Könyv

A valódi hatalomnak feltétele a szabadság?

2024.08.01. 13:30
Ajánlom
Byung-Chul Han könyve egy látszólag kevéssé fontos témát jár körül: Mi a hatalom? És egészen meglepő eredményekre jut! A szerző új könyve 2024-ben jelent meg a Typotex Kiadónál, Csordás Gábor fordításában.

A koreai származású német filozófustól már megszokhattuk, hogy olyan témákkal foglakozik – közérthetően –, melyek mélyen (meg)érintik a „hétköznapi olvasókat”. A most vizsgálat alá vont kötetének központi témája a hatalom, s bár elsőre úgy tűnhet, ez nem annyira lényeges, mégis gyorsan kiderülhet, hogy tévedtünk.

A hatalom olyasmi, amiről szükségszerűen mindannyiunknak van valamiféle fogalma, mert van róla tapasztalata. De vajon mennyire tiszta ez a fogalom, s mennyire egyértelmű a tapasztalás? Egyáltalán van-e köze a hatalomnak (die Macht) ahhoz, amit – hétköznapi és kevéssé végiggondolt – tapasztalataink alapján gondolunk róla?

Byung-Chul Han (elsőre) meglepő állítása szerint a hatalom egyáltalán nem olyasfajta negatívum, amilyennek zsigerből látjuk.

Sőt, a hatalom – amelynek vannak társadalmi és emberi szempontból hasznos és fontos megvalósulásai – valójában olyasfajta összetartó erő, amely nélkül semmi nem lenne olyan, mint amilyennek ismerjük.

„A hatalom nem áll szemben a szabadsággal. Éppen a szabadság különbözteti meg a hatalmat az erőszaktól vagy a kényszertől. […] Már az engedelmesség is szabadságot feltételez, hiszen még mindig választás. A fizikai erőszak ezzel szemben az engedelmesség lehetőségét is megsemmisíti. Azt csak passzívan elszenvedik.”

Ezeket a mondatokat ízlelgetve az olvasó viszonylag könnyen ráébredhet arra, hogy az, amit eddig – negatív tapasztalatai alapján – a hatalom definíciójának vélt, valójában valami egészen másról szól, s amennyiben mégis a hatalomról, abban az esetben ennek a fogalomnak erősen korlátozott formájáról.

Olyan ez, mintha egyetlen darab nyers sárgarépa alapján próbálnánk meghatározni/elképzelni azt, hogy milyen lehet a húsleves.

Byung-Chul Han meglehetős alapossággal végigveszi azokat a hatalomdefiníciókat, amelyek a számba vehető gondolkodók műhelyéből kikerültek, és igyekszik feltárni, hogy melyik meghatározás mennyiben igaz/hiányos. Mások mellett vizsgálat alá vonja Niklas Luhmann, Martin Heidegger, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Peter Handke, Georges Bataille hatalom kapcsán megfogalmazott véleményét, s különösen hangsúlyos szerepet ad Michel Foucault és Friedrich Nietzsche gondolatainak.

20240415_112950-130054.jpg

Byung-Chul Han: Mi a hatalom? (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

A Mi a hatalom? című könyv érdekes utazásra hívja az olvasót, hiszen a hatalom mibenlétének tisztázása szükségszerűen elvezet egyéb, a hétköznapokban reflektálatlanul használt fogalmak megértéséhez. S ilyenformán közelebb visz a minket körülvevő világra történő reflexióhoz is. Így pedig

hallatlanul izgalmassá, hétköznapokban is fontossá válik az, amit Byung-Chul Han feltár.

Ez az „olvasási izgalom” pedig nemcsak a mikrovilágunk személyes kapcsolatai miatt fontos, de – például A hatalom politikája című fejezet által – közelebb visz annak megértéséhet is, ami a mai Magyarországon „nagyban” történik, s ami mintha szembemenne azzal, amit a filozófus az európai demokráciáról gondol. Persze, bízhatunk abban, hogy hosszú távon Byung-Chul Hannak van igaza:

„A média tere túl diffúz, túl szétszórt. Összességében egyetlen meghatározott cselekvő, egyetlen meghatározott intézmény sem irányítja. […] A mediális teret túl sok cselekvő, túl sok különböző szándék népesíti be. Az internet tere egyáltalán nem irányított, és ez az esetlegesség radikális növekedéséhez vezet.”

Byung-Chul Han azt sugallja, bízzunk ebben a „túl sok” cselekvőben és szándékban, s figyelmünket fordítsuk az „esetlegesség” felé…

Szerző: Grozdits Hahó

Byung-Chul Han: Mi a hatalom?

Kiadó: Typotex Kiadó
Megjelenés: 2024
Fordította: Csordás Gábor
Oldalak száma: 164

A kötet megvásárolható a Typotex Kiadó oldalán»»»

Támogatott tartalom

Fejléckép: Byung-Chul Han  (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

Van-e az időnek illata, és mi kell ahhoz, hogy érezhessük?

Kapcsolódó

Van-e az időnek illata, és mi kell ahhoz, hogy érezhessük?

Byung-Chul Han – filozófus létére – olyan kérdések mélyére ás, melyek valóban mindenkit érintenek. Mostani kötetében az idővel, és annak érzékelésével bíbelődik. Érdemes rászánni az időt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Vámos Miklós nyitja meg az Ünnepi Könyvhét országos vidéki ünnepségét

Egy nappal a fővárosi megnyitó előtt, június 11-én 16 órakor tartják a 96. Ünnepi Könyvhét országos vidéki megnyitóját Szolnokon, a Kossuth téren, kapcsolódva a Szolnok950 jubileumi évhez.
Könyv magazin

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Könyv beszámoló

A város legmenőbb menedékei – ilyen volt az Irodalom Éjszakája

Szekrényben bujkáló spanyolokról, busómaszkos szlovénokról, kiégett dél-koreai hősnőről és vakokról szóló szöveg is volt idén az Irodalom Éjszakáján. Budapest egyik legjobb ingyenes, irodalmi rendezvényén jártunk. Beszámoló.
Könyv magazin

Vámos Miklós: Látlelet egy nemzedék alapfájdalmairól

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Korábban már foglalkozott Bakos Gyöngyi első kötetével, most pedig itt a második, Nixon nem tud lépcsőzni címmel.
Könyv ajánló

15 újdonság, amit érdemes keresni az Ünnepi Könyvhéten

Június 12. és 15. között rendezik meg a 96. Ünnepi Könyvhetet. Mint minden évben, úgy idén is a kiadók számos kötet megjelenését az eseményhez közel időzítették. Szubjektív cikkünkben tizenöt újdonságot ajánlunk, amelyek miatt érdemes ellátogatni a rendezvényre.