A BBC brit közszolgálati televíziónak adott interjút az indiai születési brit író, Salman Rushdie, akit tavaly augusztusban támadott meg nyilvánosan egy libanoni származású férfi, aminek következtében a Booker-díjas szerző fél szemére megvakult, egyik kezére pedig lebénult.
A 76 éves művész azt mondta az interjúban, hogy többé-kevésbé jól van, de többet nem szeretne részt venni nyilvános eseményen, hacsak nem szigorúan meghívásos alapon szervezik azt. Egyúttal bevallotta:
még mindig rémálmai vannak a támadás miatt.
Elárulta azt is, új könyvében az ellene elkövetett támadásról ír, bevallása szerint ugyanis ha nem tesz így, nem lesz képes másra koncentrálni.
„Ez az írók dolga. Túlélni azt, ami ellenük fordul" – fogalmazott, hozzátéve, az íróknak nincsenek hadseregeik, egy dolgot tudnak tenni, hogy megírják a világot, amely körbeveszi őket. Elmondta, hogy bár a világ jócskán megváltozott azóta, hogy Irán akkori legfelsőbb politikai és vallási vezetője, Ruhollah Khomeini ajatollah 1989-ben a Sátáni versek című könyve miatt a megölésére szólította fel a muszlimokat, a radikalizmus továbbra is veszélyt jelent a társadalmakra.
„Különbséget kell tenni az emberek személyes hite, amelyhez semmi közünk, és a vallások, bármely vallás átpolitizálása között" – szögezte le. Hozzátette, szerinte az Egyesült Államokban jelenleg a kereszténységet használják fegyverként, például arra, hogy korlátozzák az abortuszhoz való jogot. Mint fogalmazott: bár a személyes hit magánügy, amint egy vallás átpolitizálódik, „mindenki ügye lesz".
És az, aki az erőszakot választja, az én szememben nem az adott vallás képviselője, hanem az erőszaké, és eszerint is kell vele bánni
– hangsúlyozta.
Hadi Matar, Rushdie támadója korábban ártatlannak vallotta magát. A művész azt mondta, csak akkor hajlandó megjelenni a tárgyaláson, ha az elkövető beismeri bűnösségét, mivel az incidensnek rengeteg szemtanúja volt.
Fejléckép: Salman Rushdie (Fotó/Forrás: Mark H. Milstein / Northfoto)