Könyv

15 évnyi hallgatást tört meg a magyar költő – Peer Krisztián

2018.11.11. 15:00
Ajánlom
42 című kötetével tizenöt évnyi hallgatást tört meg a költő, aki személyes tragédiáját, szerelmének halálát dolgozza fel a gyász kötetében. Peer Krisztián Kult50-ben megjelent portréja.

A 2018 júniusában megjelent KULT50 kiadványban szereplő portré utánközlése:

A mozdonyvezető / az ülések közt / hátrafele rohan”

– olvasható Peer Krisztián 42 című kötetének címadó versében. Ezzel a könyvvel tért vissza tizenöt év után a megélhetési pókerjátékos, drámaíró, dramaturg, aki a másfél évtizeden át kötetek nélkül is mindvégig költőként gondolt magára.

1974-ben született Dorogon. Még az ELTE bölcsészkarának volt a hallgatója, mindössze húszéves, amikor első kötete, a Belső Robinson megjelent. Az ebben szereplő, „labirintusos” versekben egyszerre volt csodagyerek és enfant terrible, lírai beszélőként pedig saját és környezete testének lakója, élősködője, szavak elhallgatója és kimondója. „Turista vagy / az öreg, testmeleg templomokban” – írta, leszámolva azzal az alapvetéssel, miszerint az ember igazi lénye belül volna, illetve hogy ennek a belsőnek (bensőségnek) a feltárása üdvös lenne. „Akarom, / hogy a fű növése elnyomja / szerveim zaját” – ez már a Szőranya című kötetben olvasható, amelyet még további kettő követett, azt pedig tizenöt évnyi hallgatás. Legalábbis ami a lírát illeti. Ezekben a korai versekben (1994–2002) Peer egyszerre tesz ironikus, tárgyilagos és nonszensz megfigyeléseket a saját tudatával kapcsolatban, és ez a fajta önreflexió egyben a világ feltérképezésére és jobbá tételére tett kísérletnek is számít.

Kísérlet – ez a találó kifejezés, amennyiben ebben a lírában a kocsmázás, a párkapcsolat, az elalvás és maga az élet is gyakran kísérlet tárgya.

Ami Babitsnál végpont volt („magamnál tovább nem jutottam”), az Peer költészetében a kezdőállomás, az egyedüllét egyetlen ellenszere, ha magadon túljutsz: „Segítsen minket az első emberi szám, a Kettő.” 2002-ben Hill Ferenc álnéven adta ki a Fallosz monológokat, persze nem rejtőzködni akart Eve Ensler, A Vagina Monológok szerzője, illetve az olvasók előtt. A copyright C betűje mellett ott állt a neve a belső oldalon, de egy rakás, a péniszéről mesélő, fiktív fickó mellé valódi fiktív szociológus illik.

A következő tizenöt évben színházaknak írt, dramaturgként dolgozott. Tatabányán mutatták be a Szorongás Orfeum című drámáját, amely a fiatalokhoz kíván szólni. A Tünet Együttes számára készült Az élet értelme. Magyar kispolgárok közé költöztette a Winnetou szereplőit (Old Death), százféle módon ironizált a Gyász című kriptorevüben. Közben videót forgatott az Indexszel arról, milyen egy bankhiteles költő élete.

Bevallottan önmaga paródiájává vált lecsúszott művészként.

A „millás tüntetéseket” viszont annál komolyabban gondolta, még ha hamar ki is ábrándult abból, hogy megváltoztathatják a politikát és a köznyelvet.

 

Peer Krisztián: 42

"Annyira adta volna magát, hogy szétomoljak és először hülyére, aztán halottra igyam magam."

