Könyv

A város legmenőbb menedékei – ilyen volt az Irodalom Éjszakája

2025.06.10. 14:40
Ajánlom
Szekrényben bujkáló spanyolokról, busómaszkos szlovénokról, kiégett dél-koreai hősnőről és vakokról szóló szöveg is volt idén az Irodalom Éjszakáján. Budapest egyik legjobb ingyenes, irodalmi rendezvényén jártunk. Beszámoló.

Évekkel ezelőtt szerettem bele az Irodalom Éjszakájába, sose hagynám ki ezt a három estét. Először a sokfélesége fogott meg: ilyen rövid idő alatt ennyi nép ennyiféle irodalmát megismerni, még ha csak felületesen is, roppant kecsegtető. Aztán a helyszínek tetszettek meg, az addig ismeretlen terek felfedezése, vagy már ismertek újradefiniálása. Nem utolsósorban a szövegeket előadó színészek vonzottak be. Aztán mindez úgy egybeforrt, hogy végül magaménak érezhettem az Irodalom Éjszakáját. Lett benne egy laza rutinom, egy bebetonozódott kíváncsiságom.

Hogy az is értse, miről beszélek, aki még életében nem vett részt az eseményen, jöjjenek röviden a szabályok:

  • Három estén át (19:00 – 23:00 között) 26 ország 26 szerzőjének műveiből hangzanak el részletek.
  • A felolvasások párhuzamosan, különböző helyszíneken zajlanak.
  • Minden helyszínen egy adott szerző művének részlete hangzik el egy este alatt 8 alkalommal.
  • A felolvasások nagyjából 15 percesek, így ugyancsak negyedóra áll a résztvevő rendelkezésére, hogy eljusson egy következő állomásra.
  • Minden résztvevő egyéni módon állíthatja össze az útvonalát, térkép segítségével.
503904459_1159830989518612_4047347546561577217_n-142132.jpg

Irodalom Éjszakája: Baki Dániel felolvasása a Fény Utcai Piacon (Fotó/Forrás: Budai Ákos / Irodalom Éjszakája)

Tavaly a Margit-negyed adott otthont az eseménynek, és idén sem szakadtunk el túlzottan ettől a jól bevált környéktől, csak kicsit arrébb merészkedtünk, egészen a Városmajorig. Örültem az idei helyszínválasztéknak, azt gondolom, igazán jó lépés volt beválogatni a plázakörnyezetben található Kollabot, a Fény Utcai Piac FeteKert Kávézóját vagy a Kapás utcai Szakrendelőt.

Magamtól egyrészt sosem tévednék ezekre a helyekre, másrészt különleges atmoszférát kölcsönöztek a szövegeknek.

A kórházi környezetben például jól érvényesültek a betegség témáját érintő szövegek, a piacon pedig – bár aligha hiszem, hogy rendezői szándék szerint – épp a magyar–svéd meccs (0-2) ment, amikor egy focirajongó karakterről hallhattunk a bolgár regényrészletben (Mihail Vesim: Az angol szomszéd). De ugyanígy izgalmas helyszínnek bizonyult a Grinta, mely egyszerre biciklibolt és kávézó, valamint az óvóhelyből kialakított II. kerületi minimúzeum, a Helyóvó, utóbbi jótékony hűvösével és sötétjével a legmeghittebb állomás szerepét töltötte be.

504104075_1159829392852105_4051923521540643303_n-142133.jpg

Csarkó Bettina felolvas az Irodalom Éjszakáján a Helyóvóban (Fotó/Forrás: Budai Ákos / Irodalom Éjszakája)

Az idei hívószó (mert az is van), a ’menedék’ volt – ehhez idomultak a szövegek és olykor a helyszínek is. Volt, hogy a menedék valódi fizikai teret jelentett, mint mondjuk az ukrán éhínség, a holodomor alatt játszódó regényben (Tanya Pjankova: A vörös hangyák kora) vagy a francia Valérie Perrin Triójában, ahol egy menhely nemcsak az állatokat, hanem egy bántalmazott embert is befogad. Ugyanígy tényleges menedék volt a szekrény, a kifejezetten humoros spanyol szövegben (Félix J. Palma: Belső terek), ahol a szereplők számára a különböző szekrényekben való bujkálás tulajdonképpen a szekrénytulajdonossal való ismerkedést szolgálta.

Persze minden fizikai menedék mentális óvóhely is egyben,

mint például a dél-koreai szövegben, ahol a munkamániás, állandóan teperő nő feladva addigi életét, könyvesboltot nyit, és neki tetszően lakja be (Hvang Borum: A könyvesbolt). A szellemi búvóhely pedig értelemszerűen változatosan jelent meg a repertoárban. Lehetett szakralitással átszőtt barátság egy fasiszta diktatúrában (Beatrice Salvioni: Az Átkozott, Olaszország), az alkotás biztonsága egy terrorizáló családban (Petra Dvořáková: Varjak, Csehország) és faramuci módon még börtön is, mint a konzervatív laestadiánus közösség szellemisége egy magára hagyott, sokgyermekes édesanya számára (Pauliina Rauhala: Mennyei ének, Finnország).

496489987_1160584866109891_8087394296988209848_n-142132.jpg

Irodalom Éjszakája: Szikszai Rémusz felolvasása a Kollabban (Fotó/Forrás: Budai Ákos / Irodalom Éjszakája)

Van valami jólesően demokratikus ebben az eseményben, egyrészt semelyik nemzet nincs túlreprezentálva, másrészt arányosan oszlik el a közönség. A kései órákra már lehet, hogy kevesebben maradnak, előfordul, hogy egy távolabbi helyszín kimarad a sétából, mégis mindig, minden időpontnál és országnál van számottevő érdeklődő. Nyilván, mivel Daniel Kehlmann nem kevesebb mint egy éve járt Magyarországon, és a Mozgókép is viszonylag friss, több embert vonzott ennek felolvasása – ahogyan tavaly a friss Nobel-díjas Fosse szövege – de egy kora 20. századi flamand szerző (Willem Elsschott: A láb) vagy egy szlovén kortárs írónő szövegére (Anja Mugerli: Farsang) ugyanúgy kíváncsiak voltak.

