Az Északi-sarki Világarchívum (AWA) egyedülálló módon vállalja a digitális adatok hálózaton kívüli megőrzését a Föld legészakibb, ezer főnél népesebb városában, Longyearbyenben kiépített tárolójában. A létesítmény 2017-ben kezdte meg működését a Spitzbergák legnagyobb szigetén, ahol a nemzetközi magbunker közelében,
egy 1996-ban felhagyott szénbánya mélyén alakította ki a pótolhatatlan dokumentumok és műtárgyak digitális másolatait őrző trezort.
Az elmúlt években összesen huszonhat ország intézményei és nemzetközi szervezetek helyezték itt el anyagaikat. Az alkalmazott technológia első lépéseként egy műanyag alapú filmtekercsre lézerrel „átmásolják” a digitális adatokat. A szalagot filmlaborban teszik időtállóvá, majd védőtokba helyezik, amely megvédi a mechanikai sérülésektől. A kedvezőtlen hőhatások kiküszöböléséről a bányát rejtő permafroszt (tartósan fagyott állapotú talaj) gondoskodik.

Nemzetek kultúrkincsei az AWA tárolóhelyen 2021. szeptember 23-án (Fotó/Forrás: Virág István / OSZK)
Az OSZK az első hazai intézmény, amely elhelyezte dokumentumait az AWA-ban 2021. szeptember 23-án. Az átadott hat filmtekercsen megtalálhatók Mátyás király korvinái, Széchényi Ferenc és Apponyi Sándor térképgyűjteményének válogatott darabjai (köztük a Lázár deák-féle, első magyar nyomtatott térkép), valamint a XX. század első harmadában készült grafikus plakátok.
Az elhelyezési ceremónián Rune Bjerkestrand, a digitalizációt végző Piql cég vezérigazgatója köszöntötte a jelen lévőket. Magyarország képviseletében Sándorfi Eszter oslói magyar nagykövet és Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója mondott rövid avatóbeszédet, kiemelve a válogatott dokumentumcsoport kultúrtörténeti jelentőségét.