Klasszikus

Zubin Mehta 75

2011.04.29. 09:43
Ajánlom
Április 29-én tölti be 75. életévét az indiai születésű karmester.

Mehta Bombayben (ma: Mumbai) született párszi vallású, jómódú családban, műkedvelő muzsikus apja alapította a város szimfonikus zenekarát. Mehta orvosnak készült, végül mégis a Bécsi Zeneakadémiára iratkozott be, élete első koncertjét 1956 novemberében diáktársaival magyar menekülteknek adta a magyar-osztrák határon. 1958-ban megnyerte a liverpooli karmesterversenyt és a helyi szimfonikusok karmesterévé nevezték ki, huszonöt évesen pedig már dirigálhatta a bécsi, a berlini és az izraeli filharmonikus zenekart.
Hamarosan a montreali és a Los Angeles-i szimfonikusok vezető karmestere lett, a két funkciót egyidejűleg látta el, így ideje jelentős részét repülőgépeken töltötte. 1961-ben az Izraeli Filharmonikusok élén helyettesítette a beteg Ormándy Jenőt. Az együttműködés olyan kiválónak bizonyult, hogy 1969-ben a zenekar tanácsadójának, majd zeneigazgatójának, 1981-ben pedig örökös karmesterének nevezték ki: ő az egyetlen jelentős művész, aki nem izraeliként megkapta az Izrael-díjat.

1978-1991 között állt a New York-i Filharmonikusok élén, a posztot ő töltötte be leghosszabb ideig az együttes történetében. Itteni működésének egyik csúcspontja az 1988-as szovjetunióbeli turné volt, amelyen a zenekar a szovjet állami szimfonikusokkal közösen adott koncertet a moszkvai Gorkij parkban. Mehta, akit a legnagyobb zenekarok hívnak vendégkarmesternek, 1998-2006 között Münchenben a Bajor Állami Operaház zeneigazgatói tisztét is betöltötte. 1985 óta a firenzei Maggio Musicale Zenekar vezető karmestere.

Operát 1963-ban Montrealban dirigált először, azóta a világ leghíresebb operaházainak - a New York-i Metropolitan, a londoni Covent Garden, a milánói Scala - közönsége ünnepelte, Bécsben Verdi Szabó István által rendezett Trubadúrjával aratott sikert. Elsősorban Bruckner, Richard Strauss és Mahler műveinek tolmácsolásával szerzett hírnevet, de elhivatott népszerűsítője Schönberg és más modern komponisták műveinek is.

A populárisabb zene sem áll távol tőle. 1990-ben ő vezényelt a három tenor legelső fellépésén, az olaszországi futball-világbajnokság megnyitóján, de dolgozott együtt a polgárpukkasztó amerikai rockzenész Frank Zappával és Ravi Shankar indiai szitárművésszel. Százmilliók nézték a tévében az általa vezényelt hagyományos bécsi újévi koncerteket, ő dirigálta a Tosca, a Traviata és a Rigoletto című operák élő közvetítését az eredeti helyszínekről, és az ő vezényletével adták elő először a pekingi Tiltott Városban Puccini Turandot című operáját.

Mehta a zene erejével szeretné kibékíteni az egymással szemben álló kultúrákat és országokat. Számtalan jótékonysági koncertnek volt szervezője és aktív részese. 1994-ben a szarajevói filharmonikusokkal a polgárháború sújtotta bosnyák főváros nemzeti könyvtárának romjai közt adta elő Mozart Requiemjét, 1999-ben Mahler 2. szimfóniáját dirigálta az egykori buchenwaldi koncentrációs tábor közelében a bajor és az izraeli filharmonikusok élén. Oktatási programokat alapított izraeli arabok számára, szülőhazájában alapítványa révén több mint kétszáz gyerek tanulhatja a klasszikus nyugati zenét.

Zubin Mehta számtalan kitüntetése közt az egyik legutolsóként az idén csillagot kapott a hollywoodi Hírességek Sétányán. Többször is járt Magyarországon, legutóbb néhány hete dirigált a Budapesti Tavaszi Fesztiválon.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Klasszikus ajánló

Újra orgonaünnep Székesfehérváron

Október 19. és november 9. között három hangversennyel várja az érdeklődőket a II. Székesfehérvári Orgonaünnep. Az Evangélikus templom gyönyörű hangszerét három kiváló orgonaművész szólaltatja meg.
Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.