Idén ünnepli 60. születésnapját Kiss Ottó, akit gyerekkönyves szerzőként ismert meg az ország. A születésnap alkalmából ismét megjelenik a Csillagszedő Márió, és a folytatása is, az Ég Bolt.
A két karcsú verseskötet nemcsak összetéveszthetetlen lírai hangja miatt lesz a kicsik és a nagyok kedvence, hanem Paulovkin Boglárka rajzai miatt is, amelyek most először végre színesben szerepelnek a lapokon.
A születésnapos szerző arról beszélt Grisnik Petrának, húsz évvel ezelőtt milyen könyvpiaci változások engedték meg, hogy a Csillagszedő Márió megjelenjen – és nem mellesleg Az év könyve-díjat nyerjen. Korábban gyerekkönyvet csak az írhatott, aki már bizonyított a felnőtteknek szánt irodalomban, komoly regények álltak a háta mögött. A kétezres évek elején azonban megjelentek a gyerekkönyvkiadók, és ők kifejezetten gyerekkönyves szerzőket kerestek. Azért ne felejtsük el, hogy Kiss Ottónak a nagybetűs műfajokban is sikerei vannak: A Kék Oroszlán bezár című novelláskötete például, szakmai és olvasói dicséretekkel övezve, tavaly jelent meg.
A Csillagszedő Márió és az Ég Bolt két korosztálynak szól: az előbbi egy 5-6 éves fiúcska, az utóbbi egy kiskamasz lány gondolatait fogalmazza meg, nem feledkezve meg arról, hogy a gyerekek a komoly témákat – elmúlást, csalódást, szerelmet és öröklétet – is be tudják fogadni. „A gyerek még bölcs, a nagyszülő meg már bölcs” – fogalmazta meg Kiss Ottó. No, de azt is hozzátette: jó esetben.
A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk
- Kertész Edina: Jóga Budán (Athenaeum)
- Francesc Miralles: Szerelem kisbetűvel (Partvonal)
- Mészáros Dorka: A legnagyobb hülyeség, amit az életben csináltál (Menő Könyvek)
- Lindsay Galvin: A Titanic négylábú hőse (Manó Könyvek)
- Lucinda Riley: Bűntény az internátusban (General Press)
A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.
A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>