Az Országos Széchényi Könyvtár Könyvtári Intézete (OSZK KI) 2023. január 17. és május 20. között országos adatgyűjtést végzett a hazai könyvtárak között, amely során az intézmények jelenlegi működését, az olvasói létszámot, a rendezvények, kísérőprogramok szervezését, illetve a könyvtári foglalkoztatottakat vizsgálták. A Kulturális Statisztikai Adatgyűjtő Rendszerben végzett felmérésnek pedig megérkezett az első gyorsjelentése, amely alapján azt állapították meg, hogy
a könyvtárak biztos lépéssel haladnak afelé, hogy visszatérjenek a pandémia előtti időszak használati adataihoz.
A könyvtárakból kölcsönzött dokumentumok számának alakulása Magyarországon 2015 óta (Fotó/Forrás: Országos Széchényi Könyvtár)
Az OSZK közleményében hangsúlyozta, a gyorsjelentés még azelőtt készült el, hogy lezárult volt az adatlapok kitöltési időszaka, a közölt adatok pedig még csak részben ellenőrzöttek. „Az elemzés pillanatában 3810 könyvtár adatait dolgozták fel a KI munkatársai, és folyamatban van 76 adatközlés összesítése.
Bár a közölt adatok még nem véglegesek, nagyobb eltérésekre már nem számíthatunk
– írták.
A könyvtári rendezvényeken részt vevők számának alakulása Magyarországon 2015 óta (Fotó/Forrás: Országos Széchényi Könyvtár)
A 2019-ig látható könyvtárstatisztikai trendeket a koronavírus-járvány, majd az azt követő energia-veszélyhelyzet látványosan megtörte, és valószínűleg a 2023. év statisztikájára is hatással lesznek a könyvtárak által nem befolyásolható külső tényezők. Az OSZK KI adatai alapján azonban a személyes könyvtárhasználatok, a kölcsönzések, a nyitvatartási napok és a könyvtári programokon részt vevők száma meredek emelkedésnek indult: jellemzően mintegy 30%-kal nőtt 2021-hez képest. Ezzel a növekedési ütemmel számolva a 2019-es adatokat legkorábban 2024-ben közelíthetjük meg.
Az olvasók és a látogatók visszatérnek tehát a könyvtárakba, amelyek a kihívások ellenére továbbra is nélkülözhetetlen találkozási pontok, szellemi és kulturális terek
– fogalmaztak közleményükben.
Fejléckép: A Debreceni Református Kollégium nagykönyvtára (Fotó/Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt)