Könyv

Az engedetlenség valójában az igazi engedelmesség

2024.11.13. 14:45
Ajánlom
Az alárendelődés az emberek között megszokott, természetes és „normális”. De mi ennek a mértéke, s mikor kell erre nemet mondani? – erre kaphatunk választ Frédéric Gros Engedetlenség című kötetből.

Frédéric Gros francia filozófus már az előző kötetével (A gyaloglás filozófiája) bemutatkozott a magyar olvasóknak. Fontos, a hétköznapi emberhez közel álló témát tárt fel úgy, hogy – ez nem mindig jellemző a filozófusokra – érthető volt. Sőt: magával ragadó, sodró, lendületes és olvasmányos. Aki a „gyaloglást” olvasta, joggal várja azt, hogy az Engedetlenség is valami hasonlót nyújt. Hiszen az már korábban is kiderült, hogy mit gondol Gros a filozófia szerepéről, ebben a könyvben pedig meg is fogalmazza:

A gyaloglás felhívás, hogy állva haljunk meg

Kapcsolódó

A gyaloglás felhívás, hogy állva haljunk meg

„A gyaloglás varázsa abban áll, hogy a lépések meddő ismételgetésében megtaláljuk az ok nélküli okot a folytatásra” – állítja Frédéric Gros. És azt hiszem, igaza van.

„Más-e a filozófia, mint orvosság a téves ítéletek előidézte betegségekre? Ezek a bajok megsebzik a lelket, megváltoztatják a természetét, véglegesen megrontják. Az ember belehal a hamis eszmékbe, belebetegszik a bárgyú vélekedésekbe. A test életben marad, a bőr kitart, de a lélek elrothad. Mármost a gyógymód mindig ugyanaz: a vizsgálódás. Mérlegelni az okokat, rákérdezni magunkra másokat faggatva, […] ragaszkodni ahhoz, hogy jól ítéljünk.”

S miközben Gros ilyesformán a filozófia mibenlétét definiálja, s fontosságát megindokolja, már benne is van a téma közepében, az engedelmesség és engedetlenség hálójában, ami minden ember minden relációjában jelen van, s a „legszabadabbak” életét is meghatározza.

Hiszen az engedelmesség a legkisebb egységtől – két ember kapcsolatától – kezdve a legátfogóbb társadalmi mozgásokig meghatározó.

Ahhoz, hogy az engedetlenség jogosságát, megalapozottságát és lehetőségeit megvizsgálhassuk, foglakozni kell az engedelmesség kérdéskörével, hiszen világunkban az engedelmesség – az élet legtöbb szintjén – alapadottság. Ha úgy tetszik „követelmény”. Nagyban nézve: hagyjuk, hogy az államgépezet, mely alapvetően minket szolgál(na), fölénk növekedjen, s úgy csorbítsa a jó élethez való jogunkat, hogy arra nem köteles valós magyarázatot adni. Az ilyen helyzeteknek logikus következménye az ellenállás, ami: engedetlenség.

Gros_2-144150.jpg

Frédéric Gros könyvei (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

Frédéric Gros, miközben a jelen égető társadalmi – és egyben személyes – kérdéseiről gondolkodik, a múlt szellemi-kulturális örökségéből hozott példák szétcincálása által igyekszik rendet tenni. Szokatlan szempontok szerint kerül terítékre a Karamazov testvérek, visszatérő hivatkozásként Étienne de La Boétié önkéntes szolgaságról szóló műve, egészen új fénytörésben jelenik meg az Antigoné (amiről azt hihettük, hogy nem tud újat mondani), természetesen felbukkannak a bebörtönzött Szókratész mellett az extrém engedelmesség középkori szentjei, és külön fejezetet kap az 1960-ban Argentínában kézre kerített Adolf Eichmann jeruzsálemi pere is.

Eichmann ráadásul nem is önmagában érdekes, hanem a róla utólag kialakított kép és a valóság viszonya szempontjából.

Engedelmes, akarat nélküli báb? Fogaskerék a gépezetben? Vagy éppen ellenkezőleg: hatalmas és csak a legrosszabbakhoz mérhetően bestiális szörnyeteg?

