Klasszikus

Vokális különlegességek és bécsi klasszikusok a Nemzeti Filharmonikusok következő évadában

2023.04.12. 14:35
Ajánlom
Meghirdette 2023/24-es évadát a Nemzeti Filharmonikusok, az együttes új főzeneigazgatójával, Vashegyi Györggyel számos évfordulós különlegességre készül, és operabérletet is hirdetnek.

Négy bérleti sorozat és egyéb ünnepi alkalmak összesen huszonnégy koncertjén várja a következő szezonban is a közönséget az idén századik születésnapját ünneplő Nemzeti Filharmonikusok. Az évadot hagyományosan Bartók halálának napján, szeptember 25-én kezdik, ekkor Kovács János vezényletével a zeneszerző Concertója hangzik el, mellette pedig Debussy A tenger című alkotása és Ravel G-dúr zongoraversenye, utóbbi Berecz Mihály szólójával.

Novemberben az együttes megemlékezik arról a száz évvel ezelőtti koncertről, amelyen Pest, Buda és Óbuda egyesülését ünnepelték,

és amelyre három nagy zeneszerző is új alkotást komponált. Az eredeti műsor, Dohnányi Ünnepi nyitánya, Bartók Táncszvitje és Kodály Psalmus Hungaricusa hangzik majd el, három különböző karmester vezényletével, Záborszky Kálmán, Keller András és Vashegyi György dirigálja majd a zenekart.

A magyar zene az évad számos koncertjén kitüntetett szerepet tölt majd be. Bemutatásának százötvenedik évfordulója alkalmából a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és a Nemzeti Énekkar Liszt Ferenc Krisztus című oratóriumát adja elő, karigazgatójuk, Somos Csaba vezényletével.

Veress Sándor Hegedűversenye és II. szimfóniája a komponista egykori tanítványa, Heinz Holliger vezényletével hangzik majd el márciusban,

a hegedűszólista Ilya Gringolts lesz. Az évad végén Kodály Székely fonója is felcsendül majd, szintén Somos Csaba dirigálásával, a főszerepeket Kissjudit Anna, Haja Zsolt, Brickner Szabolcs és Bede Blanka éneklik.

Nem ez lesz az egyetlen színpadi alkotás az évad során, a zenekar operabérletet is hirdet, amelyben koncertszerű, illetve félig szcenírozott előadásban tekinthet meg a közönség három jelentős dalművet.

Igazi különlegességnek ígérkezik Édouard Lalo Ys királya című operájának magyarországi bemutatója, a produkcióból lemezfelvétel is készül.

Mellette két jól ismert opera szerepel műsoron, Verdi Aidáját Riccardo Frizza fogja vezényelni, Puccini Manon Lescaut-ja pedig ismét Vashegyi György dirigálásával hangzik el. Más izgalmas vokális műveket is tartogat az évad: a karácsonyi koncert ezúttal Bach darabjaira épül, áprilisban pedig Dvořák A kísértetmenyasszony című kantátája szólal meg.

MNF_Mupa_Evadegyuttese_2019_20_foto_CsibiSzilvia12-114817.jpg

Nemzeti Filharmonikusok (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

A zenekar hagyományos Ferencsik-bérlete új koncepcióban valósul meg, Haydn és Mozart művei hangoznak el kisebb zenekari összeállításban. A négy alkalomból álló sorozatban vendégszerepel Stephan MacLeod, aki egyszerre vezényli a koncertet, és énekli az elhangzó áriákat, míg egy februári alkalommal François Leleux dirigensként és oboaművészként is közreműködik. Más neves művészek is tiszteletüket teszik az évad során, így Benjamin Goodson Rahmanyinov Vesperását vezényli a Nemzeti Énekkar a cappella koncertjén, Kobayashi Ken-Ichiro Berlioz Fantasztikus szimfóniáját dirigálja, de Carlo Montanaro és Takács-Nagy Gábor karmesterek, Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Baráti Kristóf hegedűművészek, Fejérvári Zoltán zongoraművész, illetve többek között Kolonits Klára, Komlósi Ildikó, Christian Immler, Luciano Ganci, Baráth Emőke, Judith van Wanroij és Cyrille Dubois is együtt muzsikál majd az együttessel.

Nem kell azonban a jövő évadig várni, ha valaki hallani szeretné a Nemzeti Filharmonikusokat,

április 17-én ünnepi koncerttel emlékeznek meg a zenekar fennállásának századik évfordulójáról,

Bartók Cantata profanáját és Liszt Ferenc A-dúr zongoraversenyét Kovács János, míg Brahms I. szimfóniáját Vashegyi György vezényli. A nyár folyamán ismét lesznek Beethoven-koncertek Martonvásárban, a három hangversenyen egy-egy szimfónia és a szerző zongora-, hegedű- és énekszólóra épülő alkotásai hangoznak el, szintén Vashegyi György, valamint Héja Domonkos, illetve Cser Ádám dirigálásával.

A Nemzeti Filharmonikusok koncertjeiről további információ ide kattintva érhető el. >>>

Fejléckép: Nemzeti Filharmonikusok (fotó/forrás: Csibi Szilvia / Nemzeti Filharmonikusok)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Színház

Felkavaró vízió a modern nőkről – Alföldi Róbert legújabb rendezése a Pesti Színházban

Október 5-én tartják Wéber Kata Egy nő anatómiája című darabjának magyarországi ősbemutatóját a Pesti Színházban, amelynek alapján Mundruczó Kornél nagy sikerű filmje, a Pieces of a Woman készült.
Jazz/World

Mácsai Pál lesz az utolsó ember a Földön? – új klippel jelentkezik a Platon Karataev

2025 elején jelenik meg a Platon Karataev zenekar negyedik stúdióalbuma, Napkötöző címmel. A lemez második, Nem felelhet című single-jéhez a zenekar frontembere, Balla Gergely koncepciójából Topolánszky Tamás Yvan írt és rendezett klipet.
Klasszikus

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Színház

Peller Károly a Veres 1 Színház előadásának legfontosabb titkát őrzi

Az emberi kapcsolatok összetettségére és törékenységére hívja fel a figyelmet Alexandre de La Patellière és Matthieu Delaporte Hogyan nevezzelek? című darabja. A nagy sikerű francia filmből készített előadást a tízéves Veres 1 Színház, amely jubileumát Peller Károly debütálásával ünnepli.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.