1. Kiss Noémi: Karácsony a Dunán (Magvető Kiadó)
Kiss Noémi novelláskötetében ezúttal különös hangulatú, melankolikus téli történetek elevenednek meg. Egy folyóparti falu lakói a Megváltót várják. Árvíz, járvány, váratlan halál és két eltűnt kislány teszi feszültté a karácsonyi időszakot. Fagyos, jeges az ártér. Betolakodók érkeznek az eltűntek helyére. Vajon mi lesz a sorsuk? Merre megy az életük? Kit visz a rév a jeges szélben a túlsó partra?
2. Imi, ne csináld! – Egy nyár Csuja Imrével (Corvina Kiadó)
Az ország egyik kedvenc színészével Csáki Judit készített portrékönyvet, amelyből nem csupán a művész arca rajzolódik ki, hanem a színház és a film rejtélyes, vonzó világa is. És ott van persze az út is, a meredek és rögös kaptató, ami a hírnévhez és a megbecsültséghez vezet. Csuja Imrével erről a kötetről, régi történetekről, legfontosabb alakításairól beszélgetett Grisnik Petra a Lírástudók legutóbbi adásában.
Kapcsolódó
„Vagy én veregetem meg a vállamat, vagy megkérem rá a feleségemet” – Csuja Imre a Lírástudók vendége
Csuja Imre járt a Lírástudók stúdiójában. Újonnan megjelent beszélgetőkönyvéről, színházról, filmről, komikus vénáról és versmondásról kérdezte Grisnik Petra.
3. Alex T. Smith: A kisegér, aki karácsonyra hazatalált (Manó Könyvek)
Ha kisgyerekeknek keresünk ajándékot, tökéletes választás lehet Alex T. Smith könyve, amelyben főhősünknek, Fülöpnek, a kisegérnek öt nappal karácsony előtt még meg kell oldania egy Nagyon Különös Rejtélyt. Útja során régi, kedves ismerősei mellett elbűvölő új barátok segítik. A szívet melengető, varázslatos történet huszonnégy és fél mesében bontakozik ki, melyek után egy-egy ünnepi recept, ajándékötlet vagy dekorálási tipp segíti a közös karácsonyi készülődést.
4. Paolo Cognetti: Nyolc hegy (Jelenkor Kiadó)
Mikor a nagyvárosi Pietro szülei hétvégi házat vesznek a pár tucat lelket számláló alpesi faluban, szenvedélyes hegymászó apja úgy dönt, ideje átadni fiának a tudását. Pietro egyetlen játszótársa a vadóc pásztorfiú, Bruno lesz, aki megmutatja neki a falu és az erdő elhagyatott, titkos helyeit, s akitől Pietro ellesi, hogyan élnek a hegyi emberek. Felnőttként Pietróból világjáró lesz, a kőműves Bruno azonban sosem hagyja el szülőfaluját. Útjaik sok évtizeden át újra és újra keresztezik egymást a sötét fenyvesek és az eldugott tengerszemek között, hogy ismét valami újat tanítsanak a másiknak. A regényből készült filmadaptációt 2023. január 5-én mutatják be a mozikban.
5. Dragomán György: Adjuk meg a módját! (Magvető Kiadó)
Dragomán György 2020-ban megjelent Főzőskönyvének „édestestvéreként” is fogadhatjuk új kötetét, amelynek a konyhában és a nappaliban egyaránt helye van. Az Adjuk meg a módját! kis és nagy evésekről szól, az izgalomról, amit a tervezés és a főzés jelent, a szenvedélyről, ami Dragománt az ételekhez, a konyhához, a kémiai folyamatokhoz, a konyhai eszközökhöz, technikákhoz, alapanyagokhoz fűzi, és legfőképp az örömről, amit az együttlét, a közös étkezés jelent. Családi történeteket, hol vicces, hol szívbe markoló novellákat, irodalmi szemelvényeket és persze jobbnál jobb recepteket olvashatunk.