És nem szabad megfeledkeznünk a színészekről sem,

ahogy tavaly, úgy idén is a Jurányihoz köthető alkotók tolmácsolták a szövegeket, talán a legnépszerűbb Olasz Renátó felolvasása volt, aki az ismert norvég író, Roy Jacobsen A Rigel szeme című művéből adott elő. Az eseményt átszövő játék miatt is sokan kitartanak több estén át: a szövegekhez kapcsolódó kérdések megválaszolásával könyvcsomagot lehet nyerni, minden napra két nyertest sorolnak ki. Mindig elmosolyodom, amikor a buzgó papírsercegést hallom a keresett válasz elhangzása után.

494309876_1160584409443270_1354518384038576756_n-142131.jpg

Irodalom Éjszakája: Hajduk Károly felolvasása a Grintában (Fotó/Forrás: Budai Ákos / Irodalom Éjszakája)

Magukon a szövegeken túl is, észveszejtően sok történet találkozik az Irodalom Éjszakáján: a szerzőé, aztán a műé, a fordítóé, a helyé, az előadóé, a rendezőé, az országé, ahonnan a szöveg származik és persze egy kulturális intézeté, ami itt van Budapesten. Lehet, hogy erre tavaly nem figyeltem föl kimondottan, de idén feltűnt, hogy a különböző intézetek bevezetőit nem feltétlenül a magyarul anyanyelvi szinten tudó munkatársak, hanem az azt törten beszélők adták elő.

Volt ennek valami külön bája.

Az Irodalom Éjszakájában a legjobb az esemény utáni hétvége, amikor megrendelem azokat a könyveket, amik bevésődtek a felolvasások nyomán. Idén azonnal megfogott a török szöveg, így rekordidő alatt beszereztem Defne Sumantól a Seherezádé csöndjét. Ő már a polcomon csücsül, de lesz egy finn, egy spanyol és egy észt köröm is minden bizonnyal.

Valahogy ki kell bírni jövő júniusig!

489958405_1160584682776576_278633705265761429_n-142131.jpg

Váradi Gergely felolvas az Irodalom Éjszakáján a Tilos Rádióban, a háttérben jeltolmács (Fotó/Forrás: Budai Ákos / Irodalom Éjszakája)

Irodalom Éjszakája – 2025

június 4–6.

Projektvezető: Adéla Gálová

Szövegkurátor: Nagy Gabriella

Rendező: Kelemen Kristóf (1. nap), Szenteczki Zita (2. nap), Nyári Ádám (3. nap)

Közreműködő színművészek:

Baki Dániel, Barna Lilla, Barta Ágnes, Brezovszky Dániel, Czirják Liliána, Csarkó Bettina, Feuer Yvette, Hajduk Károly, Jankovics Péter, Juhász Bence, Kárpáti Pál, Kurta Niké, Messaoudi Emina, Olasz Renátó, Pataki Ferenc, Rákos Olivér, Simkó Katalin, Sipos Vera, Szalontay Tünde, Szamosi Zsófia, Szikszai Rémusz, Tenki Dalma, Török-Illyés Orsolya, Váradi Gergely, Viktor Balázs

Fordítók:

Adamik Lajos, Baksa Tímea, Balicza Klára, Béresi Csilla, Daróczi Anikó, Fenyves Miklós, Fodor Zsuzsa, Hartmann Noémi, Imrei Andrea, J. Hahn Zsuzsanna, Kácsor Zsolt, Laczházi Aranka, Pál Ferenc, Pál Laura, Papp Vera-Ágnes, Petneki Noémi, Rajki András, Reiman Judit, Szalai Lajos, Szitás Erzsébet, Szonda Szabolcs, Szűr-Szabó Katalin, Timkó Tímea, Todero Anna, Vályi Horváth Erika

(A magyar irodalmat idén Lőrincz P. Gabriella Anton című műve képviselte.)

Fejléckép: Olasz Renátó a norvég Roy Jacobsen A Rigel szeme című művéből olvas föl a Helyóvóban (fotó / forrás: Budai Ákos / Irodalom Éjszakája)

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Klasszikus

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv podcast

„Ezt a kincset csiszolgattam” – Kiss László a Lírástudók vendége

Új regénye a második világháború idején, Gyulán játszódik, a történetet nagynénje mesélte el neki. Kiss Lászlót korábbi műveiről, két zenészportréjáról és frissen megjelent gyermekkönyvéről is kérdezte a Lírástudók műsorvezetője, Grisnik Petra.
Könyv kritika

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Könyv hír

Fiatalok hangok, megdöbbentő írások – kihirdették az első élet.történet. pályázat győzteseit

Kihirdették a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány által indított első élet.történet pályázat díjnyertes írásait. Volt, aki novellában, más esszében vagy versben írta meg fiatal életének tapasztalatait. A nyertes írásokból részlet is olvasható cikkünkben.
Könyv hír

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Könyv ajánló

Tízezer Visky András-kötetet ajándékoz a Libri a diákoknak

Idén is megvalósul a Libri Könyvesboltok és a Jelenkor Kiadó irodalomnépszerűsítő kezdeményezése – ezúttal Visky András válogatott verseit jelentetik meg a diákok számára ingyenesen elérhető kötetben, tízezer példányban.