Kétségtelen, hogy az idei év egyik legemlékezetesebb filmje Jórgosz Lánthimosz Szegény párák című alkotása, amely nekünk, magyaroknak azért is különösen fontos, mert négy Oscar-díjából egyet Mihalek Zsuzsa, a produkció díszletberendezője nyert el, valamint a magyar alkotót korábban a 2024-es BAFTA-gálán is elismerték.
Ahogy arról kritikánkban fogalmaztunk: a Szegény párák művészfilmnek kissé didaktikus és felszínes, közönségfilmnek azonban mégiscsak túlzottan társadalomkritikai. Nehezen besorolható, önreflexív, provokatív, és ami a legfontosabb, magával ragadó: lenyűgöző atmoszférája és látványvilága, Lánthimosz humora és Emma Stone zsenialitása képes beszippantani a nézőt, és kinyitni számára egy másik világot.
Kapcsolódó
Nesze nektek gótika – kritika a Szegény párákról
Emma Stone varázslatos alakítást nyújt Jórgosz Lánthimosz Frankenstein-parafrázisában, amelyért mindenképpen megérdemelné az aranyszobrot a közelgő Oscar-gálán. A Szegény párák élvezhetőségéhez nagyban hozzájárul Mihalek Zsuzsa díszlettervezői munkája is.
A közelmúltban magyarul is megjelent a film alapjául szolgáló eredeti regény, Gömöri Péter és Moldova Júlia fordításában. A skót Alasdair Gray (1934–2019) az 1980-as és 1990-es évek meghatározó irodalmi alakja volt.
A történet a klasszikus viktoriánus regények szatírája, a Frankenstein posztmodern változata, amely a hagyományos szörnyet Bella Baxterre cseréli.
Egy gyönyörű, fiatal, erotomániában szenvedő hölgyre, akinek vízbe fulladt testét Godwin Baxter találja meg. Tudományos törekvése a tökéletes társ megteremtésére megvalósulni látszik, egy csecsemő agyával kelti őt életre. Vágyát azonban meghiúsítja Dr. Archibald McCandless.
Az Álomgyár Kiadó gondozásában megjelent kötet kapcsán 5+1 érdekességet ajánlunk olvasóink figyelmébe.
1. Alasdair Gray 1992-ben írta meg a Szegény párákat, ami a megjelenése évében elnyerte a Whitbread Award és a Guardian Fiction Prize díjat. A szerző az 1980-90-es évek skót irodalmának meghatározó alakja volt, ennek ellenére azonban a megérdemelt nemzetközi figyelmet csak Jórgosz Lánthimosz filmadaptációjának köszönhetően kapta meg a regény.
2. Bár kemény társadalomkritikai jellegben a kötet nem marad el a belőle készült film mögött, a 2019-ben elhunyt Alasdair Gray úgy gondolta,
tíz megjelent regénye közül ez a legboldogabb könyv.
3. A regényben számos rajzzal is találkozhatunk. Bár a hivatalos verzió szerint a regény illusztrálása a skót művész, William Strang keze munkája, valójában maga Alasdair Gray készítette őket. Néhány rajz a könyvben találhatóak közül a híres Gray Anatómiája című anatómiakönyvből származik, ami a mai napig alapműnek számít az emberi anatómia területén. A Szegény párák szerzőjének nevével való megegyezés természetesen csak véletlen, de kétségkívül stílusos.
4. A könyv egyben erőteljes politikai állásfoglalás is.
Maga Alasdair Gray nyíltan szocialista nézeteket vallott, ezt a világszemléletet igyekszik bemutatni Bella karakterén keresztül,
akinek a fejlődéstörténete és a politikai „megvilágosodás” között párhuzam vonható. Ebből a mozifilm is vett át elemeket, de azok korántsem annyira hangsúlyosak, mint a regényben.
5. A Szegény párák műfaját tekintve egy levélregény, ami számtalan különböző, izgalmas elemből áll: fiktív novella, számos írott levél, illusztrációk és jegyzetek sokasága adja ki ezt a lenyűgöző történetet.
+1. A regényben nem csupán Bella Baxter történetét követhetjük nyomon, emellett izgalmas ízelítőt kaphatunk az irodalomtörténetből, ráadásul játékos módon, hiszen a szerző előszeretettel játszik bibliai, shakespeare-i és más klasszikus idézetekkel, miközben a szöveg olvasmányossága nem csorbul. Az irodalom szerelmesei egész biztosan örömüket lelik az idézetek azonosításában.
Forrás: Álomgyár
Alasdair Gray: Szegény párák
Kiadó: Álomgyár Kiadó
Megjelenés: július 29.
Fordító: Gömöri Péter, Moldova Júlia
Oldalak száma: 368
A kötet megvásárolható a Líra webáruházában»»»
Fejléckép: Emma Stone a Szegény párák című filmben (Fotó/Forrás: Searchlight Pictures)