Ennek a panelháznak húsleves helyett akció, buli és humor fő a konyháiban
– írta a könyv egyik olvasója Kapinya Viktória második regényéről, ami a Panel Boogie címet viseli, és szeptember elején jelent meg a Partvonal Kiadónál. A szórakoztató mű egy tízemeletes panelház elöregedő lakóközösségéről szól a híres pécsi Szaggató közelében. A bonyodalmat az okozza, hogy hirtelen meghal a közös képviselő, még az is kiderül, hogy halála előtt valamiért meglovasította a társasház liftfelújításra gyűjtögetett millióit. A lakóközösség összedugja a fejét, hogyan szedhetnék össze a hiányzó summát, és támad egy rendhagyó ötletük: táncos rendezvényeket, könyv és- filmklubot szerveznek a házba időseknek, később pedig a tilosban járást megkoronázva illegális borteraszt is nyitnak a tízemeletes tetején. El lehet képzelni, micsoda kalamajka származik abból, ha tízemeletnyi lakót, akik addig elbújtak az ajtók mögött, összeeresztenek a folyosókon. Közben Irénke és Gizi néni sajátos nyomozási módszerével igyekszik kiteregetni az elhunyt közös képviselő szennyesét is.
Kapinya Viktória podcastunkban arról mesélt, hogy ő maga is kötődik a panelvilághoz, sokat élt panelben, és a pécsi Uránváros szolgált számára mintául. De az sem elhanyagolható különlegesség ebben a regényben, hogy az időseket, sőt a szépkorúakat teszi főszereplővé. Számos jó visszajelzést kapott ettől a korosztálytól, akik ugyanúgy szembesülnek problémákkal, kihívásokkal, szerelmi bánattal, vágyakozással, rajongással: ugyanúgy emberek, mint a fiatalok.
A nagymamák bedobják magukat rendesen
– mondta a szerző a Lírástudók műsorvezetőjének, Grisnik Petrának. Azt is elárulta, hogy az ő nagymamája pont ilyen: legutóbb együtt táncolták végig a Hungária együttes nagykoncertjét.
Kapinya Viktóriát arról is kérdeztük, hogy az Éva Magazin újságírójaként hogyan fogott szépirodalom írásába, hogyan szeretett volna humoros regényt írni, és miért tartotta fontosnak, hogy az abszurdtól a szóviccig minden helyet kapjon a könyvében. Azt is elmondta, van egy kisebb közössége, az Írók egymás között, amely ez arra szolgál, hogy a közösségi média segítségével összekösse az írókat az olvasókkal. „Egyszerűen csak szeretném, hogy lássák, milyen ember az, aki írja ezeket a könyveket” – mondta arról, mit jelent önazonos írónak lenni az online térben.
A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk
- Anne Brontë: Agnes Grey (Menő Könyvek)
- Genevieve Kingston: Mondtam már valaha? (Athenaeum)
- Esterházy Péter: Hrabal könyve (Magvető)
- Libor Zoltán és Nagy Ádám: Nyergelj, fordulj! A kőszívű ember fiai-kalandkönyv (Athenaeum)
- Ethel Lina White: Forog a kerék (General Press)
A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.
A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>