Lejátszható zenét hozott létre a NASA az űrtávcsövei segítségével szerzett adatok alapján. Az űrközpont 2020-ban kezdte hangokká alakítani a rendelkezésükre álló információkat, hogy ne csak vizuálisan, de hallható formában is be lehessen fogadni a világűr jelenségeit. Most egy lépéssel még tovább mentek, felkérték Sophie Katsner zeneszerzőt, hogy zenészek által lejátszható muzsika formájában is interpretálja a rendelkezésre álló adatokat. Neki azért kellett belépnie a folyamatba, mert korábban a számítógép nem mindig hozott létre emberek által, hangszeren előadható hangokat.
Olyan, mintha fiktív történetet írnék valós tények alapján
– magyarázta az alkotói folyamatot Sophie Katsner. A zenéhez a Chandra, a Hubble és a Spitzer űrtávcsövek által a Tejútrendszer közepében található fekete lyukról származó információkat használta, amelyek a röntgen-, az infravörös sugárzás és a látható fény tartományát felölelték. Ám a zeneszerző, praktikus szempontokból, a rendelkezésre álló adatoknak csak egy szegmensére fókuszált.
Bizonyos értelemben ez is csak egy módja annak, ahogy az emberek az írott történelem során mindig is interakcióba léptek az éjszakai égbolttal
– mondta el a projektről Kimberly Arcand, a Chandra vizualizációs és megjelenítési technológiájával foglalkozó tudósa. „Bár különböző eszközöket használunk, az egek továbbra is inspirálnak minket.”
Sophie Katsner Ahol a párhuzamosok találkoznak cím műve a montréali Ensemble Éclat előadásában, Charles-Eric Fontaine vezényletével hallgatható meg:
A mű kottái és további információk a projektről itt érhetők el. >>>
Fejléckép: Chandra űrtávcső (forrás: NASA / Wikipedia)