Könyv

A nulla igazán veszélyes!

2024.08.07. 13:40
Ajánlom
Az hihetnénk, a nulla csak egy szám a sok közül. Pedig a nulla vagy éppen a nulla tagadása az egész világot felforgatja nagyjából azóta, hogy felmerült a „semmiből”.

Persze-persze, azt mindenki tudni véli – aki valaha is megpróbálta végiggondolni –, hogy a nulla lényegesen különbözik az összes többi számtól, s talán leginkább a végtelennel mutat rokonságot. De azt, hogy mennyire is különleges, s milyen nehezen kapta meg az őt megillető helyet a matematikában – és „úgy általában” a gondolkodásunkban –, nem is sejdítettem, amíg kezembe nem került Charles Seife könyve,  a Különleges számok nyomában sorozat második kötete.

Az, aki saját iskolai és élettapasztalataiból építkezve jár kel a világban, és matematikával leginkább az iskolapadban és a saját házépítésén/lakásfelújításán foglakozott, el sem tudja képzelni, hogy a nulla mennyire fontos. Én magam is csak most, Charles Seife könyvének olvasása közben döbbentem rá, hogy a nagyszerű költő, Keszthelyi Rezső (1933-2016) kötetének címe, a Római nulla mekkora telitalálat.

Eleink, a matematikatörténet máig hivatkozott alakjai nem ismerték a nullát, vagy legalábbis nem tudták elfogadni, hogy van/lehet egy ilyen szám.

seife-133808.jpg

Charles Seife (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

Az egyiptomiak nulla nélkül építettek piramisokat, s a görög is nulla nélkül számoltak. Nem azért, mert buták lettek volna, hanem azért, mert az általuk használt gondolati struktúrában nem volt helye a nullának. Utólag rá lehet csodálkozni arra, hogy Arisztotelész rendszerébe nem fért bele a semmi és/vagy az üresség. S talán ennél is meglepőbb, hogy később a zsidó gyökerű kereszténység olyannyira a görögök hatása alá került, hogy a középkor nagy részében nem volt nulla. Ebben az összefüggésben nem igaz, hogy a kereszténység „megkeresztelte” a görög filozófiát.

A nulla szempontjából sokkal inkább úgy tűnik, hogy a görög filozófia gyűrte maga alá a keresztény gondolkodást.

A nulla végül – arab közvetítéssel – Indiából érkezett meg, s bár eleinte nem látszott, mekkora zavart/változást okoz, mégis jelentős szerepet játszott a középkor elmúltában, s a világ átalakulásában. Charles Seife végigveszi azokat a stációkat, melyeken keresztül a nulla átformálta az európai gondolkodást, és ezzel együtt a művészetet, a tudományt, a társadalmat... Szóval, nagyjából mindent!

A könyv újkort tárgyaló része talán kicsit megerőltető lehet az eddig tobzódó bölcsészek számára, de érdemes foglalkozni ezzel is, hiszen a nulla segítségével olyan témákat tárgyal – és kapcsol össze – „civilek” számára is érthető módon, amelyek elsőre talán ijesztőnek tűnhetnek. A nulla (és a végtelen) kapcsán a nagyon nagy és a nagyon kicsi mutatkozik meg/be.

A relativitáselmélet és a kvantummechanika előhozza az „abszolút nullákat”, majd a fekete lyukak, az ősrobbanás és a világ vége is szóba kerül.

Mindez úgy, hogy végig érthető marad a nem-matematikusok számára is.

Ez a könyv, bár elsőre úgy tűnt, a számokról és a matematikáról szól, mégis, annál sokkal többről. Az olvasás közben tapasztalható „aha-élmény” ahhoz fogható, amit Pintér Gergőt olvasva (Új világok teremtése) tapasztaltam, a nullával való foglakozás kifutása pedig Katie Mack könyvét (A mindenség vége) is levéteti a polcról.

Aki végigolvassa Charles Seife könyvét, az garantáltan máshogy fog tekinteni a nullára, mint korábban, és ez „nem semmi!”.

Szerző: Grozdits Hahó

Charles Seife: Nulla – Egy veszélyes gondolat története

Kiadó: Typotex Kiadó
Megjelenés: 2024
Fordította: Kepes János
Oldalak száma: 256

A kötet megvásárolható a Typotex oldalán»»»

Támogatott tartalom

Fejléckép: Charles Seife: Nulla című könyve (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

Typotex Kiadó

A Typotex Kiadó története 1989-ben, éppen a berlini fal leomlásának napján vette kezdetét, és az azóta eltelt évtizedek során a kiadó neve a tudományos ismeretterjesztés és szakkönyvkiadás megbecsült brandjévé vált. Ismertségünket elsősorban a minőségi ismeretterjesztés iránti elkötelezettséggel szereztük:

ma is fáradhatatlanul kutatjuk azokat a szerzőket, akiknek műveiben a kiemelkedő szaktudás ötvöződik a tudás átadásának tehetségével és a fáradhatatlan mesélőkedvvel.

Az utóbbi tíz év újdonsága, hogy kiadónk kortárs világirodalommal is foglalkozik; Typotex Világirodalom sorozatunkban 2024 őszén immár a századik kötet lát napvilágot. Olyan fontos szerzőket vezettünk be a magyar piacra, mint az izlandi Jón Kalman Stefánsson, az örmény származású Narine Abgarjan, a norvég Cecilie Enger és a francia Nicolas Mathieu.

Különösen büszkék vagyunk arra az alkotói, baráti és szakmai közösségre, amely az elmúlt évtizedek során a Typotex körül kialakult. Ez az intellektuális háló és a benne felhalmozott rengeteg tapasztalat, tudás és kreativitás olyan szellemi műhellyé teszi a kiadót, amely gyorsan változó világunk kihívásai mellett is képes megőrizni függetlenségét és nyitottságát.

www.typotex.hu

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Könyv hír

A kortárs magyar irodalom elismerésére alapított díjat az Esterházy Magyarország Alapítvány

Az Esterházy Irodalmi Díjat a magyar nyelven kiemelkedő értéket alkotó kortárs irodalmárok között osztják ki. Az elismerést első alkalommal idén szeptemberben adják át a shortlistre felkerült szerzők valamelyikének.
Könyv hír

Akár már szeptembertől megkezdheti működését az Esterházy Péter-alkotóház

Várhatóan már ősszel megérkezhetnek az első vendégek Esterházy Péter egykori családi házába, amelyet a közösség jelentős támogatásával irodalmi alkotóházzá alakítanak. Az épületben zajló munkálatokról, a jövőbeli tervekről Vámos Miklós és Dragomán György árult el részleteket.
Könyv gyász

Elhunyt Mario Vargas Llosa

A Nobel-díjas író, esszéista, újságíró és irodalomkritikus halálhíréről családja számolt be. A perui művész, aki műveiben a hatalom és a totalitarizmus bűneivel vetett számot, 89 éves volt.
Könyv ajánló

„Neszez a múlt, nem múlik semmi el” – új verseskötettel jelentkezik Tóth Krisztina

Május 21-én a Magvető Kiadó gondozásában jelenik meg Tóth Krisztina legújabb verseskötete Szeleknek fordít címmel, amelyben az elmúlt öt év során keletkezett költeményeit olvashatjuk.