik írásai révén – a fesztivál történetében legtöbbször játszott tíz magyar zeneszerzőről tudhatnak meg érdekességeket a látogatók.

Az idézetekhez kapcsolódó illusztrációk és a kiállítás grafikája Peternák Anna munkája. A kiállítás kurátora Bara Hajnal, szakmai lektora Szabó Ferenc János zongoraművész, zenetörténész. A tablókon található QR-kód segítségével meghallgatható az adott zeneszerző egy-egy műve, a Magyar Zene Fesztivál egykori versenyzőinek előadásában.

Vasárnap este a Román Rádió koncerttermébe rendkívüli előadóestre várja a közönséget Ana Silvestru zongoraművész, a Magyar Zene Fesztivál első nyertese, és több meghívottja: Matvej Demin, az első fuvolás a Csajkovszkij Nemzetközi Verseny történelmében, aki megnyerte e rangos megmérettetés I. díját, valamint Giulio Biddau zongoraművész és Matthias Kessler, illetve Luca Staffelbach ütőhangszeres.

A 20. Magyar Zene Fesztivál díjátadó gálájára és koncertjére május 16-án, csütörtökön kerül sor Bukarest emblematikus koncerttermében, a Román Athéneumban, ahol a díjazottak mellett fellép a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem két tehetsége, Pintér Anna fuvolaművész és Kovács Luca zongoraművész alkotta duó.

Fejléckép forrása: Liszt Intézet, Bukarest

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Ifjúsági koncertek a Magyar Rádió Művészeti Együtteseivel

Ifjúsági bérlet kicsiknek, nagyoknak és iskolás csoportoknak a belváros szívében, az Oktogon mellett, a Dohnányi Ernő Zenei Központban! A Magyar Rádió Művészeti Együttesei a 2025/26-os évadban is várják diákcsoportok jelentkezését 7 éves kortól 14 éves korig az Ifjúsági-bérlet előadásaira.
Klasszikus gyász

94 éves korában elhunyt Alfred Brendel zongoraművész

Pályája során több mint száz lemezt készített, közülük nem egy máig etalonnak számít, ha Beethovent vagy Schubertet akarunk hallgatni. Az osztrák zongoraművész június 17-én, életének 95. évében hunyt el.
Klasszikus interjú

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Klasszikus ajánló

A kilencvenéves Sári Józsefet köszöntik a BMC-ben

Június 14-én szombaton különleges koncerttel tisztelegnek Sári József zeneszerző előtt a Budapest Music Centerben, aki idén tölti be 90. életévét. Az est műsorát a komponista sokszínű életművéből válogatott kamarazenei és szólókompozíciók alkotják.
Klasszikus ajánló

Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál a Fesztivál Akadémia vendégei között

Világsztárokat, pezsgő fesztiváléletet hoz július 18-27. között a fővárosba a Kokas Katalin és Kelemen Barnabás nevével fémjelzett 10. Fesztivál Akadémia Budapest, amelynek olyan nagyságok lesznek idén a vendégei, mint Maxim Vengerov, Andreas Ottensamer és Mácsai Pál. A gyerekeknek Molnár Piroska és Csákányi Eszter mesél majd.