Könyv

„A gyermeknevelésnél is fontosabb lesz a szülőnevelés” – Steigervald Krisztián a Lírástudók vendége

2024.04.17. 09:30
Ajánlom
Közgazdászként fordult a figyelme a pszichológia felé, az utóbbi hónapokban pedig a bestsellerlistára is felkúszott Generációk harca a figyelemért című könyvével. Podcastunkban Steigervald Krisztiánnal beszélgetett Grisnik Petra.

Idehaza elsőként vállalkozott a generációk közötti kommunikációs különbségek bemutatására, és bár két évtizede kutatta ezt a szakterületet, csak most, az utóbbi két évben került igazán a figyelem középpontjába Steigervald Krisztián. De megjelent már két könyve is:

Generációk ​harca a figyelemért – Hogyan tanuljunk egymástól, egymásért? személyes példák és kutatások alapján, kommunikációs, pszichológiai, mentálhigiénés, valamint pedagógiai szempontokat egyaránt figyelembe véve vizsgálja a generációk tartalomfogyasztását, értékrendjét és emberi kapcsolatait közvetlen, érthető stílusban.

Másik könyvének, a Generációk ​harca – Hogyan értsük meg egymást? célja, hogy letisztítsa a generációkról az igaztalan sztereotípiákat, valamint feltárja értékeiket. Így mindenki felismerheti a saját generációs korlátait, és a nemzedékek között dúló csatározások helyett képesek leszünk magunkat kívülről szemlélni, másokat megérteni - vagy akár nevetni is azokon a szituációkon, amikor csupán a generációnk beszélt belőlünk. Minkét kötetet a Partvonal Kiadó közölte.

A szerző szerint meg kell értenünk, hogy mennyire más gyerekkora és élete van egy mai fiatalnak, mint egy idősebbnek, de a hosszú várható élettartam miatt nagyon sokáig élünk együtt. Épp ezért fontos, hogy hidat tudjunk építeni egymás között.

„Szeretnék egy üzenetet képviselni, ami a megértésről szól”

– hangsúlyozta a beszélgetésben.

ajanlo-2-191055.jpg

Steigervald Krisztián könyvei (Fotó/Forrás: lira.hu)

Az adásban szó esik arról is, hogy milyen fejlődési-lélektani hatása van a szemkontaktusnak, a beszélgetések hiányának is, miért fontos unatkozni a gyereknek és a felnőttnek, és miért nem érdemes olyan babakocsit venni, amiben van táblagéptartó.

„Lehet, hogy a jövőben a gyermeknevelésnél is fontosabb lesz a szülőnevelés”

– tette hozzá. Saját példáját is felidézte: amikor a gyerekeinek mesét olvasott, a zsebében maradt az okostelefon vagy kitette az éjjeliszekrényre, csak később ébredt rá, hogy ezzel vannak problémák. „A könyvet tulajdonképpen magamnak írtam.” Steigervald Krisztián azt is vállalja, hogy ő az ismeretterjesztés „bulvárosabb, népszerűbb” formáját választotta, de szükségesnek érzi, hogy minél többeknek eljuttassa a felismeréseit.

 

A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk

ajanlo-190705.jpg

- (Fotó/Forrás: fidelio.hu)

Podcastjaink elérhetők az Apple, a Spotify, a Simplecast, a Google Podcasts és egyéb felületeken is.

A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.

A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>> 

Beleolvasó – Steigervald Krisztián: Generációk harca a figyelemért

Kapcsolódó

Beleolvasó – Steigervald Krisztián: Generációk harca a figyelemért

A közgazdászként és coachként egyaránt aktív szerző legújabb, érzékeny témákat is érintő könyve személyes példák és kutatások alapján vizsgálja a generációk tartalomfogyasztását, értékrendjét és emberi kapcsolatait.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.