Klasszikus

Virágh András Gábor új művét mutatja be a Dohnányi Zenekar

2019.01.02. 09:40
Ajánlom
A Budafoki Dohnányi Zenekar januárban Virágh András Gábor Sinfonietta című kompozícióját mutatja be, az alkalom részleteibe maga a szerző nyújt betekintést.

Varga Abigél interjúja

A Budafoki Dohnányi Zenekar január 26-án a Zeneakadémia Nagytermében mutatja be Sinfonietta című művedet. Mesélj kicsit a da­rabról, mikor keletkezett és milyen utakat járt be eddig a programig?

A ze­neművet a Zeneakadémia felkérésére komponáltam 2013-ban, de a tervezett be­mutató meghiúsult. A felké­rés eredetileg koncertkezdő nyitányra szólt, időtartamát 12 percben maximálták. A komponálás során világos volt számomra, hogy a zenemű kezdete mindenképp „ünnepélyes” lesz, az általam használt zenei nyelvezetre lefordítva. Mivel zenekarra ritkábban írok, a sok szóló- és kamaramű megírása során felgyülemlett bennem számos olyan ötlet, amelyeket leginkább nagyzenekaron tudtam elképzelni. A felkérés a legjobbkor érkezett, ugyan­is legutóbbi zenekari művemet több, mint két évvel ezen megkeresés előtt komponáltam, és azóta sok dolog változott bennem az apparátus kezelésével kapcsolatban. A rendelkezésemre álló időt három nagyobb egységre osztottam fel, de a komponálás során úgy alakultak a zenei folyamatok, hogy jobbnak láttam a gondolataimat három tételen belül meg­formálni. A tételcímek pedig magukért beszélnek: Musica festiva, Notturno, Finale.

Viragh_Andras_Gabor-120800.jpg

Virágh András Gábor (Fotó/Forrás: Sebestyén Zoltán)

Sinfoniettának nevezhetünk olyan zenekari együt­teseket, melyek nagyobbak, mint egy kamaracsoport, és kisebbek egy szimfonikus zenekarnál, ugyanakkor műfaji értelemben is használjuk a szimfóniánál kisebb lélegzetvételű kompozíciók esetében. A te művedben mire utal a cím?

Az én esetemben a cím sokkal inkább a mű idő­tartamára utal, mintsem a hangszerelésre, vagy az anyagkezelésre.

Yeruham Scharovsky fogja dirigálni a koncertet. Dolgoztatok már együtt korábban?

Még nem volt szerencsém együtt dolgozni vele. Azonban az argentin származású dirigens neve már régóta ismert számomra, így egészen biztosan nem mindennapi élmény lesz a közös munka.

Jelenleg dolgozol újabb zenekari kompozíción?

Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 2021-ig bezárólag számos olyan megkeresést kaptam, amelyeknek örömmel tudok eleget tenni. Két nagyobb apparátust igénylő versenymű megkomponálására is felkértek: 2020-ban Varga Gábor klarinétművész fogja bemutatni az általa rendelt és neki ajánlott ver­senyművemet, és a németországi Konstanz városa is megkeresett azzal a kéréssel, hogy komponáljak egy orgonaversenyt számukra Konstanz Concerto címmel. A tervezett ősbemutató 2021-ben lesz.

Fejléckép: Virágh András Gábor (fotó: Birta Endre)

Az írás a Figaro decemberi számában jelent meg. A Figaro a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzatának ingyenes zenei lapja.

Elérhető a Zeneakadémia épületeiben, a budapesti konzikban, illetve a következő helyeken: Óbudai Társaskör, Fonó Budai Zeneház, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjtemény, Rózsavölgyi Szalon, Írók Boltja, MOMKult.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Vizuál

Megérkezett Borbély Alexandra új filmjének előzetese

Az Európai Filmakadémia-díjat nyert Borbély Alexandra (Testről és lélekről) egy felemelő alkotás főszereplőjeként tér vissza a mozikba. Az Emma és a halálfejes lepke februártól lesz látható itthon.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Francia klasszikusokat játszik a Nemzeti Filharmonikusok Julien Chauvinnel

Mit komponáltak Haydn és Mozart kortársai Párizsban? Erre ad választ január 21-én a Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zeneakadémián, világhírű francia vendége, Julien Chauvin hegedűművész-karmester társaságában.
Klasszikus hír

Fischer Ádámot nemzetközi zenei díjjal ismerték el

A karmester az International Classical Music Award (ICMA) különdíját kapta új Haydn-felvételéért, amelyeket az általa vezetett Dán Kamarazenekarral készített a Naxos Kiadónál.
Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.
Klasszikus ajánló

Bach bűvöletében – Százhúsz éves a Lutheránia

Bach Karácsonyi oratóriumára várja az érdeklődőket a Lutheránia Ének- és Zenekar január 12-én, vasárnap este 18 órától a budapesti Deák téri evangélikus templomban. Vezényel Kamp Salamon Kossuth-díjas karnagy.
Klasszikus ajánló

Mesés környezetben hallgathatjuk a FAB muzsikusait

A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatában igazi unikum a tavaly útjára indított Winterfest, amelyet idén második alkalommal rendeznek meg január 24–26. között a festői fekvésű Lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben.