Könyv

5+1 érdekesség, amit biztosan nem tudtál a Szegény párák című regényről

2024.08.12. 11:25
Ajánlom
A közelmúltban jelent meg magyarul a skót szerző, Alasdair Gray 1992-ben keletkezett regénye, amelynek Jórgosz Lánthimosz filmadaptációja hozta meg a megérdemelt világhírt. A megjelenés apropóján néhány érdekes adalékot osztunk meg a műről, amelyek mentén némileg kirajzolódik az is, mennyiben különbözik egymástól a könyv és a film. 

Kétségtelen, hogy az idei év egyik legemlékezetesebb filmje Jórgosz Lánthimosz Szegény párák című alkotása, amely nekünk, magyaroknak azért is különösen fontos, mert négy Oscar-díjából egyet Mihalek Zsuzsa, a produkció díszletberendezője nyert el, valamint a magyar alkotót korábban a 2024-es BAFTA-gálán is elismerték.  

Ahogy arról kritikánkban fogalmaztunk: a Szegény párák művészfilmnek kissé didaktikus és felszínes, közönségfilmnek azonban mégiscsak túlzottan társadalomkritikai. Nehezen besorolható, önreflexív, provokatív, és ami a legfontosabb, magával ragadó: lenyűgöző atmoszférája és látványvilága, Lánthimosz humora és Emma Stone zsenialitása képes beszippantani a nézőt, és kinyitni számára egy másik világot.

Nesze nektek gótika – kritika a Szegény párákról

Kapcsolódó

Nesze nektek gótika – kritika a Szegény párákról

Emma Stone varázslatos alakítást nyújt Jórgosz Lánthimosz Frankenstein-parafrázisában, amelyért mindenképpen megérdemelné az aranyszobrot a közelgő Oscar-gálán. A Szegény párák élvezhetőségéhez nagyban hozzájárul Mihalek Zsuzsa díszlettervezői munkája is. 

A közelmúltban magyarul is megjelent a film alapjául szolgáló eredeti regény, Gömöri Péter és Moldova Júlia fordításában. A skót Alasdair Gray (1934–2019) az 1980-as és 1990-es évek meghatározó irodalmi alakja volt.

A történet a klasszikus viktoriánus regények szatírája, a Frankenstein posztmodern változata, amely a hagyományos szörnyet Bella Baxterre cseréli.

Egy gyönyörű, fiatal, erotomániában szenvedő hölgyre, akinek vízbe fulladt testét Godwin Baxter találja meg. Tudományos törekvése a tökéletes társ megteremtésére megvalósulni látszik, egy csecsemő agyával kelti őt életre. Vágyát azonban meghiúsítja Dr. Archibald McCandless.

Az Álomgyár Kiadó gondozásában megjelent kötet kapcsán 5+1 érdekességet ajánlunk olvasóink figyelmébe.

4104150-111756.jpg

Alasdair Gray: Szegény párák (Fotó/Forrás: Líra Könyv)

1. Alasdair Gray 1992-ben írta meg a Szegény párákat, ami a megjelenése évében elnyerte a Whitbread Award és a Guardian Fiction Prize díjat. A szerző az 1980-90-es évek skót irodalmának meghatározó alakja volt, ennek ellenére azonban a megérdemelt nemzetközi figyelmet csak Jórgosz Lánthimosz filmadaptációjának köszönhetően kapta meg a regény.

2. Bár kemény társadalomkritikai jellegben a kötet nem marad el a belőle készült film mögött, a 2019-ben elhunyt Alasdair Gray úgy gondolta,

tíz megjelent regénye közül ez a legboldogabb könyv.

3. A regényben számos rajzzal is találkozhatunk. Bár a hivatalos verzió szerint a regény illusztrálása a skót művész, William Strang keze munkája, valójában maga Alasdair Gray készítette őket. Néhány rajz a könyvben találhatóak közül a híres Gray Anatómiája című anatómiakönyvből származik, ami a mai napig alapműnek számít az emberi anatómia területén. A Szegény párák szerzőjének nevével való megegyezés természetesen csak véletlen, de kétségkívül stílusos.

4. A könyv egyben erőteljes politikai állásfoglalás is.

Maga Alasdair Gray nyíltan szocialista nézeteket vallott, ezt a világszemléletet igyekszik bemutatni Bella karakterén keresztül,

akinek a fejlődéstörténete és a politikai „megvilágosodás” között párhuzam vonható. Ebből a mozifilm is vett át elemeket, de azok korántsem annyira hangsúlyosak, mint a regényben.

5. A Szegény párák műfaját tekintve egy levélregény, ami számtalan különböző, izgalmas elemből áll: fiktív novella, számos írott levél, illusztrációk és jegyzetek sokasága adja ki ezt a lenyűgöző történetet.

+1. A regényben nem csupán Bella Baxter történetét követhetjük nyomon, emellett izgalmas ízelítőt kaphatunk az irodalomtörténetből, ráadásul játékos módon, hiszen a szerző előszeretettel játszik bibliai, shakespeare-i és más klasszikus idézetekkel, miközben a szöveg olvasmányossága nem csorbul. Az irodalom szerelmesei egész biztosan örömüket lelik az idézetek azonosításában.

Forrás: Álomgyár

Alasdair Gray: Szegény párák

Kiadó: Álomgyár Kiadó
Megjelenés: július 29.
Fordító: Gömöri Péter, Moldova Júlia
Oldalak száma: 368

A kötet megvásárolható a Líra webáruházában»»»

Fejléckép: Emma Stone a Szegény párák című filmben (Fotó/Forrás: Searchlight Pictures)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Tánc

Gáláns jelmezfelajánlást kapott a Magyar Táncművészeti Egyetem a japán Atelier Yoshino Co. részéről

A Magyar Táncművészeti Egyetem campustúrát és fogadást tartott a Diplomáciai Testületek tagjai számára. Az esemény kiemelt programpontja volt az Atelier Yoshino Co. jelmezkészítő és -bérbeadó vállalat jelmezadományozási ceremóniája.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.
Könyv kritika

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Könyv hír

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.
Könyv hír

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Könyv ajánló

Mutatjuk, mikor találkozhatunk Jón Kalman Stefánssonnal a Könyvfesztivál idején

A szeptemberi irodalmi eseményre az izlandi író, költő két új könyve is megjelenik magyarul, a művész a könyvbemutatók mellett egy díjat is átvesz, valamint egy filmvetítésen is részt vesz majd.