Janos Acs szerint Claudio Abbado után Donato Renzetti a világ legkiválóbb operakarmestere, de akit nem győz meg egy ilyen szubjektív vélemény, az végigtekinthet a maestro életpályáján. A 68 éves dirigens a a 70-es évek karmesterversenyein tűnt fel, 1980-ban pedig a Scala megmérettetésén robbantott. Azóta vezényelte már a Londoni Filharmonikusokat, a Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekart, a Scala zenekarát, a Santa Cecilia együttesét Rómában. Mindezt olyan zenészek társaságában, mint Msztyiszlav Rosztropovics, Alexis Weissenberg, Michele Campanella. Operát dirigált Londonban, New Yorkban, Párizsban, az Egyesült Államok több városában, ő vezényelte Luxorban (Egyiptom) az Aidát.
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar április 21-én a Kodály Központban, Pécsett lép fel Renzetti vezetésével. Rossini örök slágerét, a Tell Vilmos-nyitányt, Bartók Táncszvitjét, illetve az olasz neoklasszicista zeneszerző, Ottorino Respighi két szimfonikus alkotását – a Három Bach-korált, illetve a Róma fenyőit – játsszák.
Renzetti a koncerthez kapcsolódó sajtótájékoztatón elmondta: többször járt már hazánkban és mindig úgy érezte, hogy a magyar zenével harmóniában van. Hozzátette, hogy nagyon tetszik neki a magyar művészekben, hogy alázatosak, nem nagyképűek, nem kihívóak, de sokat dolgoznak.
„Nagyon érdekelt, mit tapasztalok egy új zenekarral, akikkel a zenén keresztül megértjük egymást, még ha nem is egy nyelvet beszélünk.”
Az Alba Regia élére januárban a fiatal Dubóczky Gergely került, aki az országosan feltörekvő együttes fejlődésének motorja lehet a közeljövőben. Érdemes lesz odafigyelni rájuk.
Kapcsolódó
Dubóczky Gergely lehet az Alba Regia Szimfonikus Zenekar fejlődésének kulcsa
A több mint 100 éves, de országosan egyelőre kevésbé ismert Alba Regia Szimfonikus Zenekar előremutató művészeti és infrastrukturális változások elé néz, ebben a munkában szánnak vezető szerepet Dubóczky Gergelynek.