A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést. A Mészöly Miklós-díjat az elmúlt években Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014), Danyi Zoltán, Szabó Róbert Csaba és Lábass Endre, Szvoren Edina és Csabai László, tavaly pedig Szolláth Dávid kapta meg.
Bartók Imre 1985-ben született Budapesten, tanulmányait az ELTE filozófia szakán végezte, majd az esztétika szakon doktorált. Jelentek meg irodalomtörténeti munkái, gyermek és ifjúsági könyvei. Kilenc szépirodalmi kötete közül a legutóbbiak a Jerikó épül, Majmom, Vergilius és a tavaly megjelent Lovak a folyóban.
„Bartók Imre regénye nyugtalanító (Mészöly szófordulata szerint) inzultáló olvasmány,
mely a sematizmust elutasító szerzői attitűdöt ismételten igazolja, rendkívüli mesterségbeli tudásról tanúskodik, az életmű korábbi köteteinek egyes problémáit pedig finoman hangolja újra. A Lovak a folyóban a meglepően letisztult történetalap alatt húzódó mélyszerkezetében az írói–emberi egzisztenciát megrengető problémákat feszeget, többszöri olvasás után újabb összefüggéseket mutat, befogadóját pedig egyre kevésbé hagyja nyugodni” – emelte ki laudációjában Horváth-Márjánovics Diána, a Mészöly Miklós Egyesület elnökségi tagja.
(via Litera)
Fejléckép: Bartók Imre (fotó: Szőcs Petra)