Könyv

„Az irodalmi életrajzok poposítása tudatos volt, a reflektorfénybe kerülés nem” – Interjú Nyáry Krisztiánnal

Az újraszőtt kapcsolati háló igénye
2018.08.18. 10:25
Ajánlom
A virtuális és a valódi közösségi terekről, a papíralapú könyv mai napig tartó létjogosultságáról és az egy éve nyitott Magvető Caféról is kérdeztük a KULT50 magazin hasábjain Nyáry Krisztiánt, a Líra kreatív igazgatóját.

Részlet a KULT50 magazinban megjelent interjúból.

A zenei-CD-piac bedőlése után a kiadóknak és a zenészeknek is új tereket kellett találni. Elsőre talán senki sem gondolta, hogy a hetvenes éveket idéző klubkultúra és az eladó-fogyasztó közötti közvetlenebb viszony lesz a megoldás. Márpedig így történt, és a zeneipar életben maradt. Most hasonló folyamatok történnek a könyvpiacon. Új közösségi terek jelennek meg, sőt az irodalom visszatér – bár jelentősen újragondolva – a kávéházba.

Azzal, hogy a Facebook olvasói-követői számára hat éve, az Így szerettek ők ciklus elején „újra felfedeztetted az irodalmat”, átírtad az életrajzírás műfaját, magadnak új munkát, de új életet is teremtettél… Mennyi volt ebből részedről tudatos?

A Facebooknak köszönhetően teljesen más a munkám, mint korábban, és az is igaz, hogy az is átalakította az életemet, hogy ismertebb lettem. Az ok-okozati viszony azonban többlépcsős, többszörös az áttét, mert valójában csak annyi történt, hogy a kommunikációs pályáról bizonyos értelemben visszatértem az irodalomhoz, és újra bölcsész lettem.

Az irodalmi életrajzok poposítása tudatos volt, a reflektorfénybe kerülés meg nem.

Utóbbinak inkább rajtam kívül álló okai voltak. Az például, hogy a fejekben máig az a döntően középiskolában rögzített irodalmi kánon visszhangzik, mely szentek életrajza típusú életútleírásokat tartalmaz, amibe viszont nagyon sok minden nem fért bele. Általában az sem, hogy egy nagy koszorús költőnek vagy írónak ugyanolyan magánélete volt vagy lehetett, mint bárki másnak. Az belefért, és közismert, hogy Ady Endre szerette az éjszakázást, az italt és a nőket, de Babits Mihálynál már nem fér bele, hogy a szerelmi életéről is ismeretekkel rendelkezzenek. Az olvasókról kiderült, hogy igenis kíváncsiak erre is, mert keveset tudnak róluk. A Facebook-posztjaim történeteinek többségét irodalomtörténészek – vagy akár maguk a szerzők is – már rég megírták, de mégsem igaz az, hogy „ezt mindenki tudja”.

Ady jól bírta az alkoholt: napi 4-5 liter bort is bevedelt

Kapcsolódó

Ady jól bírta az alkoholt: napi 4-5 liter bort is bevedelt

Ezenkívül négy doboz Király-cigarettát is elszívott egy nap, derül ki feljegyzéseiből, amiket a "vétkes, könnyelmű hitel-füzet"-ben vezetett a ma 139 éve, 1877. november 22-én született költőóriás.

A közösségi média használata vagy az időzítés volt a kulcs?

Könnyű volna azt mondani, hogy tudatosan így terveztem, de az első bejegyzéseket csak a barátaim szórakoztatására írtam meg a Facebookra, ugyanis akkor még nem használtuk ennyi mindenre, mint most, hosszabb lélegzetvételű szövegek közlésére pláne nem. Mégis működni kezdett a dolog, és ma is sokakat megérint annyira, hogy vissza-visszatérjenek a profiloldalra.

Abban az időben indult el ez a történet, amikor a magyar társadalomban (illetve: annak olvasni kész részében) egyfajta múltvizsgálat, befelé fordulás kezdődött el, például a Facebookon megjelentek régi családi fotók, visszatekintések, és ez elkezdett közösségi élménnyé alakulni. Talán én is ezért kezdtem el az elején… hogy az irodalomól, aztán a „nagy magyarok” révén történelmi mélységből is reflektálni tudjak bizonyos mai történésekre, érzésekre, szituációkra.

ny-krisztian_foto_fulopmate-102905.jpg

Nyáry Krisztián (Fotó/Forrás: Fülöp Máté / Fidelio)

Hogy lett ebből könyvpiaci termék?

