Könyv

Akár már szeptembertől megkezdheti működését az Esterházy Péter-alkotóház

2025.04.14. 15:25
Ajánlom
Várhatóan már ősszel megérkezhetnek az első vendégek Esterházy Péter egykori családi házába, amelyet a közösség jelentős támogatásával irodalmi alkotóházzá alakítanak. Az épületben zajló munkálatokról, a jövőbeli tervekről Vámos Miklós és Dragomán György árult el részleteket.

Mint arról beszámoltunk, tavaly májusban érkezett a hír, hogy az egyik legnagyobb internetes ingatlanhirdető portál oldalára felkerült Esterházy Péter egykori otthona. A hirdetés alapján pedig sokan attól tartottak, az új tulajdonos akár társasházzá is alakíthatja a 2016-ban elhunyt Kossuth-díjas író III. kerületi házát. Hamarosan azonban az irodalmi élet összefogásának köszönhetően kiderült, az épület alkotóházként születhet újjá: elsőként Vámos Miklós szólalt fel a ház megmentése érdekében, majd Dragomán György vetette fel, hogy például Thomas Mann villájához hasonlóan alkotóházként kellene működtetni a rómaifürdői családi házat. Az ügynek nem sokkal később megnyerték Daniel Kehlmann német írót is, aki személyes jóbarátja volt Esterházy Péternek.

Az épületet Óbuda önkormányzata vásárolta meg, a ház kezelését pedig februárban átadták a Vámos Miklósék által alapított A Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza (MIBA) nevet viselő alapítványnak.

Az alkotóházzal kapcsolatos tervekről és eredményekről április 14-én, Esterházy Péter születésének 75. évfordulóján tartottak sajtótájékoztatót a Magvető Caféban. „A jövő egy ábránd, kancsal ábránd, ez pedig annyit jelent, hogy az Emőd utca 20-ban lesz egy alkotóház. Olyanféle alkotóház, amilyen sok van a világban, csak ez éppen házilagos, szerényebb kivitelű lesz” – fogalmazott az eseményen Vámos Miklós. A József Attila-díjas író tájékoztatása szerint az épület felújítása jelenleg is zajlik, legkorábban szeptemberben érkezhetnek meg az első vendégek.

Kitért arra is, hamarosan elkészülnek a műszaki tervek, az biztos, hogy a tetőszerkezetet teljesen ki kell cserélni, valamint problémát jelent az is, hogy a ház helyenként süllyed.

IMG_2624-144322.jpg

Vámos Miklós a Magvető Caféban tartott sajtótájékoztatón (Fotó/Forrás: Hornyák Adrienn / Líra Könyv)

Az alkotóházban eleinte irodalmi barátaikat, elősorban műfordítókat látnának vendégül egy hónapon keresztül, olyan alkotókat, akik magyar műveket fordítanak le. Minthogy az épületben csak két fürdőszoba van, így egyszerre két lakót tudnak elszállásolni egy időben. „Egy fordítónak nem az a fontos, hogy azt a nyelvet ismerje jól, amelyen az eredeti mű íródott, hanem a célnyelvet kell tudnia. Ergo, a fordítóművészek egy részének a magyarja nem olyan acélos, […] ezért

izgalmas lehetőség lehet számukra itt eltölteni egy hónapot, találkozni az írójával, ha még él, megmártózni a nyelvben és a körülményekben

– fogalmazott Vámos Miklós, hozzátéve, olyan külföldi szerzőket is várnak majd, akiknek éppen kötetük jelenik meg magyarul.

Kitért arra is, az alkotóház földszintje alkalmas lehet író-olvasó találkozók, könyvbemutatók megrendezésére, terveik szerint havonta legalább két irodalmi eseményt szerveznének ide. Esterházy Péter dolgozószobáját pedig emlékhellyé alakítani, megőrizve az író eredeti tárgyait és bútorait, a helyiség pedig – bizonyos feltételekkel – látogatható lesz kisebb csoportok számára.  