6. Francis Duncan: Gyilkosság karácsonyra (General Press)
Ha ismerősünk esetleg megszállott krimirajongó volna, akkor aligha hibázhatunk, ha Francis Duncan különleges regényét ajánljuk neki, amelynek történetében a karácsonyfa alatt nem csak az ajándékok hevernek, hanem a télapó is, méghozzá holtan. Mordecai Tremaine nyugdíjas rendőrnyomozónak gyorsan meg kell oldania ezt a rejtélyt, ha nem akarja, hogy az elkövető újabb áldozatokat szedjen a szeretet ünnepén.
7. Károlyi Csaba: Egy teljes év – beszélgetések Nádas Péterrel (Jelenkor Kiadó)
Októberben ünnepelte 80. születésnapját Nádas Péter, akivel Károlyi Csaba a pandémia idején folytatott beszélgetéseket online több mint egy éven keresztül. Kettejük dialógusai olvashatók ebben az interjúkötetben, amelyben nem csupán a több évtizedes írói pálya legjelentősebb műveiről kérdezi a kritikus a szerzőt, de szó esik elveszett otthonokról, elődökről és kortársakról, mások mellett Mészöly Miklósról és Esterházy Péterről. Miközben a beszélgetések nem kerülnek meg olyan nagy témákat sem, mint a szerelem, a spiritualitás vagy a hit, kirajzolódik egy író sokrétű, árnyalatokban gazdag, következetes gondolkodásmódja, és az olvasónak az az illúziója is támadhat, hogy sikerül bepillantania a szerző műhelyébe.
Kapcsolódó
„Az, hogy Nádas Péter itt van, és hogy ír, győzelem" — kortárs művészek köszöntik a 80 éves írót
Barnás Ferenc, Dubóczky Gergely, Szabó T. Anna, Szücs Attila, Tóth Krisztina, Török Marcell és Vámos Miklós a Fidelio kérésére személyes emlékeket, gondolatokat, üzeneteket oszt meg az olvasókkal Nádas Péter születésnapja alkalmából.
8. Csányi Vilmos: Sétálgatok a kertemben (Open Books)
A népszerű etológust ezúttal új szerepben ismerhetjük meg: legújabb kötetében saját kertjében vezet körbe minket. A séta során különleges virágairól, fáiról és bokrairól mesél, arról, hogyan kerültek hozzá a világ minden tájáról egyes növényritkaságok, hogyan gondozza őket, hogyan beszélget velük, éppúgy, ahogy a kutyáival is. A kert lakóival az olvasó képeken keresztül is megismerkedhet.
9. Annie Ernaux: Évek (Magvető Kiadó)
Ha ismerősünk a minőségi irodalom nagy kedvelője, akkor a tökéletes választás Annie Ernaux regénye lesz, a francia író személyében ugyanis 2022 irodalmi Nobel-díjasát csempészhetjük be a fa alá. A magyarul idén megjelent könyvet tartják a művész főművének, amely a múlt évszázad második felének Franciaországát eleveníti fel, a második világháború végétől, a szerző kisgyerekkorától egészen 2006-ig.
Kapcsolódó
Annie Ernaux kapja az irodalmi Nobel-díjat
A személyes emlékek gyökereinek, elidegenedéseinek és kollektív korlátainak bátor és éles feltárásáért francia író veheti át idén a legrangosabb irodalmi elismerést. Annie Ernaux-nak legutóbb 2021-ben jelent meg könyve magyarul, Évek címmel a Magvető Kiadónál.
10. Szijj Ferenc: Ritka események (Magvető Kiadó)
Persze az irodalom nem csak prózai művekből áll. Szijj Ferenc legújabb verseskötetében szereplő, háromszor kilencvenkilenc „ritka esemény" változatos módon szólaltatja meg egy öncélúvá züllött hatalom, egy világ elől elzárkózó közösség és egy lelki egyensúlyát vesztett individuum egyszerre hétköznapian groteszk és álomszerűen költői hangjait, amelyek végső soron az élet véletlenszerűségéről, törékenységéről és egyszeriségéről beszélnek.
Fejléckép: Unsplash.com