Könyv

Bán Zsófia Volkai János Irodalmi Díjat kapott

2026.06.18. 14:05
Ajánlom
Az egykori Rotary Irodalmi Díj szellemi atyjáról elnevezett elismerést a szerző Alétheia él című regényével érdemelte ki. A díjat az előző évben, magyar nyelven kiadott irodalmi mű kaphatja meg. 

A Magvető Kiadó a Facebook-oldalán számolt be szerzőjük, Bán Zsófia elismeréséről. Mint írták, a Budapest-Tabán Rotary Klubnak fennállása óta több, nagy hatású jószolgálati programja volt. Ezek egyike volt a Rotary Irodalmi Díj (2008-2012), amely korának legrangosabb civil díjává vált. A célja az irodalom támogatása, a kiművelt emberfők számának növelése volt. Az elismerést finaszírozási okokból 2012 után nem adták át.

Ennek a díjnak szellemi atyja Volkai János volt. A tavalyi évben, halálának hetedik évfordulóján a Klub úgy döntött, hogy emlékét egy irodalmi díj formájában is megőrzi. Megalapították a Volkai János Irodalmi Díjat, amit egy, az előző évben, magyar nyelven kiadott irodalmi mű kaphat meg, amelyet a klub tagjaiból álló zsűri, valamint a klub tiszteletbeli tagja Sumonyi Zoltán író, költő erre a legalkalmasabbnak tart.

Bán-Zsófia-alétheia-él-könyv.jpg

Szegő János és Bán Zsófia (Fotó/Forrás: Magvető)

Az elismerést Bán Zsófia Alétheia él című kötetével érdemelte ki. A mozaikokból összeálló családregény fő elbeszélője és főszereplője Silberstein Alétheia, aki nem véletlenül kapta ezt a különleges nevet, hogy aztán hosszú élete során többször is megtapasztalja: kacifántos dolog az igazság. Merthogy szó szerint így hívják: Ezüstkő Igazság. Alétheia nem is szépít, amikor mesél. Tárgyakhoz és érzéki emlékekhez kapcsolódó közvetlen, intim és ironikus történeteiben megelevenedik a budapesti zsidó polgárság életvilága és tragédiája, a magyar történelem egy értelmiségi nő perspektívájából a harmincas évektől egészen a Covid-járványig. De az Alétheia él a beszéd mellett a hallgatás könyve is. Az életé és a túlélésé.

Erős érv amellett, hogy a családokat nemcsak az elbeszélt történetek, hanem épp az el nem beszélt titkok is tartják egyben.

A szerzővel tavaly interjút is készítettünk, amelyben az utólagos megértésről, elhallgatásainkról és feldolgozatlan traumáinkról beszélgettünk, valamint arról, miért nem érdemes feladni akkor sem, ha a lehetetlennel dacolunk.

Fejléckép: Bán Zsófia (Fotó/Forrás: Gordon Eszter / Magvető)

Ha megszólít a múlt, érdemes odafigyelni – interjú Bán Zsófiával

Kapcsolódó

Ha megszólít a múlt, érdemes odafigyelni – interjú Bán Zsófiával

Mihez kezdjünk a családunk elhallgatott titkaival? Hogyan válik mindennél beszédesebbé a hallgatás? És miért szükséges újra és újra összeillesztgetnünk a múlt darabkáit, ha tudjuk, sohasem járhatunk sikerrel? Bán Zsófiával első regénye kapcsán beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Reagált Kiss-B. Atilla az Operettszínház művészeinek nyilatkozatára

„Egyik említett kiadási tétel sem érinti a Budapesti Operettszínház intézményi működési forrásainak felhasználását” – fogalmazott Kiss-B. Atilla, a Budapesti Operettszínház főigazgatója, miután 35 társulati tag kért magyarázatot az OJD-ügyben.
Plusz

Mattyasovszky-Zsolnay Bence az NKA új alelnöke

A 444 értesülései szerint a kulturális menedzser és színházi szakember feladata az előző minisztériumi vezetés botrányos ügyeinek felgöngyölítése lesz. CIKKÜNK FRISSÜLT
Plusz

Nagy Ervin feljelentést tesz az OJD-ügyben

„Szakmai vélemények szerint, ha a Budapesti Operettszínház a következő öt évben éjjel-nappal, KIZÁRÓLAG az Orbán János Dénes műveit játszaná, még akkor sem tudna ennyi jogdíjat kitermelni a KMTG-nek” – fogalmazott az államtitkár.
Klasszikus

Megvannak a Solti Nemzetközi Karmesterverseny elődöntősei – négy magyar tehetség is a mezőnyben

Október 1-jén a Müpa szervezésében indul útjára az első Solti Nemzetközi Karmesterverseny. A háromfordulós megmérettetésre 61 országból érkezett jelentkezés: az előválogató során közel 400 pályázó közül választották ki, hogy kik lehetnek ott személyesen a pécsi elődöntőn.
Zenés színház

Közeleg a Bayreuthi Ünnepi Játékok, Kissjudit Anna Frickaként debütál

Százötven éve, 1876-ban indult útjára a Richard Wagner műveinek szentelt neves fesztivál, amely azóta is zenerajongók tömegeit vonzza a német kisvárosba. Idén a jeles évfordulóra több újítással is készülnek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv kritika

A megértés természete – elolvastuk Tompa Andrea új regényét, a Kiváló testeket

Tompa Andrea Kiváló testek című regénye a Ceaușescu-korszak Romániájában játszódik, de fő kérdése túlmutat a történelmi kereten: meddig juthat el a megértés, ha az erkölcsi ítéleteink útját állják? Kiváló testek kritika.
Könyv hír

Kiakadt a szakma: Orbán János Dénes saját szervezetétől kapott 412 millió forintot művei felhasználási jogaiért

A közpénzből gazdálkodó Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft., amelynek szakmai vezetését Orbán János Dénes látja el, egy év alatt több száz millió forintot költött a Kossuth-díjas szerző műveinek felhasználási jogaira.
Könyv hír

A világ legjobb gyerekkönyvei közé került két magyar szerző kötete

Kiss Judit Ágnes Tujaszörny és Nyírfakobold című meseregénye, valamint Máray Mariann Elérhetetlen című csendeskönyve is felkerült a 2026-os IBBY Honour Listre.
Könyv podcast

„A fiataloknak fontos kapu az irodalomhoz” – Turi Tímea és Szegő János a Lírástudók vendége

Idén is megjelent a magyar kortárs irodalom két nagy múltú antológiája, a Szép versek és a Körkép. A novellaírók és költők megbecsült köteteiről a két szerkesztőt, Turi Tímeát és Szegő Jánost kérdeztük.
Könyv magazin

Beleolvasó – Tóth Krisztina: Kánkán az üvegpadlón

Tóth Krisztina novelláskötetről novelláskötetre térképezi fel, hol élünk, milyenek vagyunk. Szegények, gazdagok, öregek, fiatalok, jók, rosszak, megtörtek, életerősek, akikkel bármi megtörténhet. És meg is történik. Olvass bele a könyvbe!