Vámos Miklós elmondta, várhatóan a jövő évtől pályázni is lehet majd, a jelöltekről az alapítvány kuratóriuma dönt majd, amelynek tagjai:

  • Dragomán György
  • Kemény Zsófi
  • Kemény Vagyim
  • Kolosi Beáta
  • Vámos Miklós (elnök)
IMG_2665-144322.jpg

Vámos Miklós egy füzetben írja össze a felajánlók névsorát (Fotó/Forrás: Hornyák Adrienn / Líra Könyv)

Vámos Miklós elárulta, rengetegen támogatják a kezdeményezést, amióta foglalkozni kezdett a ház ügyeivel, folyamatosan felírja azoknak a nevét, akik segítségüket ajánlották fel. „Hol a legnagyobb a veszély, máris jön a segély” – tréfálkozott, és felmutatta az erre szolgáló füzet teleírt lapjait.

A legnagyobb adományozók közt szerepel a Market Építő Zrt., amelynek vezetője vállalta, hogy a házon elvégzik a szükséges felajánlásokat, de a támogatók közt szerepel Visky András Kossuth-díjas író, drámaíró és költő is, aki egymillió forinttal segítette az alapítvány munkáját. A beruházás várhatóan ötvenmillió forintba fog kerülni, ennek jelentős része már összegyűlt, de továbbra is szívesen fogadnak minden jellegű felajánlást.

Az anyagi támogatások mellett voltak, akik szakértelmüket, míg mások tárgyi adományokat ajánlottak fel, illetve akadtak, akik csak segíteni szeretnének:

Én nem értek semmihez, de jövök segíteni

– olvasta fel Vámos Miklós az egyik kedvenc üzenetét, hozzátéve, az adakozók folyamatosan bővülő listáját elérhetjük a szerző Facebook-oldalán, valamint továbbra is szívesen fogadnak minden jellegű adományt.

IMG_2698-144322.jpg

Dragomán György a Magvető Caféban tartott sajtótájékoztatón (Fotó/Forrás: Hornyák Adrienn / Líra Könyv)

„Tavaly ilyenkor benéztem Esterházy Péter egykori dolgozószobájába. Talán nem kell írónak lenni ahhoz, hogy az ember átérezze, mit jelent, hogy ott van egy tér, amiben tudjuk, milyen sok fontos szöveg született. Hogy ott ült egy ember és megírta ezeket a műveket” – ezt már Dragomán György mesélte, aki elárulta, az ő feladata az lesz, hogy az alkotóház hírét vigye a nemzetközi irodalmi világban, és minél több külföldi szerzőt tudjanak elhívni.

A szerző egy személyes példán keresztül felidézte, miért hasznosak egy író számára az ehhez hasonló alkotóházak. „Tíz évvel ezelőtt váratlanul meghívtak Helsinkibe azzal, hogy nem szeretnék-e két hónapot náluk tölteni és írni. Éppen a Máglya című regényemet fejeztem be már sokadszorra, úgyhogy pont akartam menni. Semmilyen feltételt nem szabtak, azt mondták, hogy írjak és dolgozzak náluk. […] Senki nem kérte, hogy Finnországról írjak, de ott éltem két hónapot. Azóta eltelt tíz év. Azt vettem észre, hogy azóta írtam nyolc novellát már, amiben Helsinki így vagy úgy, de felbukkan. A finn gasztronómia is rendszeresen felbukkan a szakácskönyveimben, a magyar emberek pedig elkezdtek finn leveseket főzni.

Ha az ember ott tartózkodik egy helyen, visz és hoz is magával valamit. Azt hiszem, ez a ház is így fog működni

– fogalmazott. Dragomán György szerint ugyanis az az erő, amit Esterházy Péter kifejtett a házban, másoknak is segíteni fog. „Misztikus dolog az írás, higgyék el. Ez az erő tud segíteni” – mondta.

Fejléckép: Esterházy Péter (Fotó/Forrás: Csibi Szilvia / Müpa)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.