A brit kormány által elfogadott törvény január 31-én lépett életbe, ahogy arról több angol és ír lap is beszámolt. Az új jogszabály értelmében minden, korábban a homoszexualitása miatt elítélt személy, legyen élő vagy holt, kegyelemben részesül.
A matematikus a Bletchley Park-i kódtörő csoport tagjaként részt vett a németek Enigmának nevezett kódjának feltörésében. Ezzel a történészek szerint közel két évvel rövidítette meg a háborút. Alan Turing sorsára az ő és csapata II. világháborús szerepéről szóló Kódjátszma című film irányította rá a figyelmet. Turinget az 1885-ös büntetőtörvény módosításáról szóló 11. bekezdésben foglalt bűncselekményben találták bűnösnek, akárcsak Oscar Wilde-ot, akit 1895-ben ítéltek el.
1952-ben betörtek Turing lakásába, ami miatt feljelentést tett, kiderült azonban, hogy a tettesek összejátszottak a férfi partnerével, Anthony Murray-vel. A nyomozás során Turing bevallotta, hogy szexuális kapcsolatban állt Murray-vel. A hatóságok választás elé állították: vállalja a kémiai kasztrációt (ez egy egy éven át tartó hormonkezelést jelentett) vagy börtönbe vonul. Turing az előbbit választotta. A tudóst 1954-ben holtan találták a lakásában. A halála körülményeiről azóta is folynak a találgatások: a legvalószínűbb, hogy öngyilkosságot követett el, édesanyja azonban ragaszkodott ahhoz, hogy véletlenül mérgezte meg magát ciánnal.
Az író maga indított pert rágalmazásért, az eljárás azonban hamar ellene fordult. Végül 12 fiatal férfival 1892 és 1894 között létesített szexuális kapcsolatai miatt ítélték el. Wilde a kiszabható legsúlyosabb büntetést, két év kényszermunkát kapott. A tárgyaláson elnöklő bíró megjegyezte, hogy az ítélet "teljességgel alkalmatlan volt egy ilyen ügyben." Wilde 1895 és 1897 között töltötte le a büntetését, ami teljesen megtörte. Felesége és két gyereke nevet változtatott, barátai nagy része elfordult tőle, Bosie-val is megszakadt a kapcsolata. Végül Franciaországba távozott. 1900. november 30-án bekövetkezett halálát a börtönben szerzett fülbetegsége okozta.
Rajtuk kívül 16 ezer még élő elítélt jelentkezhet a Belügyminisztériumnál a bocsánatért. Január végén az ír parlamentben is napirendre tűzték a fenti törvények alapján elítéltek kegyelemben részesítését (Oscar Wilde ír volt). Írországban a homoszexualitást büntető jogszabályok maradványait 1988-ban - David Norris 14 évig tartó kampányának eredményeként - törölték el. 2015-ben pedig egy népszavazás nyomán, melyben az írek 62 százaléka támogatta az ügyet - engedélyezték az azonos neműek házasságát is.
Turing 2013-as királyi kegyelemben részesítése kapcsán vetődött fel, hogy a kegyelmet sokkal szélesebb körben kellene gyakorolni. 2015-ben petíciót kezdeményeztek az ügyben, amelyet 640 ezer ember írt alá. Az ügynek olyan támogatói akadtak, mint a homoszexualitását nyíltan vállaló - és 1997-ben Oscar Wilde-ot is játszó - brit színész, Stephen Fry vagy a Kódjátszmában Turinget alakító Benedict Cumberbatch.