Varga Abigél interjúja
A Budafoki Dohnányi Zenekar január 26-án a Zeneakadémia Nagytermében mutatja be Sinfonietta című művedet. Mesélj kicsit a darabról, mikor keletkezett és milyen utakat járt be eddig a programig?
A zeneművet a Zeneakadémia felkérésére komponáltam 2013-ban, de a tervezett bemutató meghiúsult. A felkérés eredetileg koncertkezdő nyitányra szólt, időtartamát 12 percben maximálták. A komponálás során világos volt számomra, hogy a zenemű kezdete mindenképp „ünnepélyes” lesz, az általam használt zenei nyelvezetre lefordítva. Mivel zenekarra ritkábban írok, a sok szóló- és kamaramű megírása során felgyülemlett bennem számos olyan ötlet, amelyeket leginkább nagyzenekaron tudtam elképzelni. A felkérés a legjobbkor érkezett, ugyanis legutóbbi zenekari művemet több, mint két évvel ezen megkeresés előtt komponáltam, és azóta sok dolog változott bennem az apparátus kezelésével kapcsolatban. A rendelkezésemre álló időt három nagyobb egységre osztottam fel, de a komponálás során úgy alakultak a zenei folyamatok, hogy jobbnak láttam a gondolataimat három tételen belül megformálni. A tételcímek pedig magukért beszélnek: Musica festiva, Notturno, Finale.
Sinfoniettának nevezhetünk olyan zenekari együtteseket, melyek nagyobbak, mint egy kamaracsoport, és kisebbek egy szimfonikus zenekarnál, ugyanakkor műfaji értelemben is használjuk a szimfóniánál kisebb lélegzetvételű kompozíciók esetében. A te művedben mire utal a cím?
Az én esetemben a cím sokkal inkább a mű időtartamára utal, mintsem a hangszerelésre, vagy az anyagkezelésre.
Yeruham Scharovsky fogja dirigálni a koncertet. Dolgoztatok már együtt korábban?
Még nem volt szerencsém együtt dolgozni vele. Azonban az argentin származású dirigens neve már régóta ismert számomra, így egészen biztosan nem mindennapi élmény lesz a közös munka.
Jelenleg dolgozol újabb zenekari kompozíción?
Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy 2021-ig bezárólag számos olyan megkeresést kaptam, amelyeknek örömmel tudok eleget tenni. Két nagyobb apparátust igénylő versenymű megkomponálására is felkértek: 2020-ban Varga Gábor klarinétművész fogja bemutatni az általa rendelt és neki ajánlott versenyművemet, és a németországi Konstanz városa is megkeresett azzal a kéréssel, hogy komponáljak egy orgonaversenyt számukra Konstanz Concerto címmel. A tervezett ősbemutató 2021-ben lesz.
Fejléckép: Virágh András Gábor (fotó: Birta Endre)
Az írás a Figaro decemberi számában jelent meg. A Figaro a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzatának ingyenes zenei lapja.
Elérhető a Zeneakadémia épületeiben, a budapesti konzikban, illetve a következő helyeken: Óbudai Társaskör, Fonó Budai Zeneház, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjtemény, Rózsavölgyi Szalon, Írók Boltja, MOMKult.