Klasszikus

Zenei ínyencségek, amiket látni-hallani kell a CAFe Budapesten

2019.10.01. 14:05
Ajánlom
Kihagyhatatlan kortárszenei programok a világ egyik legjobb kórusától a „trash-thriller” operán át a Saul fia zeneszerzőjének műveiből összeállított koncertig

Vajon hová tűnik a hang, amikor már nem halljuk? Mihez kezdett John Cage az európai operákkal? Mit tud a világ egyik legjobbjaként számon tartott kórus? Mit hagyott ránk örökül a Saul fia zeneszerzője? Megkerestük nektek azokat a kihagyhatatlan programokat a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál idei programjából, amelyek válaszul szolgálhatnak a fenti kérdésekre, és amiket bátran ajánlunk azoknak is, akik még csak most ismerkednek a kortárs zenével! 

A Gramophone nevű brit szaklap a számos nemzetközi díjjal is elismert RIAS Kammerchort a világ tíz legjobb énekkara közé sorolta, többek között produkcióik lebilincselő ereje miatt. Repertoárjukon a régizene mellett jól megférnek a kortárs kompozíciók, a nyitottság tehát lételemük, így nem riadnak vissza attól, hogy Monteverdi vagy Bach művei mellett a 20. század olyan legendás és megkerülhetetlen komponistáinak darabjait is megszólaltassák, mint például John Cage. Október 20-án az Amadinda Ütőegyüttessel közös koncertjüket James Wood vezényli majd, aki egyébként zeneszerzőként is aktív: Khamush című műve is elhangzik a különleges esten. Azoknak pedig, akik többet szeretnének tudni a műsorban elhangzó művekről, 18.30-tól Előhang címmel beszélgetést is tartunk, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő darabokkal ismerkedhetnek meg közelebből.

Hogy kerül egymás mellé egy hegedűverseny, egy „trash-thriller” opera és egy mise? Nos, a Hollerung Gábor kezdeményezésére életre hívott Kortárs romantikusok sorozat következő koncertjén olyan kurrens szerzők művei hangzanak el, akik szívesen nyúlnak vissza a 19. század szellemiségéhez, esztétikájához és zenei hagyományaihoz. Kompozícióikon keresztül egy olyan színes világ tárul fel előttünk, amelyben az érzelmek kifejezése nem ciki, a harmóniák használata magától értetődő, így a muzsika nemcsak könnyen befogadható, de gyönyörködtet is. Orbán György Hegedűversenyét a Budafoki Dohnányi Zenekar koncertmestere, Gazda Bence előadásában hallhatjuk, Kutrik Bence egy különleges hangulatú, rendkívüli operával mutatkozik be, majd az estet Gyöngyösi Levente személyes hangvételű, 19. századi előképeket idéző miséje zárja.

0U0B5611-105655.jpg

Hollerung Gábor (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia)

Október 6-án lesz 600 napja, hogy nincs velünk Melis László zeneszerző, muzsikus, a budapesti művészeti élet és éjszaka ikonikus alakja. Elképesztően sokoldalú művész volt, így vagy úgy, de mindannyian találkoztunk már az alkotásaival, hiszen megszámlálhatatlanul sok film- és színházi zenét szerzett. Az ő nevéhez fűződik többek között az Oscar-díjas Saul fia zenéje is, de gazdag életművében kamara- és szólódarabok, valamint dalok is szép számmal akadnak. Utolsó alkotásainak egyike, az És a halottak újra énekelnek a 2017-es CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon volt hallható. Az emlékére rendezett hangversenyen műveinek egykori ősbemutatóin is közreműködő barátai és kollégái lépnek színpadra, az izgalmas műsorban pedig többek között Hölderlin- és Petri-versekre írt kórusművek, a Forgách Andrással közösen jegyzett Kleist meghal című kamaraopera részletei és a Hajnóczy Péter emléke előtt tisztelgő Szertartás is felcsendül.