Jó lenne azt mondani, hogy legalább ez előre megtervezett volt, és hogy kommunikációs szakemberként én ezt direkt így és ezért csináltam. Akkor ugyanis azt is mondhatnám, hogy tudtam előre, hogy fel lehet rúgni, meg lehet dönteni jó pár kommunikációs vastörvényt. De nem így volt. És mégis kiderült, hogy ami tartalmat az interneten ingyen meg lehet szerezni, azért, annak a könyv formájáért is adhatnak ki pénzt az emberek. Aztán kiderült, hogy az is egy fontos összetevője ennek az egyenletnek, hogy egy Facebook-posztot nem lehet ajándékba adni, miközben a magyar könyvpiac továbbra is különösen ajándékérzékeny.

Utólag már látja ezeket az ember, de amikor végül eldőlt, hogy könyv is lesz belőle, senki sem gondolta, hogy ilyen sikeres tud lenni.

Általában véve szerencsésen alakult a munkakarrierem, mert mindig mások kitalálják helyettem, hogy mi lehetnék, miben lehetnék igazán jó. Minden alkalommal meglepődöm ezen, mert amikor a kommunikációs iparban dolgoztam, de már tudtam, hogy engem az irodalom és az üzlet is érdekel, akkor valahogy nem jutottam el magamtól odáig, hogy ha ezt összeadom, akkor azt könyvkiadásnak hívják. Egyszerűen nem esett le, és ezért kellett ehhez éppen Morcsányi Géza, hogy rábeszéljen…

Olvasson tovább!

Az interjú további részében Nyáry Krisztiánt a brandépítés jelentőségéről, az író és az olvasó közötti kapcsolati háló újraszövésének lehetőségéről és könyveladási kockázatról is kérdeztük.

A teljes beszélgetés a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 magazinban olvasható.

A kiadvány kapható az újságárusoknál, a Líra, Líra-Móra, a Rózsavölgyi és Társa könyvesboltokban, valamint megrendelhető a Líra weboldalán.

Fejléckép: Nyáry Krisztián (fotó: Fülöp Máté / Fidelio)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Prima Primissima Díjat kapott Tarr Béla, Gőz László és Sapszon Ferenc

Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában tartott gálaesten. 
Könyv

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Klasszikus

„Nagyon boldoggá tesz, ha én vezethetek el valakit a dalokhoz” – interjú Helmut Deutschcsal

Helmut Deutsch zongorakísérőként nem csupán kevesekhez fogható népszerűségre tett szert szakmájában, de tanárként is rendkívüli énekesnagyságokat vezetett el a dalműfajhoz. A művész nemrég Piotr Beczałával adott szláv estet az Operaházban.
Klasszikus

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.
Klasszikus

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Megvannak a 2023-as Déry-díj nyertesei

Ladik Katalin, Mohácsi István, Mohácsi János, Nagy Gabriella és Ilma Rakusa vehetik át a magyar irodalom egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező elismerését.
Könyv ajánló

Krasznahorkai Lászlóról szóló monográfia jelenik meg januárban

Szabó Gábor Kilátás az utolsó hajóról – Krasznahorkai László prózavilága című kötete 2024. január végén jelenik meg a Magvető Kiadó gondozásában, akik ezzel a kiadvánnyal köszöntik a kerek születésnapját ünneplő szerzőt.
Könyv ajánló

Soha nem látott fényképek Habsburg Ottóról egy újonnan megjelent kötetben

A különleges fotókönyvvel Habsburg Ottó születésének 111. évfordulóját ünnepli az egykori trónörökös, parlamenti képviselő szellemi és tárgyi hagyatékát gondozó Habsburg Ottó Alapítvány.
Könyv podcast

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Könyv gyász

Elhunyt Vajda Mihály

A Széchenyi-díjas filozófus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja 88 éves volt. Vajda Mihály munkásságát elsősorban a fenomenológia, a 20. századi német filozófia és a totalitariánus társadalmak elmélete terén fejtette ki.