„Az Open Books kiadó munkatársai és szerzői elkötelezetten hisznek a szabad gondolat, az önálló véleményalkotás és az alkotói szabadság alapvető fontosságában. Az Országgyűlés elé terjesztett, a civil szervezetek és a külföldi támogatások újraszabályozását célzó törvényjavaslat, valamint az úgynevezett »Szuverenitásvédelmi Hivatal« létrehozása és annak a törvényben foglalt felhatalmazása e szabadságokat súlyosan veszélyezteti” – olvasható a kiadó közleményében, amelyet Facebook-oldalukon tettek közzé.
A magyar sajtó napok óta aggodalommal figyeli, hogy néhány nappal ezelőtt A közélet átláthatóságáról címmel benyújtásra került egy törvénycsomag, ami alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal jegyzéket készíthet a kormánynak azokról a szervezetekről, amik szerinte veszélyeztetik Magyarország szuverenitását, és ezeket a szervezeteket pénzügyi bírságokkal és akár tiltással is szankcionálhatják. Erre reagált most a kiadó.
Mint az Open Books írta, meggyőződésük, hogy a kritikus gondolkodás, a nyilvánosság szabadsága és a független civil társadalom nem gyengíti, hanem éppen erősíti egy nemzet szuverenitását. „Súlyos aggodalomra ad okot, hogy egy európai uniós tagállamban az alkotói függetlenséget és a civil társadalmat nem értékként, hanem nemzetbiztonsági kockázatként kezelik. A kritikus újságírás, a tudományos kutatás vagy az irodalom – ha nem illeszkedik az uralkodó narratívába – könnyen »külföldi befolyásolási kísérletként« bélyegezhető.
A megfélemlítés nem elméleti. Azonnali – és szándékolt
– írták.
Emlékeztettek, az Open Books az elmúlt években olyan szerzők munkáit jelentette meg és fogja ezután is, akik bátran szembenéznek társadalmi tabukkal, kérdeznek, vitáznak, és arra ösztönzik az olvasót, hogy a világot – és benne önmagát – a sajátján túl más nézőpontokból is lássa. Hozzátették, irodalmi, történelmi, filozófiai, pszichológiai, életrajzi és tudományos műveik megjelentetésével nem konformitásra, hanem a diverzitásra törekednek.
„Kiadóként napi szinten foglalkozunk veszélyes dolgokkal: mondatokkal, kérdésekkel, határokon átívelő gondolatokkal.
Olyan könyveket adunk ki, amelyek nem minden esetben egyeztetett narratívák mentén íródnak, sőt néha megkérdőjeleznek, vitatnak, felkavarnak. És ez jóleső izgalommal tölt el minket
– olvasható a bejegyzésben.
Mint írták, kiadóként, szerzőik és olvasóik nevében is kiállnak társadalom szabadsága, az alkotói és véleményszabadság, a független sajtó és az európai értékek mellett. „Mert a leírt szó, ha valódi alkotómunka áll mögötte, mindig veszélyes. De csak annak, aki fél tőle. Egy nyitott könyv mindig szabadságot ad. És mi a szabadság pártján maradunk” – zárták közleményüket.
A közlemény az aláírók teljes névsorával ezen a linken olvasható.
Fejléckép: Cserhalmi György (fotó: Dragon Zoltán/Kultkikötő), Dr. Máté Gábor (fotó: Gordon Eszter/Fidelio) és Kepes András (fotó: Falus Kriszta / Wikipedia)