Mindkét válasz magyarázható, de ezek a magyarázatok következményekkel járnak az engedelmesség/engedetlenség vizsgálata során.

Ahogy az előző, „gyaloglós” könyvben, úgy itt is nagy szerepet kap Henry David Thoreau, aki – bár általánosságban ismert szerző – hallatlanul fontos eleme Frédéric Gros eddig megismert gondolatfutamainak. És ez jó, mert egy olyan gondolkodót állít központi helyre, akivel az olvasók – éppen „lázadása” személyes léptéke miatt – könnyen vállalnak/vállalhatnak közösséget. Thoreau-t tényleg meg lehet kedvelni Gros szemén keresztül.

Az Engedetlenség című könyv nem fog ellenállót és/vagy forradalmárt csinálni olvasóiból, de megteremti annak lehetőségét, hogy rákérdezzünk önmagunkra,

s tisztázzuk helyünk – és szerepünk – a világban. S jó esetben felismerjük, az engedetlenség és engedelmesség között felsejlő egyenlőségjelet:

„A legfontosabb nem a törvények betartása, az igazodás a szabályokhoz, hanem saját elveink fenntartása és védelme. Kinek-kinek, ha valóban él, engedelmeskednie kell, hogy inkább a lelkiismerete vezérelje, mintsem, hogy teljes passzivitásban, vakon engedelmeskedjen a törvényeknek.”

Szerző: Grozdits Hahó

Frédéric Gros: Engedetlenség – Az ellenállás filozófiája

Kiadó: Typotex Kiadó
Megjelenés: 2024. szeptember 19.
Fordította: Csordás Gábor
Oldalak száma: 248

A kötet megvásárolható a Typotex oldalán.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Frédéric Gros Engedetlenség – Az ellenállás filozófiája című kötetének borítója (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)

Typotex Kiadó

A Typotex Kiadó története 1989-ben, éppen a berlini fal leomlásának napján vette kezdetét, és az azóta eltelt évtizedek során a kiadó neve a tudományos ismeretterjesztés és szakkönyvkiadás megbecsült brandjévé vált. Ismertségünket elsősorban a minőségi ismeretterjesztés iránti elkötelezettséggel szereztük:

ma is fáradhatatlanul kutatjuk azokat a szerzőket, akiknek műveiben a kiemelkedő szaktudás ötvöződik a tudás átadásának tehetségével és a fáradhatatlan mesélőkedvvel.

Az utóbbi tíz év újdonsága, hogy kiadónk kortárs világirodalommal is foglalkozik; Typotex Világirodalom sorozatunkban 2024 őszén immár a századik kötet lát napvilágot. Olyan fontos szerzőket vezettünk be a magyar piacra, mint az izlandi Jón Kalman Stefánsson, az örmény származású Narine Abgarjan, a norvég Cecilie Enger és a francia Nicolas Mathieu.

Különösen büszkék vagyunk arra az alkotói, baráti és szakmai közösségre, amely az elmúlt évtizedek során a Typotex körül kialakult. Ez az intellektuális háló és a benne felhalmozott rengeteg tapasztalat, tudás és kreativitás olyan szellemi műhellyé teszi a kiadót, amely gyorsan változó világunk kihívásai mellett is képes megőrizni függetlenségét és nyitottságát.

www.typotex.hu

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Könyv podcast

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Könyv libri

Az olvasók is támogathatják a Libri karácsonyi könyvadományozó akcióját

Karácsonykor is a könyv a legjobb ajándék – az olvasás öröme azonban nem mindenki számára adott. Az idei ünnepi időszakot az Ökumenikus Segélyszervezettel, az olvasókkal, partnereivel és kollégáival együtt szeretné szebbé tenni a Libri.
Könyv interjú

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Könyv kritika

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Könyv kritika

Miért adhat boldogságot a megalázottság? 

A Torino árnyékában című regény nem a benne rejlő testiség miatt felnőttirodalom, hanem mert a lélekben turkál. Az olvasóéban is! Kritika Ivana Dobrakovová új kötetéről.