Tíz ország huszonnégy elkötelezett művésze: ez a Klangforum Wien, a modern zene egyik meghatározó formációja. A több mint három évtizede működő kollektíva nem pusztán egy világviszonylatban is ismert és elismert kamarazenekar, hanem a világ jobbítására törekvő szellemi műhely is, amely minden évben újabb és újabb alkotó- és muzsikustársakkal cserél eszmét és tapasztalatot, és hoz létre úttörő produkciókat több kontinensen. Az elmúlt néhány évben az együttes komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a speciális technikákat és a zenei kifejezés formáit átadják a hangszeres szakemberek és zeneszerzők új generációjának. A CAFe Budapesten hallható koncertjükön négy fiatal komponista – köztük két magyar tehetség, Bella Máté és Tornyai Péter – művei mellett Enno Poppe és Salvatore Sciarrino darabjait hallhatja tőlük a közönség.

cafe_budapest_191010_klangforum_wien_004_c_lukas_beck-165653.jpg

Klangforum Wien (Fotó/Forrás: Lukas Beck / CAFe Budapest)

Az emberi érzések és az előadó-művészi jelenlét irányzatoktól független, kategóriák felett álló jelenségek, nem csoda hát, hogy az Emberi hang 2.1 és 2.2 című koncerten ugyan más és más stílushoz tartozó, de minőségükben megkérdőjelezhetetlen alkotások kerülnek terítékre. Az első hangversenyen Faragó Béla irodalmi ihletésű, József Attila és Franz Kafka művei által inspirált dalai mellett Luciano Berio olasz, angol, francia, örmény és azeri népdalokra írt, mára a 20. század klasszikusai között számon tartott darabját hallhatják az érdeklődők. A második koncerten pedig még ennél is messzebbre megyünk, az érdekfeszítőnek ígérkező estre ugyanis John Cage legendás, kísérletező performanszával készülünk: a két énekes, Károlyi Katalin és Horti Lilla választ 5-5 operaáriát a műfaj alaprepertoárjából, mindeközben a zongorista különböző operaátiratokat játszik. És hogy ebből pontosan mi sül ki, azt mi is csak ott fogjuk megtudni a helyszínen!

cafe_budapest_191007_emberi_hang_karolyi_katalin_c_flor_garduno-165418.jpg

Károlyi Katalin – Emberi hang (Fotó/Forrás: Flor Garduno / CAFe Budapest)

Bensőséges színházi performansz vagy koncerttel egybekötött házibuli? Is-is, és még ezeknél is több! Dimitri de Perrot svájci zenész-rendező MYOUSIC című előadására megérkezve egy – képzőművészeti ihletettségű, ennélfogva igen látványos – hanginstalláció közepén találjuk magunkat, ahol a zörejek, zajok, neszek ölelésében mi is a történet részeivé, szereplőivé válhatunk. A hang narratív erejét kutató produkcióban az ütőhangszerek mágusa, Julian Sartorius jazzdobos lesz a kalauzunk és „játszótársunk”, aki egyebek mellett arról is ismert, hogy hangszereit nem ritkán maga készíti hétköznapi, hangkeltésre (is) alkalmas tárgyakból. Az eddigiek alapján sejthető, hogy a produkció kapcsán száraz stílusmeghatározással nehézkesen szolgálhatunk, de mondjuk úgy, hogy páratlan összművészeti élményre számíthattok, ha eljöttök!

Fejléckép: RIAS Kammerchor (fotó: Matthias Heyde / CAFe Budapest)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Jazz/World

Kenny Garrett, a jazz-szaxofonosok élő ikonja tudja, mit kell hallgatni

A Fidelio és a JazzFest Budapest közös sorozatában a hazai, valamint a nemzetközi jazz és világzenei színtér egy-egy kiemelkedő alakja osztja meg olvasóinkkal, milyen zenéket hallgat szívesen. A sorozat legújabb részében a világhírű altszaxofonos, Kenny Garrett kedvenceibe hallgathatunk bele.
Könyv

Soha nem látott fényképek Habsburg Ottóról egy újonnan megjelent kötetben

A különleges fotókönyvvel Habsburg Ottó születésének 111. évfordulóját ünnepli az egykori trónörökös, parlamenti képviselő szellemi és tárgyi hagyatékát gondozó Habsburg Ottó Alapítvány.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.
Klasszikus hír

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus interjú

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus ajánló

Haydneum-koncertek: ajándék a léleknek – december 23-ig 15 százalékos karácsonyi kedvezménnyel

A Haydneum bérleti estjei a 2023–24-es koncertévad második felében is kikezdhetetlen remekműveket és avatott előadókat ígérnek.
Klasszikus interjú

„Ha az ember elébe megy a lehetőségeknek, a szerencse is könnyebben érkezik” – beszélgetés Balog Alexandrával

Fiatal kora ellenére már igen jelentős zenei sikerekkel, ráadásul fesztiválalapítói és -szervezői tapasztalatokkal rendelkezik az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima Díjjal idén kitüntetett zongoraművész, Balog Alexandra.