Könyv

A Nyugat Most nem a kurátoroknak készül

2012.04.14. 09:12
Ajánlom
Ilyen is rég volt: a Nyugat Most estjére megtelt a Petőfi Irodalmi Múzeum díszterme. Nem véletlenül.

A független szépirodalmi folyóirat legutóbbi száma a kritikusok többsége szerint "erős verseket, vonzó prózai anyagokat, olvasmányos(!) esszéket tartalmaz".  A siker csalhatatlan jele, hogy irodalmi életünk megfáradt, morgolódó "lovagjaira" láthatóan ügyet sem vetnek Szabó Zoltán Attiláék. Saját útjukon járnak.

 A Nyugat Ma örökébe lépett Nyugat Most olvasótábora folyamatosan bővül, elég csak "körbenézni" a Facebook-on és más internetes fórumokon. A szerzői mag pedig olyan erős, amellyel jelenleg kevés orgánum szállhat versenybe. Ott van Lackfi, Czeizel, Csukás, Zalán, Petőcz, Schwalm, Kálloy Molnár, Babics Imre, Bujdosó Alpár, Vörös István, Sipos Lajos, Palya Bea, Lárai Eszter és Horváth Orsolya. Legtöbbjük a Petőfi Irodalmi Múzeumban is tiszteletét tette a Magyar PEN Club által szervezett irodalmi ünnepen.

Egy átlagos hazai irodalmi eseményhez képest igencsak pörgős, már-már "fesztivál-hangulatú" műsor kerekedett ki a Károlyi-palotában. Szabó Zoltán Attila alapító-főszerkesztő eleve nem állt elő az ilyenkor szokásos száraz, önfényező, kusza mondókával, a lényegre tért: bemutatta a folyóiratot, kitért néhány fontosabb szerkesztői szempontra és dicsérte azokat a tehetségeket, akiknek a Nyugat Most nemcsak közli a műveit, de menedzseli, segíti is őket. Egyikük, Kelemen Anna maga készítette tortával hálálta meg a bizalmat.

Papp János és Kálloy Molnár Péter színművészek a rájuk jellemző igényességgel, pontossággal, az árnyalatokat is érzékeltetve igazolták: itt és most valódi értékek "teremnek". A publikum - ez is kisebb csoda mifelénk! - pedig őszintén lelkesedett, hiszen nem a beavatottak ültek a székeken, hanem a "mezei" olvasók. Szabó provokatívan ki is jelentette: nem a steril értelmiségieknek és a kurátoroknak készíti a lapot.

Az est fénypontja - az exkluzív csoki-, bor- és pálinkakóstoló mellett - A Koronatanú című dokumentumfilm vetítése, valamint az azt megelőző beszélgetés volt Hetényi Károllyal, aki a legendás Nyugat nagyjait, Karinthyt, Kosztolányit, József Attilát és a többieket még személyesen ismerhette. Ő volt ugyanis a New York Palota egyik inasa, pikolója. Az öregúr hihetetlen humorral „tálalta" a megélt történeteket, személyében is összekapcsolva az irodalmi jelent és a dicső múltat, avagy a Nyugat Most folyóiratot az előddel, az 1908-tól 33 éven át létező lappal.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Könyv ajánló

Nádas Péter, Spiró György, Háy János és a mesterséges intelligencia is érkezik a Tavaszi Margóra

A Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál április 4-6. között újra a margitszigeti Kristály Színtéren várja az olvasókat. A fesztivál idén a hagyományok és az innováció találkozását helyezi középpontba, olyan témákkal, amelyek beépülnek a mindennapjainkba.
Könyv magazin

Beleolvasó – Viola Ardone: A nagy csoda

Viola Ardone a világsikerű Gyerekvonat – amelyből a Netflix készített azonos címmel filmet – és az Oliva Denaro című kötete után A nagy csodával zárja a huszadik század délolasz történelméről szóló regényeinek sorát. Olvasson bele ön is!
Könyv hír

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.
Könyv hír

Veszprémi Szilveszter kapja az idei Sziveri János-díjat

A Sziveri János Társaság indoklása szerint Veszprémi Szilveszter költészetében rétegzetten, finoman nyúl a cigány mese- és irodalmi hagyományhoz, a családi mesekincstárhoz, a családi mítoszokhoz, a szülőkről a gyerekre szálló nomadikus világkép gesztusrendszeréhez.