2011-ben ismerte meg Mocsár Zsófit, a Képzőművészeti Egyetem húszéves hallgatóját. „Én tudnék mit kezdeni a jóval, / Hányat kell még aludnom addig?” – írta a Szegényszag című versében. Nem kellett volna már sokat aludni, barátnője mellett újra elkezdett írni, komoly (megélhetési) pókerjátékos lett, így verekedte ki magát az adósságokból. Festői helyre költöztek, a nagymarosi Duna-partra. Készen volt a 42 című kötet fele, amikor júniusban a huszonöt éves, egyre komolyabb sikereket elérő Zsófi egy hirtelen jött, végzetes agyhártyagyulladásban meghalt. A 2017-ben, a költészet napján megjelenő verseskönyv a gyász kötete lett, amelyben az íveket felvágva lehet megtalálni a Zsófi halála után írt verseket.

„Előtte én voltam az úr, és a vers csak cifra szolga, (...) de ezt a munkát nem kerülhettem ki. Újra és újra felnyitva a sebet meg kellett írjam Zsófit, a kapcsolatunkat és az utána maradt űrt és fájdalmat. A megírás rítusa talán fontosabb is volt nekem pszichológiailag, mint maga a szöveg, ami született”

– mondta a költő a HVG-nek. Szerelmének halála volt a költői comeback ára, de ő soha nem kötött volna ilyen alkut senkivel. Mindenesetre úgy jött vissza, mint Rimbaud Abesszíniából. És rohan hátrafele az előreszáguldó vonaton, hátha visszaér hozzá, aki a visszatérésnek értelmet ad. Haza. De, mint Odüsszeusz a versben, hiába fordul Ithaka felé. „Száznyolcvan fok, nem telik bele egy szívverés” – hazajutni csak a nyílt vízre lehet.

(címlapkép: Bialik István)

Mi ez a sorozat?

Idén nyáron második alkalommal jelent meg a hazai médiapiac egyedülálló kiadványa, a mai magyar művészeti élet ötven meghatározó alakját összegyűjtő KULT50. Sorozatunkban megismerheti a beválogatott alkotókat.

Amennyiben szeretné a könyvespolcán tudni a KULT50 kiadványt, benne a művészportrék mellett a hazai kultúrával foglalkozó, érdekes magazinos anyagokkal, rendelje meg online, ide kattintva>>>

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv gyász

Elhunyt Vajda Mihály

A Széchenyi-díjas filozófus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja 88 éves volt. Vajda Mihály munkásságát elsősorban a fenomenológia, a 20. századi német filozófia és a totalitariánus társadalmak elmélete terén fejtette ki.
Könyv ajánló

Aki eposzi magaslatokba emelt egy magyar kisközséget

Oravecz Imre idén töltötte be nyolcvanadik életévét. Több mint ötven esztendőt felölelő költői-írói pályájának egyik legfontosabb érdeme, hogy feltette szülőfaluját, Szajlát a magyar irodalom térképére. A Müpa ünnepi estje előtt négy könyvet ajánlunk tőle.
Könyv ajánló

Az operett bécsi-budapesti vonulatának legizgalmasabb alakjait mutatja be László Ferenc új könyve

A Jaffa Kiadónál megjelent Operettország című kötet átfogó képet kínál az operett hazai, illetve monarchiabéli történetéről, amelyen keresztül mintegy másfél évszázad színház-, kultúr- és politikatörténete is feltárul. 
Könyv ajánló

„Nehéz ember, de komoly művész” – új kötet jelent meg Alföldi Róbertről

Csáki Judit színházkritikus faggatja Alföldi Róbertet az Open Books gondozásában megjelent, Alföldi – Nem rajtam múlt című kötetben személyes és szakmai múltjáról és jelenéről, színészi és rendezői énjéről, műhelytitkokról, a kulturális környezetről és a világról, amelyben élünk.
Könyv hír

Még mindig szavazhatunk az idei Prima Primissima-jelöltekre

November 29-én éjfélig harminc jelölt közül választhatunk, ki nyerje 2023-ban a Prima Primissima Közönségdíját. A szavazók között nyereményt is kisorsolnak. A Prima Primissima Alapítvány nemrég közvélemény-kutatásban kereste a választ, hogyan vélekedik a magyar lakosság a sikerről és a példaképek szerepéről.