„Isten veled, családom!” – ezekkel a szavakkal köszönt el utolsó koncertje előtt egy interjúban az Izraeli Filharmonikusoktól Zubin Mehta, aki hatvanegy éve állt először színpadra karmesterként, most pedig visszavonul.
„Holnap reggel próbálok utoljára a családommal. Nem tudom, mit fogok érezni”
– mondta elfúló hangon.
Zubin Mehta Mahler II. (Feltámadás) szimfóniáját vezényelte utolsó koncertjén, október 20-án Tel-Avivban; egy olyan művet, amelyet a zeneszerző egyébként fiatalemberként, huszonnyolc évesen kezdett komponálni. A szimfónia első tétele a Gyászszertartás alcímet viseli, és megidézi a Dies irae dallamát is, a középső tételekben viszont Beethoven vagy Wagner zenéjénél jelentősebb saját korának, Lannernek és az idősebb Johann Straussnak hatása. A IV. tétel a zeneszerző leírása szerint „a lélek kérdése és küzdelme Istent és saját örökkévaló létét illetően.”
Hallgassa meg a Feltámadás-szimfónia utolsó három percét Mehta utolsó koncertjéből! (A teljes előadást a MediciTV előfizetői itt hallgathatják meg.)
Mehta búcsúturnéja egyébként Budapestet is érintette, a mester szeptember 3-án Mahler III. szimfóniáját vezényelte a Müpában. A darabválasztás azért is érdekes, mert ebben a műben az Imigyen szóla Zarathustra szövegrészletei hallhatók, s mint jól tudjuk, Mehta zoroasztriánus vallású. Arról a koncertről így írtam a Revizor kritikai portálon:
„Nem véletlen, hogy a 83 éves Zubin Mehta vezényelte III. szimfóniának a második része az egyik leginkább megindító előadása volt a műnek, amit valaha hallottam. (...) A szimfónia az irodalom területén a Zarathustrával rokon, filozófiája ott van minden egyes percében, nem csupán azokban a szövegrészletekben, amelyeket Mahler megzenésített. És a zoroasztriánus Mehta élete korából fakadóan a negyedik tételben, Zarathustra éjféli dalánál ér össze igéző módon a vezényelt művel.”