Mitchell, miután orvosi tanulmányait félbe kellett hagynia, az Atlanta Journalnél helyezkedett el. Újságírói karrierje azonban csak kis ideig ívelhetett felfelé, ugyanis a húszas évek végén eltörte a karját. Ekkor, a kényszerszabadság alatt kezdte el papírra vetni az Elfújta a szél vázlatát.
Kockás füzetek lapjain elevenedett meg Scarlet O’Hara története, ami az amerikai polgárháború időszakába kalauzolja el az olvasókat.
A csaknem ezer oldalas regény 1936. július 6-án jelent meg, és öt éven belül 3,5 millió példányt adtak el belőle. Volt, hogy egyetlen nap alatt ötvenezer példányt értékesítettek, és a megfilmesítés jogát már a kiadás évében megvásárolta David O. Selznick. Ötvenezer dollárt fizetett Mitchellnek, ennyi pénzt addig elsőkönyves szerzőnek még nem ajánlottak. A díj sem váratott magára sokáig,
munkásságát 1937-ben Pulitzer-díjjal jutalmazták.
Az 1939-ben elkészült film bevételi rekordot döntött, a Victor Fleming rendezte, Vivien Leigh és Clark Gable főszereplésével készült mű 3,9 millió dollár bevételt hozott és kilenc Oscar-díjjal jutalmazták. Margaret Mitchell azonban a minden várakozást felülmúló siker, valamint a rajongók és a könyvkiadók kérlelése ellenére sem volt hajlandó folytatni a történetet.
1949. augusztus 16-án egy részeg taxisofőr a saját háza előtt gázolta halálra, amikor a férjével moziba indultak. Korai halála miatt sokáig azt hitték, hogy az Elfújta a szél az egyetlen regénye.
Csak évtizedekkel később bukkantak rá egy fiatalkori kisregényére, az Elsüllyedt múltra.
Az Elfújta a szél népszerűsége a tragédia ellenére is töretlen maradt, ezért 1988-ban megbízták Alexandra Ripley-t, hogy írja meg a regény folytatását. Az írónő előtanulmányként hatszor olvasta el a művet, sőt kéziratos másolatokat is készített, hogy írása minél jobban közelítsen Mitchell stílusához. A Scarlett 1992-ben jelent meg egyszerre negyven országban, tizennyolc nyelvre lefordítva. Ezt is vászonra álmodták, ám népszerűsége messze elmaradt az eredeti műétől.
Margaret Mitchell háza ma turistalátványosság, a közelben tematikus múzeum található, de elkészítették Tara mását is, ahol korabeli ruhákba öltözött személyzet mesél a látogatóknak polgárháború időszakáról.
Fejléckép: Margaret Mitchell (fotó: Photo 12/Universal Images Group / Getty Images Hungary)